Data publikacji:

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów może mieć bardzo różne przyczyny. Bywa związane ze zmianami hormonalnymi lub przyjmowanymi lekami, jego powodem jest też często nadmierny stres, anemia oraz zła dieta. Żeby poradzić sobie z problemem, konieczne jest znalezienie jego źródła, dlatego w pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u specjalisty. Jak zapobiec wypadaniu włosów? Na rynku dostępne są kosmetyki i suplementy diety wspomagające porost włosów i powstrzymujące ich utratę. Duże znaczenie ma też zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta.
jak zapobiec wypadaniu włosów

Jak zapobiec wypadaniu włosów? Znajdź przyczynę

Czasami bardzo łatwo możesz rozwiązać zagadkę nadmiernie wypadających włosów, na przykład czytając ulotkę przyjmowanych leków lub mając świadomość, że zupełnie normalna jest ich utrata po ciąży. Jeśli problem nie jest bardzo poważny, spróbuj poprawić swoją dietę, uzupełniając ją o składniki wpływające na porost włosów. W wielu przypadkach zalecana jest jednak wizyta u specjalisty, który fachowym okiem oceni przyczynę i doradzi jak zapobiec wypadaniu włosów.
Do kogo zgłosić się, żeby dowiedzieć się jak zapobiegać wypadaniu włosów? Udaj się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania krwi i przeprowadzi fachowy wywiad. W ten sposób wspólnie macie szansę ustalić przyczynę utraty włosów. Jeśli po pierwszych badaniach źródło twojego problemu wciąż pozostaje nieznane, konieczna jest wizyta u dermatologa lub trychologa.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Do najpowszechniejszych powodów utraty włosów należą:
 • zła dieta i anemia
 • choroby skóry głowy
 • łysienie androgenowe
 • menopauza
 • problemy z tarczycą
 • nieodpowiednia pielęgnacja
 • stres i przemęczenie
 • przyjmowanie niektórych leków i sterydów
 • ciąża
 • Zanim zaczniesz zastanawiać się jak zapobiec wypadaniu włosów, ważne jest uświadomienie sobie, że ich codzienna utrata jest całkowicie normalna, związana z cyklem wzrostu włosa. Na grzebieniu lub szczotce może każdego dnia zostać około 60-100 włosów, a na początku wiosny i jesieni nawet więcej. Jeśli jednak zauważasz, że w twoim przypadku sytuacja wymyka się spod kontroli, czas działać.

  Jak zapobiec wypadaniu włosów u mężczyzn?

  Mężczyźni są bardziej narażeni na nadmierne wypadanie włosów niż kobiety, a łysienie może być w ich przypadku dziedziczne. Nie oznacza to jednak, że muszą pogodzić się z  faktem wypadania włosów, nie zastanawiając się jak zapobiec temu procesowi.
  Jeśli wykluczone zostały inne przyczyny, warto zacząć od zadbania o ogólny stan zdrowia, wypoczynek i właściwą dietę. Łysienie androgenowe można leczyć farmakologicznie, a także korzystać z zabiegów takich jak: przeszczep włosów, laseroterapia lub mezoterapia igłowa z osoczem bogatopłytkowym.
  W przypadku mężczyzn doskonałym pomysłem jest również sięganie po specjalne preparaty hamujące łysienie. Jak zapobiec wypadaniu włosów dzięki kosmetykom? Sięgaj po szampony i odżywki bogate w substancje stymulujące mieszki włosowe, należą do nich między innymi kofeina i guarana.
  Niektórzy mężczyźni borykają się z utratą włosów na skutek przyjmowaniu anabolików. Najlepiej nie używać takich substancji, ale jeśli jest już za późno, pozostaje jedynie zastanowić się jak zapobiec wypadaniu włosów po sterydach. Stosuje się w tym celu takie same sposoby jak w przypadku tradycyjnego łysienia androgenowego.

  Jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?

  Cykl życia włosa składa się z trzech faz, a jedną z nich jest wypadanie. Podczas ciąży, na skutek dużej ilości estrogenu, do niego nie dochodzi. Włosy stają się wtedy bardzo gęste i lśniące, jednak już kilka tygodni po porodzie, gdy hormony powoli się stabilizują, następuje gwałtowna utrata włosów. Jest to nieuniknione, jednak można zastanowić się jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów po ciąży lub przynajmniej pobudzić do wzrostu nowe włosy.
  Żeby nie dopuścić do wypadania zbyt dużej ilości włosów, po ciąży możesz:
 • przyjmować zestaw witamin i składników mineralnych taki jak podczas ciąży
 • zadbać o sen, wypoczynek i dobrą dietę
 • stosować na skórę głowy wcierki i ampułki zawierające witaminy z grupy B, zwłaszcza biotynę, a także substancje pobudzające mikrokrążenie
 • Jak zapobiec wypadaniu włosów?  Domowe sposoby na ich wzmocnienie

  Jeśli zastanawiasz się jak przeciwdziałać wypadaniu włosów, koniecznie zadbaj o zdrowy tryb życia, uwzględniający wystarczającą ilość snu, wypoczynek i zdrową dietę. Zastanów się jak zaplanować menu, żeby zapobiec wypadaniu włosów.
  W diecie nie powinno zabraknąć białka, które jest dla naszego ciała budulcem, może ono być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Musisz także zadbać o odpowiednią ilość mikroelementów, zwłaszcza żelaza, którego niedobór jest powszechną przyczyną wypadania włosów, a także cynku, miedzi i krzemu. Nie mniej istotne są witaminy z grupy B, a zwłaszcza biotyna i kwas foliowy.
  Oprócz diety możesz również zadbać o właściwą, delikatną pielęgnację. Włosy lubią delikatne szampony, stosowane raz na jakiś czas peelingi do skalpu oraz oleje, wpływające dobrze zarówno na skórę głowy, jak i na same włosy. Jeśli zastanawiasz się jak przeciwdziałać wypadaniu włosów, uważaj również na zabiegi z wykorzystaniem wysokiej temperatury, silne środki do stylizacji i postaw na delikatniejszą koloryzację.

  Wypadanie włosów – jak mu zapobiec, dzięki kosmetykom i suplementom?

  Jeśli domowe sposoby to w twoim przypadku za mało, a problem jak zapobiec wypadaniu włosów jest wciąż aktualny, sięgnij po specjalne kosmetyki wzmacniające włosy i stymulujące mieszki włosowe oraz po suplementy diety. Najlepiej sprawdza się połączenie wcierek nakładanych bezpośrednio na skórę głowy oraz tabletek o sprawdzonym składzie. Oprócz mikroelementów i witamin w składzie suplementów powinny znaleźć się również aminokwasy siarkowe, które mają potwierdzony naukowo pozytywny wpływ na porost włosów oraz stan skóry i paznokci.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym