Data modyfikacji:

Jaki roller do masażu pleców wybrać? Jak używać?

Roller do pleców może wspomóc leczenie bólu pleców, a także wspomaga w usuwaniu napięć mięśni. Kiedy warto po niego sięgnąć? Jak masować plecy takim rollerem i jaki wałek do masażu pleców wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
roller do masażu pleców

Roller do pleców – co to takiego i kiedy warto go stosować?

Zanim podpowiemy, jaki roller do pleców wybrać, najpierw zastanówmy się, czym takim w ogóle jest roller, jak wygląda i kiedy warto po niego sięgnąć.
Roller do masażu pleców to nic innego jak nieco większy wałek, który jest gładki lub ma specjalne masujące wypustki. Niektóre rollery składają się z kilku mniejszych piłek obok siebie – te też świetnie sprawdzają się do masażu pleców. Rollery często są pokryte specjalną gąbką – dzięki temu doskonale chłoną wilgoć podczas ćwiczeń. Na rynku znajdziesz też rollery wykonane z korka czy gumy. Rollery mają szerokie zastosowanie – można ich używać do masażu pleców, ale także do masażu ud, nóg, pośladków czy ramion.
Kiedy warto sięgnąć po roller do masażu pleców? Rollowanie pleców to technika, która zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie i dotlenia komórki. Ćwiczenia z rollerem świetnie się sprawdzą dla osób borykających się z bólem pleców. Istnieje nawet twierdzenie, że odpowiednio wykonany masaż rollerem może być tak skuteczny, jak wizyta u fizjoterapeuty. W przypadku poważniejszych schorzeń radzimy jednak najpierw omówić ćwiczenia rollerem ze swoim lekarzem prowadzącym.

Roller do masażu – jaki wybrać? Jaki roller do kręgosłupa sprawdzi się najlepiej? Na to zwróć uwagę podczas zakupów

Chcesz zacząć ćwiczyć i masować plecy rollerem? W takim razie musisz wiedzieć, jaki jest najlepszy wałek do masażu i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując taki roller. Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami przed zakupem!

Roller gładki czy z wypustkami

W sklepach znajdziesz dwa rodzaje rollerów – gładkie i z wypustkami. Czym one się różnią i jakie wybrać? Rollery gładkie świetnie sprawdzą się dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami. Ponadto gładki roller o wiele lepiej sprawdzi się do masażu rozluźniającego i relaksującego. Z kole rollery z wypustkami to dobra opcja dla osób bardziej zaawansowanych, a także zmagających się z silnymi bólami. Wówczas wypustki zadziałają na plecy silniej, ponieważ wygenerują większy nacisk na mięśnie.
Często zdarza się jednak tak, że wałek gładki może być dla wielu osób, nawet tych początkujących, zbyt delikatny. Wówczas należy wymienić go na ten z wypustkami. Na początek najbardziej optymalne będzie kupienie wałka gładkiego, a jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, to kup dwa wałki i dokładnie je przetestuj. Samodzielnie intuicyjnie zauważysz, który z rollerów działa na ciebie lepiej.

Wymiary wałka

Jaki wybrać wałek do masażu? Przede wszystkim taki o odpowiednich wymiarach. Kupując roller do masażu, musisz zwrócić uwagę na jego średnicę oraz długość.
Zacznijmy od długości. W przypadku masażu rollerem niezwykle istotne jest to, aby cała masowana partia ciała znalazła się na wałku. Stąd też wałki przeznaczone do masażu pleców muszą być długie. Taki roller powinien mieć długość od 45 cm w górę. Dobrze dobierz go do wymiarów swoich pleców. Ponadto pamiętaj, że dłuższym wałkiem łatwiej będzie wymasować mniejszą partię ciała, np. łydkę, niż na odwrót.
Co ze średnicą wałka? Ta wpływa na siłę nacisku rollera na mięśnie. Im mniejszy roller, tym większy nacisk ma on na mięśnie. Na sam początek przygody z rollerami do masażu pleców najlepiej sprawdzą się wałki o średnicy 13–15 cm.

Kształt rollera

Na rynku znajdziesz rollery do masażu pleców o różnym kształcie. Są klasyczne walce, ale też wałki złożone z kilku mniejszych piłek, tzw. duo ball. Czym one się od siebie różnią i który wybrać do masażu pleców?
Wałek do masażu mięśni o kształcie walca jest najbardziej uniwersalny. Świetnie sprawdza się do masowania pleców, nóg, ud, ale też mniejszych partii ciała, np. rąk. Niemniej jednak taki wałek może być mało precyzyjny, np. jeśli chcesz dokładnie wymasować zgięcie łokci. Wówczas świetnie sprawdzą się wałki w kształcie piłek.
Wałki piłki służą do masażu mniejszych partii ciała, a także do intensywnego masażu konkretnego miejsca, które powoduje ucisk. Wówczas można piłką dokładnie dotrzeć w takie miejsce i je wymasować.
Co więc wybrać? Jeśli zamierzasz masować całe ciało, postaw na zestaw składający się z rollera w kształcie walca oraz mniejszej piłki lub piłek. Jeśli natomiast wałka potrzebujesz wyłącznie do pleców i dopiero zaczynasz swoją przygodę z rollerami, to o wiele lepszym rozwiązaniem będą wałki w kształcie walca.

Twardość rollera

Roller wałek do masażu może być twardy i bardziej miękki. Zatem jaki wałek do masażu wybrać – twardy czy miękki?
Producenci rollerów twardość wałka często określają hasłami, np. soft, czyli delikatny, medium, czyli pośrednia twardość, i hard, czyli najtwardszy roller. Warto jednak zaznaczyć, że takie określenia mogą być dość nieprecyzyjne. Stąd też o wiele lepiej sięgać po wałki, które swoją twardość mają określoną w skali Shore'a. Skala Shore'a ma przedział od 0 do 100. Jedno jest pewne – im twardszy roller, tym zapewnia intensywniejszy nacisk, a więc i mocniejszy masaż.
Do masażu pleców polecamy kupić więc dwa rodzaje rollerów – jeden w przedziale około 50 w skali Shore'a, a drugi mocniejszy, czyli około 65 w skali Shore'a. Mocniejszy wałek świetnie sprawdzi się do codziennego masażu górnego odcinka pleców. Z kolei wałek mniej twardy będzie idealny w dni, kiedy ból jest bardzo intensywny i masz duże napięcia.
Nie masz budżetu na dwa rollery? Na początek kup taki między 50, a 55 w skali Shore'a.

Roller do masażu – jak używać? Podpowiadamy, jak efektownie wykorzystać wałek do masażu pleców

Jak używać rollera do masażu? Tego dowiesz się z poniższego filmiku.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.