Data publikacji:

Jaka skakanka do ćwiczeń będzie najlepsza?

Skakanka jest rewelacyjnym akcesorium wpływającym pozytywnie na sylwetkę, dlatego ćwiczenia z nią są bardzo lubiane przez osoby usiłujące ujędrnić ciało i zrzucić zbędne kilogramy. To tylko jedna z zalet skakania. Intensywny ruch poprawia wydolność, zwinność i sprawność fizyczną, jest dobrą rozgrzewką lub elementem treningu cardio. Żeby jednak ćwiczenia przyniosły zamierzone rezultaty, ważne jest, jaka skakanka znajdzie się w twoich rękach. Istotna jest długość, ciężar i materiał, z którego jest wykonana. Jaką skakankę kupić?
jaka skakanka do ćwiczeń najlepsza

Dlaczego warto trenować na skakance do ćwiczeń?

Skakanka wydaje się najprostszym przyrządem do ćwiczeń, a niektórym kojarzy się wyłącznie z dziecięcą zabawką, jednak efekty, jakie można osiągnąć, regularnie trenując, są godne uwagi. Bez względu na to, jaka skakanka stanie się towarzyszem twojej aktywności, możesz używać jej do klasycznego przeskakiwania przez linkę lub wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia, takie jak podwójne skoki, skoki na krzyż lub intensywny trening interwałowy (HIIT).
Jakie efekty przynosi skakanka do ćwiczeń?
 • Pomaga spalić kalorie – podczas półgodzinnego treningu spalisz około 300 kcal.
 • Wpływa pozytywnie na metabolizm, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej.
 • Kształtuje i wzmacnia różne partie mięśni: łydek, ud, pośladków, ramion.
 • Poprawia kondycję.
 • Wzmacnia stawy.
 • Poprawia gibkość i zwinność.
 • Wspomaga sportowców różnych dziedzin w osiąganiu lepszych wyników.
Wszystkie te korzyści przemawiają za tym, żeby udać się do sklepu i wybrać najlepszą skakankę. Na początku nie musi to być przyrząd z najwyższej półki, jednak planując regularne treningi, warto zadbać o jakość.

Czym kierować się przy wyborze skakanki do ćwiczeń?

Wybór najlepszego, dopasowanego do budowy ciała i potrzeb przyrządu, wpływa na jakość ćwiczeń. Jaka powinna być skakanka? Najważniejsza jest kwestia odpowiedniej długości i to na niej powinieneś się skupić, wybierając przyrząd idealny – linka nie może być ani za długa, ani za krótka.
Chociaż skakanka dla początkujących nie musi być droga ani posiadać dodatkowych funkcji, zadbaj o jej dopasowanie do swojego wzrostu i dobrze przemyśl wybór materiału, z którego będą wykonane linka i rączka. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nie zniechęcisz się, szybko polubisz ćwiczenia i zaczniesz wykonywać je regularnie.

Jak dobrać skakankę? Jaka długość jest najlepsza?

Dobranie optymalnej długości będzie twoim najważniejszym zadaniem podczas podejmowania decyzji, jaka skakanka ostatecznie trafi do zakupowego koszyka. Jest to tak istotne, ponieważ zbyt długa linka uniemożliwi poprawne, płynne wykonywanie ćwiczeń. Będzie plątała się i zahaczała o stopy, a ćwiczenia na niej zmęczą cię, nie przynosząc spodziewanych rezultatów. Linka zbyt krótka również nie będzie wygodna, ponieważ wymusi nienaturalnie wysokie podskoki.
Jak dobrać długość skakanki dla dorosłych? Stań stopami na środku linki położonej swobodnie na podłodze, a następnie unieś jej rączki. W tej pozycji powinny sięgać do pach. Dla ułatwienia możesz również spojrzeć na orientacyjną tabelę, przedstawiającą długość w stosunku do wzrostu:
 • < 150 cm wzrostu – 2,10 m,
 • 160 – 170 cm wzrostu - 2,50 m,
 • 170 – 180 cm wzrostu – 2,75 m,
 • 180 – 190 cm wzrostu – 2,85 m,
 • > 190 cm wzrostu – 3,00 m.

Materiał linki – jaka skakanka jest najlepsza?

Od materiału linki zależy bardzo dużo, wpływa on na ciężar skakanki, który przekłada się na szybkość obrotów i intensywność treningu. Ma również znaczenie dla wytrzymałości przyrządu, jest zatem ważnym kryterium wyboru dla profesjonalnych zawodników lub amatorów nastawionych na bardzo częste treningi.
Jaką skakankę kupić? Do wyboru są:
 • Skakanka ze sznurka – zazwyczaj są to najtańsze opcje, dobre dla amatorów. Ponieważ są lekkie, trening na nich jest wolniejszy niż na przyrządach z innymi linkami. Zaletą sznurka jest fakt, że przy uderzeniu w nogę nie odczujesz dużego bólu, co czyni z niego dobry materiał na skakankę dla początkujących.
 • Skakanka z PVC lub innego tworzywa sztucznego – to najpopularniejszy rodzaj przyrządu. Jeśli zastanawiasz się, jaka skakanka będzie dobra zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników, właśnie modele wykonane z tworzyw sztucznych sprawdzą się w tej roli. Mają dobrą wagę, są szybsze od sznurkowych, ale wolniejsze od metalowych i rzemiennych.
 • Skakanka skórzana – najczęściej wykorzystywana jest przez profesjonalnych sportowców. Ponieważ jest ciężka, w trening trzeba włożyć dużo wysiłku, co wpływa pozytywnie nie tylko na mięśnie nóg, ale też ramion i brzucha. Skóra jest bardzo wytrzymałym materiałem.
 • Skakanka metalowa – polecana użytkownikom, którzy trenują już od lat. Sprawdza się do treningów cardio oraz jako przyrząd do ćwiczeń dla bokserów.

Jaka powinna być rączka skakanki?

Rączki skakanki do ćwiczeń powinny mieć wygodny, ergonomiczny kształt. Dłoń nie może się na nich ślizgać, dlatego dobre materiały to pianka oraz drewno. Profesjonalne modele często wyposażone są w metalowe uchwyty.
Ważna jest również długość oraz ciężar rączek. W skakance dla początkujących powinny być długie i dość ciężkie, dzięki czemu lepiej odczuwa się napięcie linki. Zaawansowani użytkownicy wolą natomiast krótsze rękojeści, ponieważ podczas długich serii mniej męczą przedramiona.

Skakanki do ćwiczeń – dodatkowe funkcje

Skakanki dla osób, które regularnie trenują, mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak:
 • łożyska – umożliwiają jeszcze intensywniejszy trening, dzięki szybko obracającym się linkom;
 • licznik skoków – dzięki niemu możesz sprawdzać swoje postępy;
 • możliwość podłączenia skakanki do aplikacji – w ten sposób masz możliwość zaplanowania treningi i jego lepszej kontroli.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym