Data publikacji:

Kaletka podbarkowa: czym jest? Jak długo trwa zapalenie?

Kaletka podbarkowa jest rodzajem worka wypełnionego niewielką ilością płynu, oddziela od siebie części stawu, umożliwiając płynny ruch. Mikrourazy w jej obrębie lub przeciążenia stawu mogą doprowadzić do przykrego w skutkach zapalenia objawiającego się między innymi obrzękiem, bólem czy sztywnością mięśni. Z dolegliwością tą najczęściej mierzą się sportowcy wykonujący ruchy rękami nad głową, dotyczy zatem tenisistów, golfistów, pływaków czy siatkarzy. Jest to również przypadłość ludzi pracujących na budowie lub zajmujących się sprzątaniem. Jak radzić sobie z zapaleniem kaletki podbarkowej i jak długo trwa leczenie?
kaletka podbarkowa

Kaletka podbarkowa – co to jest?

Kaletka podbarkowa zbudowana jest z tkanki łącznej, znajduje się w obręczy barkowej i wykonuje niezwykle ważne zadanie – amortyzuje i umożliwia płynne przesuwanie się ścięgien względem wyrostka barkowego. Krótko mówiąc, to między innymi dzięki niej ruch barku odbywa się bez zakłóceń.
Ponieważ ta część stawu pełni ważną funkcję, osoby używające barku wyjątkowo intensywnie narażają ją na przeciążenia i urazy, których skutkiem może być zapalenie, podczas którego kaletka podbarkowa z nadmiarem płynu powiększa swoją objętość i powoduje silny ból.

Kaletka podbarkowa – objawy zapalenia

Zapalenie nie powstaje od razu, ale kiedy już do niego dojdzie, konieczna jest natychmiastowa reakcja. Jak rozpoznać, że doszło do zapalenia kaletki barkowej? Najbardziej wyrazisty objaw to ból barku, doświadczające go osoby opisują go jako rozpierający i bardzo dokuczliwy. Nasila się podczas ruchu i wysiłku, zwłaszcza przy podnoszeniu oraz opuszczaniu rąk. Z czasem ból pojawia się również podczas spoczynku i staje się dokuczliwy w nocy. Zdarza się, że promieniuje w kierunku szyi i łokcia.
Pozostałe objawy, po których można rozpoznać zapalenie kaletki podbarkowej, to:
  • ograniczenie ruchomości barku,
  • obrzęk i zaczerwienienie,
  • osłabienie i sztywność mięśni,
  • uczucie przeskakiwania w stawie.
  • Warto pamiętać, że nie wszystkie dodatkowe objawy muszą wystąpić. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w stawie barkowym, skonsultuj się ze specjalistą. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na sprawną rehabilitację.

    Kaletka podbarkowa – diagnoza zapalenia

    Jak wygląda diagnoza zapalenia kaletki podbarkowej? Możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje cię do specjalisty. Konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, które może ukazać świadczącą o zapaleniu ostrogę na dolnej części wyrostka barkowego. Jeśli zdjęcie nie daje pewności diagnozy, wykonuje się dodatkowo USG stawu barkowego oraz tomografię komputerową.

    Zapalenie kaletki podbarkowej – leczenie

    Jeśli zapalenie kaletki podbarkowej zostanie potwierdzone z całą pewnością, konieczne będzie leczenie. Lekarz oceni, jak zaawansowana jest choroba i dobierze odpowiednie środki farmakologiczne, które przyniosą ulgę.
    Gdy dolegliwości bólowe mają niewielkie lub średnie natężenie, wystarczy ograniczenie aktywności oraz sięgnięcie po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Natychmiast wdraża się również rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty. Jeśli zapalenie jest wynikiem infekcji, konieczny jest antybiotyk.
    Bardzo silny ból i brak satysfakcjonujących efektów rehabilitacji w ciągu kilku miesięcy może oznaczać konieczność zastosowania kortykosteroidów w formie zastrzyków.
    Zdarza się, że zapalenie kaletki podbarkowej wymaga zabiegu chirurgicznego, do którego wykorzystuje się artroskop. Zabieg polega na usunięciu widocznej na zdjęciu RTG ostrogi, która uszkadza staw.

    Zapalenie kaletki podbarkowej – jak długo trwa leczenie?

    Leczenie zapalenia trzeba wprowadzić jak najszybciej – im dłużej pacjent ociąga się ze zgłoszeniem do specjalisty, tym dłużej będzie trwał powrót do zdrowia. Oczywiście w przypadku zapalenia kaletki podbarkowej o śmiertelności nie może być mowy, jednak ignorowanie problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak konieczność przeprowadzenia wspomnianej operacji lub poważna forma zespołu ciasnoty podbarkowej.
    To, jak długo będzie trwało leczenie, zależy od stopnia zaawansowania problemu i podatności na fizjoterapię. Zapalenie może trwać kilka dni, ale może też rozciągnąć się na kilka miesięcy.

    Zapalenie kaletki barkowej – domowe sposoby

    Najważniejszym sposobem radzenia sobie z zapaleniem kaletki w domu jest ograniczenie aktywności fizycznej, dzięki czemu staw będzie w stanie się zregenerować.
    Bardzo skuteczne jest stosowanie chłodnych okładów, które zmniejszają obrzęk, łagodzą ból i wspomagają regenerację. Podczas przykładania kompresów trzeba pamiętać o podstawowych zasadach – nie można przykładać lodu bezpośrednio do skóry, a okład należy stosować częściej, ale przez krótszy czas. Warto wypróbować także ziołolecznictwo, zwłaszcza olejki i maści z wyciągami roślinnymi, na przykład olej żywokostowy z gojnikiem.

    Kaletka podbarkowa – rehabilitacja

    Poddając się fizjoterapii, osoby borykające się z zapaleniem kaletki podbarkowej mają szansę na rehabilitację, która będzie szybka i skuteczna. Fizjoterapeuta może korzystać z takich metod jak:
  • krioterapia,
  • ćwiczenia poprawiające pracę mięśni oraz postawę ciała,
  • terapia fizykalna: fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny, prądy TENS.
  • Metody zmniejszające stan zapalny i dolegliwości bólowe są istotne w początkowym okresie, jednak tylko ćwiczenia umożliwiają wyeliminowanie przyczyn powstawania stanów zapalnych. Bardzo często dolegliwości wiążą się ze złą postawą ciała oraz zbyt słabymi mięśniami obręczy barkowej. Rehabilitacja jest zatem w tym przypadku również profilaktyką chroniącą przed podobnymi problemami w przyszłości. Fizjoterapeuta udzieli przy okazji rad, w jaki sposób chronić się przed przeciążeniami.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym