Data publikacji:

Jaki masażer na kręgosłup wybrać? Jak go używać?

W obecnych czasach ból pleców i kręgosłupa stał się powszechnym schorzeniem, z którym zmaga się wiele osób. Dzieje się tak w dużym stopniu ze względu na siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej podejmowanej w ciągu dnia. Aby przynieść ulgę bolącemu kręgosłupowi, dużo osób chodzi do masażystów bądź fizjoterapeutów, jednak są też przyrządy, które można stosować samodzielnie w domu. Jednym z nich jest właśnie masażer do kręgosłupa. Jak używać masażera na kręgosłup? Jakie urządzenie wybrać? Przedstawiamy specyfikę i właściwości masażerów na kręgosłup.
jaki masażer na kręgosłup wybrać

Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyn bólu kręgosłupa jest mnóstwo. Może być on powodem różnego rodzaju chorób, schorzeń, zwyrodnień itp. bądź nieodpowiedniego stylu życia. Jego lokalizacja także może różnić się w zależności od przyczyn danych dolegliwości bólowych. U jednych osób ból może mieć miejsce w odcinku lędźwiowym, u innych w szyjnym, a u jeszcze innych promieniować po całym kręgosłupie. Zatem, jak widać, ból kręgosłupa może objawiać się w różnych miejscach i powstawać z najróżniejszych powodów. Jednak do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się: nadwyrężenie mięśnia, schorzenia zapalne kości lub stawów, różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, rwa kulszowa bądź zwykły uraz mechaniczny.

Jak działa masażer na kręgosłup?

Brak aktywności fizycznej, długotrwałe siedzenie, np. w pracy przed komputerem, i niepoprawne dźwiganie ciężarów powoduje różnego rodzaju bóle, w tym ból kręgosłupa. Do wykonywania masażu masażerem kwalifikują się właśnie takie dolegliwości bólowe, które są spowodowane niewłaściwy stylem życia. Jednak, jak działa dany masażer? Podstawowym zadaniem masażera jest rozluźnienie spiętych mięśni po całym dniu ciężkiej pracy. Wpływa on także na pobudzenie komórek i układu krwionośnego, poprawiając tym samym odżywienie tkanek i przyspieszenie ich regeneracji. Dodatkowo, masaż poprawia procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka oraz wpływa na ogólne rozluźnienie i zrelaksowanie ciała.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli dolegliwości bólowe trwają długi czas, nie należy ich bagatelizować. W takim przypadku powinno się udać do specjalisty, czyli np. do fizjoterapeuty, gdyż może to być ból związany ze schorzeniem, o którym wcześniej nie miało się pojęcia. Masaż wykonywany w domu masażerem nie zastąpi terapii stosowanej przez fizjoterapeutę, a jedynie będzie pomocniczą formą radzenia sobie z bólem. Jeżeli jednak dolegliwości bólowe nie są zbyt dokuczliwe i pragniemy jedynie odprężyć się i rozluźnić mięśnie, wskazane jest użycie tytułowego masażera w domowych warunkach.

Jak wybrać odpowiedni masażer na kręgosłup?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych form masażerów. Ich wybór zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od dolegliwości użytkownika i jego preferencji. Wyróżnia się masażery mechaniczne i elektryczne. Które z nich są lepsze i przynoszą większe efekty?

Masażery mechaniczne

Najpopularniejszym masażerem pleców, który można używać oczywiście na każdą część ciała, jest wałek masujący. Jest to walec wykonany zazwyczaj z pianki, która świetnie sprawdza się do masażu pleców i szyi, gdyż nie jest zbyt twarda i dzięki dużej powierzchni może wymasować w krótkim czasie całą powierzchnię pleców, czyli także powierzchnię znajdującą się wokół kręgosłupa. Dociera także do najbardziej kłopotliwych miejsc na plecach, czyli odcinka szyjnego kręgosłupa i lędźwiowego. Aby z niego korzystać, wystarczy położyć się na macie treningowej, oprzeć plecami na wałku i poruszać się na nogach w górę i w dół. Alternatywnym przyrządem są wałki w postaci dwóch piłek połączonych ze sobą. Pozwalają one na głęboki masaż mięśni przykręgosłupowych, a tym samym na ich rozluźnienie. Inną wersją masażu pleców i kręgosłupa są maty akupresurowe, które znane są od pokoleń. Dana mata wyposażona jest w specjalne kolce, które wywierając nacisk na ciało, powodują jego rozluźnienie.

Masażery elektryczne

Masażery elektryczne także można stosować na całe ciało. Są proste w obsłudze i przystosowane do samodzielnego masowania swojego ciała. Ostatnimi czasy popularny stał się pistolet do masażu, który posiada różne głowice, co umożliwia dotarcie do różnych płaszczyzn. Dane urządzenie pozwala na dogłębny masaż mięśni powierzchownych i głębokich pleców oraz okolic kręgosłupa i karku. Innowacyjne urządzenia mają wiele udogodnień, które dodatkowo wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców. Są nimi między innymi: ruchoma/obrotowa głowica docierająca dogłębnie w każde miejsce; funkcja grzewcza – dodatkowo obniża napięcie naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie i przyspiesza działanie układu krwionośnego, a przede wszystkim przyspiesza regulację napięcia mięśniowego; regulacja intensywności masażu, co umożliwia dostosowanie masażu do mniej bądź bardziej wrażliwych obszarów pleców.
Innym przyrządem, który specjalizuje się w masażu odcinku szyjnego, jest masażer karku i szyi Shiatsu. Jest to urządzenie stworzone dla osób z chronicznym bólem odcinka szyjnego kręgosłupa oraz sztywnością karku. Dany masażer nakładany jest na górny odcinek pleców, dzięki czemu idealnie dostosuje się do miejsc wymagających masażu.
Najdroższą formą masażu pleców, ale jakże skuteczną, jest fotel masujący. Dany masaż nie wymaga ingerencji człowieka, wystarczy tylko usiąść wygodnie w fotelu, włączyć odpowiedni rodzaj masażu i gotowe – mamy masowane plecy i kręgosłup, a jednocześnie możemy wykonywać inne czynności, takie jak czytanie książki czy oglądanie telewizora.
Każdy masażer mechaniczny oraz elektryczny jest dobry i skuteczny. Różnią się one oczywiście pod względem dodatkowych właściwości itd. Dlatego masażer do kręgosłupa i pleców powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb danej osoby.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka