Data modyfikacji:

Jednodniowa gorączka: jaka może być przyczyna?

Gorączka to reakcja obronna organizmu, która podwyższa temperaturę ciała powyżej 38°C u dorosłego i 38,5°C u dziecka (jeśli dziecko źle znosi stan chorobowy, to wtedy przyjmuje się nawet 37°C za gorączkę). Nie zawsze trzeba obniżać temperaturę, ale zawsze warto poznać przyczyny, dla których taki stan ma miejsce.
gorączka

Czym jest gorączka?

Organizm ludzki podwyższa temperaturę, bo właśnie w takich warunkach wyzwala przeciwciała obronne do walki z bakteriami, wirusami, pasożytami, odczynem zapalnym czy reakcją alergiczną, która dopada człowieka. I właśnie wtedy najlepiej sobie z nimi radzi. Czujnie obserwuj stan i reakcję dorosłego oraz dziecka, którego dopada jednodniowa gorączka. Z lekami przeciwgorączkowymi nieco poczekaj, a postaw na pierwszym miejscu na odpoczynek i solidne nawadnianie organizmu. W apteczce domowej oraz w podróży zawsze miej termometr, pomocny w monitorowaniu stanu zdrowia dziecka oraz dorosłego.

Jednodniowa gorączka u dziecka - przyczyny

Gorączka jednodniowa u dziecka bez innych objawów to reakcja obronna małego organizmu na atakujące go patogeny, silne przegrzanie ciała i odwodnienie. Warto zatroszczyć się o dziecko, co chwilę przemycać coś do picia, zapewnić spokojne warunki do odpoczynku w komfortowej temperaturze otoczenia oraz kontrolować temperaturę termometrem co godzinę. Możesz zastosować zimne okłady na czoło albo kąpiel w letniej wodzie. Jeśli jednak twoje dziecko ma drgawki gorączkowe, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Jednodniowa gorączka u dorosłych - jakie mogą być przyczyny?

Gorączka u dorosłych, która występuje przez jeden dzień, nie jest aż tak groźna jak u dzieci. Zazwyczaj pomagają domowe sposoby, polecane przez nas w kolejnym akapicie. Gorączka może być odpowiedzią autoimmunologiczną organizmu na przyjmowane leki, objawem krótkiej, ale dość silnej infekcji albo nadmiernego przeciążenia organizmu pracą, stresem i obowiązkami.

Gorączka jednodniowa - jak sobie poradzić?

Pomoc domowa w zakresie obniżania gorączki zakłada doraźne wspomożenie zanim profesjonalna pomoc lekarska będzie potrzebna lub zanim zostanie ona udzielona pacjentowi. Jeśli jednak podwyższona temperatura nie spada, chory czuje się gorzej lub słabnie, mdleje albo skarży na inne dolegliwości, koniecznie - jak najszybciej - udaj się do lekarza. Oto domowe sposoby na gorączkę.

Podanie środków napotnych i przeciwgorączkowych: herbaty z liści brzozy, naparów z kwiatów lipy lub kwiatu bądź owocu bzu czarnego. Zbawienny wpływ ma też popijanie herbaty z sokiem malinowym. Pij 2-3 razy dziennie szklankę ciepłego napoju plus dodatkowo wodę - w celu niedopuszczenia do odwodnienia, które szczególnie szybko występuje u małych dzieci.

- Podanie jednorazowe farmakologicznych środków przeciwgorączkowych dostępnych w aptekach bez recepty (substancje czynne: paracetamol oraz ibuprofen) zgodnie z ulotką (u dzieci dopasuj dawkę do wagi, a nie do wieku).

- Mierzenie temperatury co godzinę oraz umiejscowienie chorego w pozycji półleżącej.

Gorączka jednodniowa - jakie objawy dodatkowe obserwować?

Zawsze bądź czujny na wszelkie objawy, które towarzyszą dodatkowo gorączce i w razie niepokoju, konsultuj z lekarzem. Bez względu na wiek chorego, każdorazowo oceń: stan ogólny gorączkującego, zmiany skórne, zmiany oczne, stan ciał obcych w ciele, dyskretne objawy neurologiczne oraz kontroluj, czy występują biegunka i/lub wymioty. Upewnij się, czy stale przyjmowane leki zostały podane w prawidłowych dawkach. Zwróć uwagę na „ukryte” ogniska zakażenia, takie jak: ropnie wokół korzeni zębów oraz ropnie skórne, zakażenia dróg moczowych.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.