Ropień powstaje w wyniku namnażania się bakterii. Najczęściej są to gronkowce, które fizjologicznie występują w skórze i nie powodują żadnych zmian. W momencie osłabienia organizmu lub nieprawidłowej higieny okolic oczu, może dojść do intensywnego namnażania się bakterii. W efekcie buduje się ropień, który boli.
Czy wizyta u lekarza jest konieczna? Czy da się wyleczyć jęczmień domowymi sposobami? To wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów. Jeśli ropień jest uciążliwy i bardzo boli, udaj się jak najszybciej do lekarza. Wypisze ci receptę na antybiotyk doustny lub krople z antybiotykiem, które powininny zwalczyć zakażenie bakteriami. Jeśli jednak ropień jest niewielki i nie powoduje dużego dyskomfortu, nie ma potrzeby konsultacji u lekarza i stosowania antybiotyków.
Pod żadnym pozorem nie przekłuwaj ani nie wyciskaj sama jęczmienia! Lekarz na pewno przeprowadzi zabieg, jeśli uzna to za konieczne. Nakłucie ropnia trwa chwilkę. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale powinien przyspieszyć leczenie i przynieść ulgę.
Podczas pocierania chorej powieki obrączką, wytwarzane jest ciepło i to właśnie ono przyspiesza proces gojenia. Rozumiesz już, dlaczego należy przykładać do powieki rozgrzaną łyżeczkę lub ciepłe jajko? Domowe sposoby na jęczmień na pewno nie zaszkodzą, mogą tylko pomóc.
Ropień buduje się przez kilka dni. Z czasem można zauważyć białą ropę w jego centrum, która po kilku dniach wypływa lub zaczyna się organizować – staje się żółta i zaczyna się wchłaniać. Po około tygodniu do dwóch tygodni, jęczmień powinien zniknąć a powieki wygoić. Zdarza się jednak tak, że ropień nie chce zniknąć – wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty.
Jeśli miałaś już kiedyś jęczmień, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się znowu. Osłabienie organizmu, stres czy nieodpowiednia higiena okolicy oczu sprzyja namnażaniu się bakterii, które powodują ropień, czyli jęczmień.
Jeśli problem nawraca cyklicznie, udaj się do okulisty. Specjalista oceni twój stan zdrowia, ustali możliwe przyczyny nawracającego jęczmienia. Jeśli jęczmień pod okiem lub nad nim pojawia się coraz częściej, nie czekaj – zbadaj poziom cukru, może to być jeden z objawów cukrzycy.
Jęczmień i gradówka są często ze sobą mylone lub używane zamiennie. Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (Meiboma), czyli gruczołu łojowego wewnątrz tarczki powiek. Najważniejszym objawem, jaki odróżnia gradówkę od jęczmienia jest brak bólu. Jęczmień natomiast prawie zawsze boli. Jeśli gradówka utrzymuje się kilka tygodni i nie widać żadnej poprawy – udaj się do lekarza. Możesz spróbować ją leczyć domowymi sposobami, które opierają się na stosowaniu ciepłych okładów. Jęczmień zewnętrzny może prowadzić do powstania gradówki, dlatego nie bagatelizuj go.