Data publikacji:

Jakie buty po endoprotezie kolana wybrać?

Rekonwalescencja po operacji stawu kolanowego trwa kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Powrót do sprawności wymaga fizjoterapii, rehabilitacji i wytrwałości. Jednym z istotnych czynników, które wpływają na stan kolan i przebieg procesu zdrowienia, jest odpowiednie obuwie. Nie może ono negatywnie wpływać na postawę ciała, powinno za to dobrze amortyzować kroki i być łatwe do założenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając buty zaraz po endoprotezie kolana, i na jakie można zdecydować się w późniejszym czasie? Podpowiadamy!
jakie buty po endoprotezie kolana

Czym jest endoproteza kolana?

Kolano to największy staw w ludzkim organizmie. Utrzymuje ciężar całego ciała i umożliwia poruszanie się. Nawet podczas prostych, codziennych czynności jest mocno obciążony. W miarę upływu czasu, a także w wyniku poważnych urazów, tkanki w stawie kolanowym ulegają degradacji. Początkowo podejmuje się próby naprawienia ich za pomocą fizjoterapii i farmakoterapii. Kiedy one zawiodą, stosuje się terapię ostatniej szansy, czyli endoprotetykę.
Endoproteza to nic innego jak implant, który jest instalowany w kończynie, na miejsce zniszczonego stawu. Operacja z jego wykorzystaniem to endoprotezoplastyka. W zależności od tego, jak zaawansowany jest stopień uszkodzenia tkanek, może być całkowita lub połowiczna. W obu przypadkach ma na celu przywrócenie sprawności i ruchomości stawu, a także zmniejszenie pojawiających się dolegliwości bólowych. Żywotność endoprotezy to średnio 15–20 lat. Czas ten może się wydłużyć lub skrócić pod wpływem czynników takich jak masa ciała pacjenta, aktywność fizyczna czy odpowiednie obuwie. To, jakie buty po endoprotezie kolana będą noszone, ma niebagatelne znaczenie.

Jakie buty po operacji wybrać?

U wielu osób, które mają w perspektywie endoprotetykę, pojawia się pytanie, jakie buty po endoprotezie kolana powinny zakupić. Odpowiednio dobrane obuwie może zmniejszyć obciążenie regenerującego się stawu, ustabilizować całą nogę i zadbać o komfort dochodzącego do siebie pacjenta. Jak wybrać buty po operacji?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę łatwość zakładania. Przez początkowy okres bezpośrednio po operacji nie wolno zginać kolana i przyciągać kończyny do tułowia. Schylanie się także może być utrudnione, wobec czego ubieranie stóp w wiązane buty może być trudne lub nawet niemożliwe. Najlepszym wyborem będzie obuwie wsuwane lub zapinane na rzepy, zwłaszcza jeżeli nie ma się nikogo do pomocy z ewentualnymi sznurówkami.
Po drugie – miękkość i stabilność. Dobrej jakości buty sportowe powinny zdać egzamin. Miękka piankowa podeszwa będzie odpowiednio amortyzować, a konstrukcja buta przytrzyma i ustabilizuje stopę. Przewiewny materiał to dodatkowy plus. Kiedy zakładanie i ściąganie butów sprawia kłopot, nierzadko pozostają one na nogach przez długi czas. Dobrze, aby skóra mogła oddychać. Zapobiegnie to nadmiernemu rozwojowi bakterii i pojawieniu się chorób grzybiczych.
Warto także zainteresować się specjalnymi wkładkami ortopedycznymi, których kształt dobiera się indywidualnie do naturalnych krzywizn stóp. Poprawiają one postawę i ułożenie nóg, a co za tym idzie – korzystnie wpływają na odciążenie stawów i krążenie w kończynach. Przydatnym akcesorium będzie także długa łyżka do butów, która ułatwi zakładanie obuwia bez konieczności schylania się.

Czy po operacji kolana można nosić obcasy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ to zależy. Buty na wysokim obcasie, szpilki czy koturny nie są zdrowymi butami. Tego rodzaju podniesienie sprawia, że stawy są obciążone nierównomiernie, co może pogłębić lub spowodować pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. Cierpi także kręgosłup i mięśnie oraz ścięgna w dolnych częściach kończyn. Największe obciążenie podczas noszenia takich butów dotyka jednak stawy kolanowe.
Choć stawy kolanowe mogą szybciej się zużywać i boleć na skutek noszenia obcasów, nie u każdego od razu to nastąpi. Z tego względu nie ma zakazu noszenia wysokich butów, kiedy operowany staw się już w pełni zregeneruje. Zastanawiając się, jakie buty po endoprotezie kolana wybrać, idąc na ważną imprezę, oficjalną uroczystość czy ceremonię, można wziąć pod uwagę obcasy. Warto jednak unikać dużych wysokości i zabrać ze sobą buty na zmianę, z których będzie można skorzystać, gdy tylko zacznie się odczuwać dyskomfort w stawie.
Dokonując zakupu butów na obcasie, należy zwrócić uwagę na to, by były stabilne, wygodne i dostosowane do kształtu stopy, powinny także dobrze ją podtrzymywać. W ten sposób można znacząco zmniejszyć negatywny wpływ obuwia na stawy i kręgosłup.

Jakie buty są najlepsze dla nóg?

Osoby, które cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, mogą mieć problemy z doborem odpowiedniego obuwia także przed operacją. Najistotniejszym kryterium wyboru w ich przypadku jest odciążenie stawów i możliwie najlepsza amortyzacja podczas chodzenia i uprawiania aktywności fizycznej. Jakie buty sprawdzą się w takim przypadku?
Idealne u osób z chorobami stawów będą stabilne buty o miękkiej podeszwie. Jako pierwsze przychodzą na myśl buty sportowe, mające piankowy spód i dobrze trzymające stopę. Nie są one jednak jedynym wyborem. Sprawdzą się także półbuty, które nie będą miały wysokiego obcasa i zostaną wyposażone w miękki flek. Stukające, twarde obcasy nie będą dobre, ponieważ każdy krok może rezonować w stawie i powodować pogłębienie się zmian zwyrodnieniowych oraz bolesność.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!