Data publikacji:

Jaki olejek na katar wybrać?

Olejki eteryczne mają wiele właściwości terapeutycznych i zdrowotnych, dzięki czemu są bardzo pomocne w zwalczaniu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok oraz wielu innych schorzeń. Najczęściej wykorzystuje się je podczas domowych inhalacji, przynoszących prawdziwą ulgę przy problemie z zatokami czy zatkanym nosem. Jako że przeziębienie może nas złapać w każdej porze roku, warto wiedzieć, jaki olejek na katar najlepiej jest stosować. 
jaki olejek na katar

Jak działają olejki na katar i przeziębienie?

W walce z takimi objawami przeziębienia jak katar, zatkany nos, kaszel czy ból zatok pomocne są inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, które pomagają udrożnić nos i usunąć z niego zalegające wewnątrz wydzieliny. Naturalne olejki eteryczne to zapachowe, lotne mieszaniny różnych organicznych związków chemicznych, pozyskiwane z wielu części roślin, m.in. z nasion, łodyg, liści, korzeni czy kwiatów. Przybierają postać oleistej cieczy, która posiada mniejszą gęstość niż woda, przez co się w niej nie rozpuszczają. Korzyści płynące z ich stosowania odkryto już kilka tysięcy lat temu, przede wszystkim w Indiach, Macedonii i Egipcie. Obecnie z eterycznych olejków korzysta się na całym świecie, nie tylko w walce z przeziębieniem, ale też w medycynie naturalnej czy kosmetologii. Zawarte w nich substancje zapachowe, w zależności od pochodzenia, mogą np. udrażniać drogi oddechowe, pobudzać krążenie albo działać relaksująco. W walce z katarem najczęściej stosuje się inhalacje, ale olejki można też skraplać, np. do kadzidełek, kominków zapachowych czy do wanny, podczas kąpieli. 
Zastanawiając się, jaki olejek na katar wybrać, warto zwrócić uwagę, że eteryczne olejki mają pochodzenie naturalne, co gwarantuje ich korzystne dla zdrowia właściwości. W sklepach dostępne są też różne olejki zapachowe o pochodzeniu syntetycznym – sprawiają, że wnętrza pięknie pachną, jednak nie nadają się do inhalacji.  

Jaki olejek do inhalacji na katar wybrać? 

Inhalacja parowa z wykorzystaniem olejków eterycznych pozwala na udrożnienie nosa i zatok, a także na zmniejszenie oraz skrócenie objawów przeziębienia, takich jak ból głowy czy uciążliwy kaszel. Olejki mają bowiem właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe i antybakteryjne, działają też wykrztuśnie. Stojąc jednak przed sklepową półką, można długo zastanawiać się, jaki olejek na przeziębienie sprawdzi się najlepiej. Wybór jest spory, na rynku dostępnych jest wiele zapachów, mających różne zastosowanie i właściwości. Przede wszystkim należy pamiętać, że do inhalacji stosuje się naturalne olejki eteryczne, które mogą działać terapeutycznie i leczniczo – nie należy ich zastępować tymi zapachowymi, nawet jeśli wybór dostępnych aromatów jest większy i wydaje się być bardziej atrakcyjny. 

Jak wykonać inhalację?

Poza wybraniem, jaki olejek na zatkany nos kupić, warto też zastanowić się nad sposobem przeprowadzenia samej inhalacji. Najprostszym sposobem, który z łatwością można samodzielnie przeprowadzić w domowych warunkach, jest nalanie do miski ciepłej wody oraz kilku kropel olejku. Następnie należy pochylić głowę nad przygotowanym wywarem i przykryć ją ręcznikiem, który sprawi, że para ze zdrowotnymi substancjami z olejków nie będzie „uciekać” na boki. Warto pozostać w tej pozycji 5–10 minut, spokojnie wdychając i wydychając powietrze.
Inhalację można wykonać też z pomocą dyfuzora lub specjalnego inhalatora. Tak jak w przypadku miski, do wody należy wlać kilka kropel wybranego olejku i pozwolić, aby wydobywające się powietrze wypełniło drogi oddechowe. 

Jaki olejek eteryczny na katar sprawdzi się najlepiej?

Każdy olejek ma nieco inne właściwości, oddziałujące na określone objawy. Stosowanie tych substancji pozwala m.in. walczyć z bólami mięśni, migrenami, zmęczeniem, kłopotami z cerą czy ze wspomnianym już katarem i kaszlem. 

Jaki olejek na katar warto wybrać? 

Jaki olejek na katar u dziecka warto stosować? 

Olejki eteryczne najlepiej jest stosować u dziecka po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że jako naturalne środki mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego powinno się obserwować, czy po zastosowaniu nie zachodzą żadne zmiany w organizmie malucha, głównie na skórze (na przykład w postaci wysypki). Na katar u dzieci poleca się głównie olejek eukaliptusowy oraz z rozmarynu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!