Data modyfikacji:

Joga na kręgosłup: poradnik dla początkujących

Ból pleców znacznie obniża komfort życia, a często nawet uniemożliwia wykonywanie wielu czynności. Dobra wiadomość jest taka, że masz duży wpływ na swoje samopoczucie, a jednym ze sposobów na radzenie sobie z tymi problemami jest joga na kręgosłup. Dobrze dobrane i starannie wykonywane asany będą wspierały rozluźnienie mięśni i uwalniały od napięć. Joga praktykowana w domu czy na zajęciach może być również elementem profilaktyki, zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla początkujących?
joga na kręgosłup

Joga na zdrowy kręgosłup w domu i z instruktorem

Istnieje kilka tradycyjnych ścieżek jogi, które różnią się między sobą dynamiką i założeniami. Zachodni świat podchodzi najczęściej do praktyki bardzo pragmatycznie, skupiając się na konkretnych celach, jakie można osiągnąć dzięki ćwiczeniom. Przykładem tego jest joga na kręgosłup, którą znajdziesz w ofercie niejednego studia jogi oraz wielu klubów fitness. Praktykować możesz również we własnych czterech ścianach, na przykład posiłkując się filmami nagrywanymi przez zaawansowanych joginów lub książkami. Dobrym pomysłem jest także łączenie zajęć z instruktorem z jogą w domu, dzięki czemu będziesz mieć osobę, która poprawi wszelkie niedociągnięcia.

Joga na ratunek plecom – dlaczego to działa?

Dlaczego joga działa dobrze na kręgosłup? Asany, które są proponowane osobom mierzącym się z bólami różnych odcinków kręgosłupa lub rwą kulszową, mają za zadanie rozciągnąć i rozluźnić mięśnie, stawy i więzadła, a jednocześnie usprawnić działanie kręgosłupa i zapewnić mu lepszą stabilizację oraz elastyczność.
Dzięki jodze „zdrowy kręgosłup” możesz liczyć na:
 • przywrócenie kręgosłupowi naturalnej ruchomości i elastyczności;
 • wzmocnienie mięśni głębokich poprzez odpowiednie ćwiczenia, co przekłada się na zapewnienie kręgosłupowi odpowiedniej stabilizacji podczas wykonywania codziennych czynności;
 • pozbycie się przykurczów i napięć, będących skutkiem przewlekłego stresu i wad postawy;
 • uśmierzenie bólu;
 • rozluźnienie i wyciszenie;
 • uniknięcie przyszłych urazów i uszkodzeń.

Joga dla początkujących na zdrowy kręgosłup – jak ćwiczyć?

Najczęściej za jogę na kręgosłup w domu czy na zajęciach zabierają się osoby, które już mają pewne problemy, rzadziej chodzi wyłącznie o profilaktykę. Z tego względu początkujący powinni bardzo ostrożnie podchodzić do ćwiczeń. Chociaż wydaje się, że podczas spokojnej praktyki trudno o urazy, w rzeczywistości kontuzje i przeciążenia są bardzo prawdopodobnie, jeśli nie zachowasz wystarczającej ostrożności.
Jak ćwiczyć jogę dla kręgosłupa? Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie, powoli i ostrożnie, a ćwiczenia dostosuj do własnych możliwości. Sukces osiągniesz, słuchając swojego ciała, ponieważ podpowie ci ono, na co możesz sobie pozwolić. Każdy ból powinien być dla ciebie sygnałem, żeby odpuścić lub skonsultować się z instruktorem. Być może pewne asany są na razie poza twoim zasięgiem, a inne trzeba zmodyfikować.
Oczekiwany rezultat przyniosą ci wyłącznie systematyczne ćwiczenia, jeśli zatem zdecydujesz się na jogę dla początkujących w domu, musisz się bardzo pilnować, żeby nie odpuścić. Najlepiej wyznacz sobie stałą porę, w której będziesz praktykować. Idealnie jeśli będziesz wtedy mieć czas tylko dla siebie, kiedy nikt ci nie przeszkodzi.

Joga – ćwiczenia na kręgosłup

Dobrze dobrane ćwiczenia pomogą ci poradzić sobie z bólami różnych odcinków kręgosłupa. Najlepiej jest wykonywać je wszystkie, by wzmocnić całe plecy oraz szyję.

Joga na kręgosłup szyjny

Odcinek szyjny często jest problematyczny z uwagi na niewłaściwą pozycję siedzącą przy komputerze, spędzanie wielu godzin w pozycji pochylonej nad telefonem oraz gromadzenie się napięć wynikających z przeciążenia psychicznego.
Ćwiczenia jogi, które wpływają dobrze na kręgosłup szyjny, to:
 • pies z głową do dołu,
 • nogi uniesione na ścianie,
 • pozycja wielbłąda,
 • pozycja ryby.

Joga na kręgosłup piersiowy

Odcinek piersiowy kręgosłupa jest na co dzień obciążany z powodu złej postawy, garbienia się i pochylania do monitora, nadwagi czy niewłaściwego podnoszenia dużych ciężarów.
Joga wpływająca dobrze na kręgosłup piersiowy to między innymi:
 • pozycja rozciągającego się szczeniaczka,
 • pozycja łuku,
 • pozycja skrętu mędrca.

Joga na kręgosłup lędźwiowy

Dół pleców to fragment kręgosłupa, który najczęściej daje się we znaki, dlatego joga na kręgosłup lędźwiowy jest tak ważna podczas treningu w domu i na zorganizowanych zajęciach. Dzięki ćwiczeniom możesz uśmierzyć ból i długofalowo wpłynąć pozytywnie na ten fragment ciała.
Pozycje najodpowiedniejsze dla odcinka lędźwiowego:
 • pozycja półksiężyca,
 • skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami,
 • pozycja kąta na siedząco,
 • rozciąganie nóg w leżeniu.

Joga na rwę kulszową

Rwa kulszowa może mieć różne przyczyny, najczęściej jest wynikiem ucisku zdeformowanych kręgów lub zmian zwyrodnieniowych, których skutkiem jest paraliżujący ból okolic pośladków i nogi. Przy tej dolegliwości pomocne będą wszystkie ćwiczenia, które wzmacniają i rozluźniają mięśnie podtrzymujące kręgosłup, czyli między innymi:
 • pozycja leżącego bohatera,
 • pozycja ucha igielnego,
 • podparty mostek.

Akcesoria do ćwiczenia jogi na kręgosłup

Osoby, których ciało jest mało elastyczne, słusznie mogą obawiać się kontuzji na początku swojej drogi do poprawy zdrowia. Oprócz maty do ćwiczeń przydatne mogą być w tym przypadku dodatkowe pomoce. Jakie akcesoria sprawdzą się do uprawiania jogi dla kręgosłupa w domu? Przede wszystkim zaopatrz się w kostki, zwane też klockami lub blokami. Będą ci one służyły do podparcia rąk w pozycji stojącej, w sytuacji gdy nie dosięgasz jeszcze do podłogi i poprzez praktykowanie jogi chcesz oddziaływać pozytywnie na plecy, stopniowo poprawiając ich elastyczność.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym