Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia? Poradnik

Jaki plaster na zerwany paznokieć? Jak długo goi się palec po zerwaniu paznokcia? Poznaj podstawowe zasady opatrywania palca po odpadnięcia paznokcia. Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza z zerwanym paznokciem.
jak zabezpieczyć palec bez paznokcia

Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?

W pierwszej kolejności należy zdjąć wszystkie pierścionki z ręki, nie tylko z samego palca, który uległ uszkodzeniu. To bardzo ważne, ponieważ ze względu na ewentualne ryzyko powstania opuchlizny, może to nie być już takie proste po kilku godzinach od zdarzenia. Zaburzenia krążenia krwi w dłoni po wypadku są bardzo częstym powikłaniem.
Jeśli zerwaniu paznokcia towarzyszy krwawienie, to należy je jak najszybciej zatamować. Można użyć do tego jałowy gazik, za którego pomocą należy ucisnąć miejsce zranienia. Po ustaniu krwawienia powinno się dokładnie obejrzeć ranę. Jeśli w ranie znajdują się ciała obce, np. szkło czy piasek, warto skontaktować się z pogotowiem w celu zasięgnięcia opinii. Najprawdopodobniej konieczne będzie płukanie rany. To specjalista zdecyduje, czy możesz podjąć się tego samodzielnie w domu, czy konieczne jest udanie się do placówki medycznej. Przygotuj się jednak na to, że zostaniesz pokierowany na ostry dyżur. 
Po zatrzymaniu krwawienia i ewentualnym skontaktowaniu się z pogotowiem warto przyjąć leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. To odpowiedni czas, nawet jeśli wyrzut adrenaliny sprawia, że nie odczuwasz dużej bolesności. Sięgnij w pierwszej kolejności po leki bez recepty. 
Trzymaj dłoń w górze, powyżej stawu ramiennego. Dzięki temu rana będzie mniej krwawić, a ewentualny obrzęk będzie mniejszy. Możesz też przykładać zimny okład w okolicę rany, ale nie na samą ranę, by zmniejszyć obrzęk i bolesność.
Oczyszczoną ranę należy zaopatrzyć za pomocą opatrunku. Wybierz ten jałowy, który będzie chronił ranę przed bakteriami i grzybami. Opatrunek należy zmieniać według zaleceń na opakowaniu lub zaleceń lekarza czy pielęgniarki. Przed każdą zmianą opatrunku możesz moczyć palec w wodzie z szarym mydłem lub przemywać go roztworem soli fizjologicznej. Następnie osusz delikatnie palec lub poczekaj, aż sam wyschnie. Nie zakładaj opatrunku na wilgotny palec, bo sprzyja to rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów oraz opóźnia gojenie się.

Odpadnięty paznokieć – kiedy na ostry dyżur?

Palec bez paznokcia należy zabezpieczyć jak najszybciej po zdarzeniu. Niestety, w niektórych przypadkach nie jesteś w stanie podjąć się tego samodzielnie. 
Na ostry dyżur należy się udać, jeśli paznokieć nie odpadł w całości i w skórze wciąż znajduje się jego część. Wszystkie rany, które powstały na skutek pogryzień, także wymagają konsultacji z lekarzem. Podobnie infekcje paznokcia, które skutkowały jego odpadnięciem. Inne wskazania to podejrzenie złamania lub pęknięcia kości, zwichnięcie stawu, krwawienie, które nie ustaje, zabrudzenie rany czy obecność w niej ciał obcych.

Jak zabezpieczyć odrastający paznokieć?

Najważniejszą zasadą w tej kwestii jest „mniej znaczy więcej”. Pozwól paznokciowi spokojnie odrosnąć. Nie przycinaj go, nie naciskaj i staraj się wręcz nie dotykać. Unikaj urazów. Odrastający paznokieć jest niestety bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia.
Jeśli zauważysz, że paznokieć zaczyna wrastać w skórę, koniecznie udaj się od razu do podologa lub internisty w celu konsultacji. 

Jak długo odrasta paznokieć po zerwaniu? Jak szybko się goi?

Proces gojenia się rany po zerwanym paznokciu trwa około 7–15 dni w zależności od okoliczności. W przypadku zainfekowania rany czy obecności ciał obcych w ranie ten proces może się wydłużyć. 
Paznokieć powinien wyglądać jak przed wypadkiem po około 6 miesiącach. To niestety dość powolny proces. Paznokcie u stóp rosną wolniej i potrzebują około 8–9 miesięcy, by odrosnąć.
Zdjęcie: Envato Elements