Jak zacząć trening bokserski? — przegląd sprzętu


Boks to sport, który mimo swojej brutalności ma tak wiele zalet, że nie dziwi duże zainteresowanie nim zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przede wszystkim pomaga rozładować napięcie, sprawia, że zbędne kilogramy same znikają, a nasza sylwetka staje się umięśniona. Poprawia się nasza motoryka oraz szybkość reakcji. Boks uczy także przegrywania i szacunku do przeciwnika. 
trening bokserski

Jeśli również dostrzegasz te atuty i postanawiasz, że to właśnie boksowi poświęcisz swój wolny czas, pojawia się kwestia zakupu odpowiedniego sprzętu, takiego jak rękawice bokserskie, worek treningowy czy buty bokserskie. Jak wybrać te najlepsze?

Jakie rękawice bokserskie wybrać?

Rękawice bokserskie to podstawowy sprzęt, jaki musi mieć każdy bokser — także amator. Muszą być one wytrzymałe i wykonane z dobrego materiału. Przede wszystkim na początek spotkasz się z podstawową kwestią związaną z rękawicami bokserskimi — czy mają być one wiązane, czy zapinane na rzep.  Jeżeli zależy nam na dobrym umocowaniu na ręce oraz nie będzie nam przeszkadzać to, że prawdopodobnie sami ich nie założymy, to możemy wybrać rękawice wiązane.

Mamy pewność, że nie będą się przesuwać podczas treningu oraz nie spadną nam z rąk przy mocniejszym uderzeniu. Są prawie zawsze stosowane u zawodowców, mających w swoim zespole osobę, które zawiąże im rękawice bokserskie na ręce. Drugą opcją (o wiele wygodniejszą) jest rzep. Nie tracimy czasu na sznurowanie, a dobrej jakości rękawice bokserskie na rzep trzymają równie mocno jak te sznurowane. Bardzo często są polecane początkującym bokserom, dopiero zaczynającym swoją przygodę z tym sportem.

Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać, wybierając rękawice bokserskie, jest rozmiar — nie może być on ani za mały, ani za duży. Źle dobrany sprzęt będzie powodował dyskomfort oraz może narazić nas na niepotrzebną kontuzję. To, jaki rozmiar dobierzemy, sprawi też, że rękawice będą cięższe lub lżejsze. Na początek lepiej szukać takich o mniejszej wadze. Materiał, z jakiego zostaną wykonane, także ma spore znaczenie.

Często warunkuje on także cenę rękawic. Jeżeli wybierzemy skórę naturalną, to zapłacimy więcej, ale otrzymamy lepszy materiał. Skóra sztuczna jest tańsza, lecz mniej wytrzymała. Dobierając swoje rękawice bokserskie, pamiętajmy, że jest to podstawowy sprzęt bokserski i będzie dość często używany, dlatego dobrze jest zainwestować w dobrej jakości produkt.

Jaki worek treningowy wybrać?

Oprócz tego, że ćwiczysz sparingi z kolegami bądź koleżankami na treningach, chcesz się doszkalać sam w domu przy użyciu worka treningowego. Dzięki niemu poćwiczysz uderzenia, ich siłę oraz szybkość. Podobnie jak w rękawicach bokserskich  jego materiałem może być naturalna lub sztuczna skóra i podobnie jak przedtem lepszym wyborem jest ta pierwsza opcja, za którą jednak zapłacimy więcej. Należy do każdego zakupu podchodzić indywidualnie.

Łańcuchy, na których będzie podwieszony nasz worek treningowy, muszą utrzymać znaczny ciężar, więc dobrze aby klamerki łączące materiał z łańcuchem były w kształcie trójkątów, gdyż pozwala to na równomierne rozłożenie obciążenia. Dzięki temu materiał się nie porwie. Worek treningowy może mieć różne wielkości — najczęstszy jest ten mierzący 180 centymetrów, jednak spotyka się zarówno mniejsze, jak i większe. Wysokość zależy od naszych upodobań oraz miejsca, jakie możemy przeznaczyć do treningu.

Niezwykle ważne jest wypełnienie worka treningowego — producenci stosują do tego celu kilka surowców: zbite tkaniny, piasek, mieloną gumę, trociny czy różne mieszanki. Najpopularniejsze są skrawki materiałów. Czasami można zakupić worek treningowy bez wypełnienia, jednak jest to zazwyczaj kiepski pomysł, gdyż własnoręcznie ciężko będzie nam odpowiednio ubić wypełnienie w taki sposób, aby dobrze spełniało swoje funkcje. Koszt worka treningowego to od 300 do nawet 2000 złotych.

Jakie buty bokserskie wybrać?

Oprócz rękawic bokserskich do sprzętu, jaki mamy na sobie podczas treningów, należy dołączyć buty bokserskie. Charakteryzują się one tym, że są wysokie, sznurowane oraz mają bardzo cienką podeszwę, zazwyczaj zrobioną z gumy. Dużo osób, gdy pierwszy raz zakłada buty bokserskie, czuje dyskomfort spowodowany tym, że są one dużo węższe niż normalne obuwie. To celowy zabieg producentów, mający poprawić zwrotność zawodnika. Zazwyczaj te nieprzyjemne odczucia mijają już po kilku treningach.

Najczęściej spotyka się buty bokserskie wykonane ze skóry bądź materiałów sztucznych, które są miękkie. To wszystko ma zapewnić zawodnikowi odpowiednią przyczepność. Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Buty bokserskie nie mogą być ani za duże, ani za małe — muszą idealnie przylegać do stopy, aby poruszanie się w nich nie sprawiało problemów. Zapytajmy także o rodzaj wkładki — powinna być miękka oraz najlepiej, aby pochłaniała jak najwięcej potu. 

Kupowanie butów bokserskich bez przymierzenia często sprawia wielu osobom problemy, jednak większość producentów ma na swojej stronie tabele rozmiarów, które dobrze odwzorowują rzeczywisty stan buta. Można więc bez obaw nabyć je w internecie, zwłaszcza że wtedy zwykle są tańsze. 

Gruszka bokserska — jaka?

Gruszka bokserska to często pierwsze skojarzenie, jakie mamy, mówiąc o sprzęcie bokserskim. Zapewne dlatego, że często pojawiała się w filmach o tym sporcie, pokazując zawodników, którzy ćwiczyli na niej szybkość oraz techniki uderzania przeciwnika w głowę. Od tych ciosów zależy między innymi nokaut, nic więc dziwnego, że gruszka bokserska to stały element treningów. Możemy wybrać gruszkę stojącą oraz wiszącą. Gruszka bokserska stojąca to dobry wybór dla osób, które nie mają gdzie zawiesić wiszącej, gdyż np. sufit jest zbyt wysoko.

Musi ona mieć porządną podstawę, dodatkowo obciążaną np. wodą czy piaskiem, oraz sprężynę, która nie zepsuje się po paru treningach. Dobrze, aby miała regulację wysokości. Drugim rodzajem gruszek bokserskich są te wiszące — należy je przymocować do sufitu czy też zakupić ze specjalną platformą, na której będą wisieć. Najlepiej, by powierzchnia gruszki bokserskiej była wykonana ze skóry, a jej wypełnienie stanowiły skrawki materiałów. 

Ochraniacze na zęby, czyli kwestia bezpieczeństwa

W takim sporcie walki jak boks warto jest zadbać o swoje bezpieczeństwo. Częste urazy mogą spowodować wykluczenie z gry lub nawet konieczność rezygnacji z uprawiania sportu. Dlatego tak niezwykle ważne jest, żeby nosić np. ochraniacze na zęby. Uderzenia w głowę są bardzo częste, więc zęby są stale narażone na wybicie czy ułamanie. Koszt naprawy jest bardzo wysoki, a do tego dochodzi jeszcze kwestia wyglądu. Ochraniacz na zęby pomoże nam zabezpieczyć zarówno dolne, jak i górne uzębienie. Najczęściej jednak zawodnicy wybierają ochraniacz na zęby wyłącznie na górę, gdyż po założeniu tych całościowych skarżą się na trudności w oddychaniu, a górna szczęka jest zdecydowanie bardziej narażona na uszkodzenie.

Sporty walki ze względu na zagrożenie kontuzjami wymagają pracy na dobrym jakościowo sprzęcie. Dotyczy to zarówno worków treningowych, ochraniaczy na zęby.  Jeżeli nie jest to chwilowe widzimisię, to dobrze jest poszukać sprzętu, który posłuży nam przez lata. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Dbam o Siebie