Data modyfikacji:

Jęczmień na powiece - co to jest i jak się go pozbyć?

Autor: Natalia Ciszewska

To nic innego jak grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujścia znajdują się na brzegu powiek. Może pojawić się zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece, ale nie dotyczy samej gałki ocznej. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do ziaren jęczmienia. Skąd się bierze? Jakie daje objawy? Czy pocieranie złotą obrączką pomaga wyleczyć jęczmień? Przeczytaj.

 

Jęczmień na oku – przyczyny

Ropień powstaje w wyniku namnażania się bakterii. Najczęściej są to gronkowce, które fizjologicznie występują w skórze i nie powodują żadnych zmian. W momencie osłabienia organizmu lub nieprawidłowej higieny okolic oczu, może dojść do intensywnego namnażania się bakterii. W efekcie buduje się ropień, który boli.

Można wyróżnić dwa rodzaje jęczmienia:

  • jęczmień zewnętrzny, czyli zapalenie gruczołów powiekowych (Zeissa, Molla) – wydzielina zazwyczaj sama wydostaje się na zewnątrz i spływa wzdłuż rzęs;
  • jęczmień wewnętrzny, czyli zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma – ten rodzaj wymaga konsultacji okulistycznej i może wymagać interwencji chirurga.
  • Czynniki predysponujące do pojawienia się jęczmienia:

  • niedokładny demakijaż
  • pocieranie, dotykanie oczu brudnymi rękoma
  • niezdejmowanie szkieł kontaktowych przez dłuższy czas
  • kosmetyki podrażniające okolicę oczu
  • zadymione pomieszczenia
  • cukrzyca
  • trądzik
  • alergie
  • osłabienie organizmu
  • Jęczmień na oku – objawy:

  • ból, zaczerwienienie i obrzęk powieki
  • dyskomfort, swędzenie
  • światłowstręt, łzawienie
  • ropna wydzielina wydostaje się poza powiekę (jęczmień zewnętrzny) lub pod powiekę (jęczmień wewnętrzny). Po kilku dniach ropień może przybierać żółtawą barwę.
  • Jęczmień – leczenie

    Czy wizyta u lekarza jest konieczna? Czy da się wyleczyć jęczmień domowymi sposobami? To wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów. Jeśli ropień jest uciążliwy i bardzo boli, udaj się jak najszybciej do lekarza. Wypisze ci receptę na antybiotyk doustny lub krople z antybiotykiem, które powininny zwalczyć zakażenie bakteriami. Jeśli jednak ropień jest niewielki i nie powoduje dużego dyskomfortu, nie ma potrzeby konsultacji u lekarza i stosowania antybiotyków.

    Pod żadnym pozorem nie przekłuwaj ani nie wyciskaj sama jęczmienia! Lekarz na pewno przeprowadzi zabieg, jeśli uzna to za konieczne. Nakłucie ropnia trwa chwilkę. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale powinien przyspieszyć leczenie i przynieść ulgę.

    Czy pocieranie złotą obrączką lub jajkiem ugotowanym na twardo w skorupce naprawdę działa leczniczo? Domowe sposoby na jęczmień:

  • Pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Przed kontaktem obrączki z okiem, pamiętaj, by ją wcześniej zdezynfekować. Zamknij powiekę i delikatnie pocieraj jęczmień.
  • Pocieranie jęczmienia jajkiem na twardo w skorupce. Ugotuj jajko, zawiń je w cienką ściereczkę i przykładaj do zamkniętej powieki. Pamiętaj, by przykładać je jak najszybciej po ugotowaniu, kiedy jest jeszcze ciepłe.
  • Okłady z zielonej herbaty. Herbatę w saszetce zalej gorącą wodą. Wyjmij saszetkę i przykładaj do powieki tak długo, aż wystygnie.
  • Rozgrzana łyżeczka zawinięta w ściereczkę lub gazik. Włóż łyżeczkę do filiżanki z wrzątkiem. Zawiń ją w czystą tkaninę i przykładaj do powieki tak długo, aż nie wystygnie.
  • Butelka z ciepłą wodą. Wlej gorącą wodę do małej buteleczki. Zawiń ją ściereczką i przyłóż do powieki na 10-15 minut kilka razy dziennie.
  • Napar z mniszka lekarskiego. Zanurz wacik w przygotowanym wcześniej, ciepłym naparze i przykładaj do powieki.
  • Czy domowe sposoby są zawsze skuteczne?

    Podczas pocierania chorej powieki obrączką, wytwarzane jest ciepło i to właśnie ono przyspiesza proces gojenia. Rozumiesz już, dlaczego należy przykładać do powieki rozgrzaną łyżeczkę lub ciepłe jajko? Domowe sposoby na jęczmień na pewno nie zaszkodzą, mogą tylko pomóc.

    Jak długo jęczmień utrzymuje się na powiece?

    Ropień buduje się przez kilka dni. Z czasem można zauważyć białą ropę w jego centrum, która po kilku dniach wypływa lub zaczyna się organizować – staje się żółta i zaczyna się wchłaniać. Po około tygodniu do dwóch tygodni, jęczmień powinien zniknąć a powieki wygoić. Zdarza się jednak tak, że ropień nie chce zniknąć – wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

    Czy jęczmień powraca?

    Jeśli miałaś już kiedyś jęczmień, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się znowu. Osłabienie organizmu, stres czy nieodpowiednia higiena okolicy oczu sprzyja namnażaniu się bakterii, które powodują ropień, czyli jęczmień.

    Jeśli problem nawraca cyklicznie, udaj się do okulisty. Specjalista oceni twój stan zdrowia, ustali możliwe przyczyny nawracającego jęczmienia. Jeśli jęczmień pod okiem lub nad nim pojawia się coraz częściej, nie czekaj – zbadaj poziom cukru, może to być jeden z objawów cukrzycy.

    Jęczmień na powiece a gradówka

    Jęczmień i gradówka są często ze sobą mylone lub używane zamiennie. Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (Meiboma), czyli gruczołu łojowego wewnątrz tarczki powiek. Najważniejszym objawem, jaki odróżnia gradówkę od jęczmienia jest brak bólu. Jęczmień natomiast prawie zawsze boli. Jeśli gradówka utrzymuje się kilka tygodni i nie widać żadnej poprawy – udaj się do lekarza. Możesz spróbować ją leczyć domowymi sposobami, które opierają się na stosowaniu ciepłych okładów. Jęczmień zewnętrzny może prowadzić do powstania gradówki, dlatego nie bagatelizuj go.

    Grejpfrut, a leki. Czy sok z grejpfruta może zabić?

    Grejpfrut, a leki. Lista leków, które mogą zaszkodzić w połączeniu z owocem

    2022-12-28
    Sięgasz po ukochane cytrusy i myślisz – samo zdrowie. Tymczasem okazuje się, że łącząc niektóre owoce z lekami możemy sobie poważnie zaszkodzić. Świadomość na temat bezpiecznego zestawiania żywności z przyjmowanymi farmaceutykami jest niezbędna, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jakie reakcje zachodzą między grejpfrutem a lekami, jakie stosujesz.
    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    Codzienne ćwiczenia w okresie świątecznym [WYZWANIE 30 DNI]

    2022-12-25
    Święta za pasem, a wraz z nami czas słodkiego obżarstwa i lenistwa. Znacie to? Nie miałabym serca nikogo przekonywać, by w tym pięknym czasie zrezygnować z pysz...
    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    Prezent dla sportsmenki - 5 propozycji

    2022-11-28
    Nadchodzi prezentowy zawrót głowy. Mimo, że dopiero początek świątecznego miesiąca, pomyślcie o prezentach dla najbliższych już teraz – im wcześniej, tym lepiej...
    makijaż jesienny

    Gorące trendy makijażowe. Jesień 2021

    2021-10-10
    Panie i panowie, to już oficjalne! Nareszcie możemy znów cieszyć się i bawić makijażem! Po roku spędzonym w domu i lecie zbyt gorącym na cokolwiek więcej niż krem z filtrem przeciwsłonecznym, miłośnicy makijażu odkurzają pędzle, czyszczą narzędzia i przygotowują się na jesień prawdziwej zabawy. Przed Wami najgorętsze trendy tego sezonu, które królować będą podczas naszych spacerów wśród kolorowych, jesiennych liści i popijania kultowej już dyniowej latte.
    materace

    Materac zdrowotny dla osób z problemami kręgosłupa. Jaki wybrać?

    2021-09-01
    Dzięki specjalistycznemu materacowi nie tylko zadbasz o kondycję swojego kręgosłupa, ale w końcu będziesz wypoczęty i pełen siły. Sprawdź!
    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

    2021-05-12
    To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...