Data publikacji:

Jak zabezpieczyć krwawienie z rany przy braku jałowego opatrunku?

Prawidłowe zaopatrzenie rany to podstawowa technika pierwszej pomocy, która powinna być znajoma każdemu z nas. Do skaleczeń, ale i poważniejszych zranień może dojść wszędzie: w domu, w pracy, podczas zabawy z dzieckiem czy też poważniejszych wypadków, na przykład komunikacyjnych. Nie zawsze mamy dostęp do apteczki. Jak zabezpieczyć krwawienie z rany przy braku jałowego opatrunku?
Jak zabezpieczyć krwawienie z rany przy braku jałowego opatrunku

Opatrunek na ranie – dlaczego jest tak ważny?

Prawidłowość procesu gojenia się rany zależy w dużym stopniu od tego, jak zostanie ona opatrzona. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, wydobywające się z niej krew i inne płyny ustrojowe w połączeniu ze środowiskiem zewnętrznym tworzą biofilm bakteryjny. Sprawia on, że rana goi się wolniej i jest narażona na powstawanie infekcji. To dlatego bardzo ważne jest, aby po powstaniu rany odpowiednio ją oczyścić i zabezpieczyć.

Pierwsza pomoc w zranieniach

Z różnego rodzaju ranami mamy styczność na co dzień: do skaleczeń może dojść podczas gotowania i innych prac domowych czy też uprawiania sportu. Podczas prac ostrymi narzędziami czy jazdy samochodem mogą nastąpić groźniejsze sytuacje, skutkujące poważniejszymi ranami. Wszystkie zranienia obowiązuje jednak ta sama, 4-etapowa procedura opatrywania:
1. Oczyszczanie rany
2. Dezynfekcja
3. Tamowanie krwawienia
4. Zabezpieczenie rany

Oczyszczanie rany

Gdy dojdzie do zranienia, pierwszym etapem zaopatrywania rany powinno być jej wstępne oczyszczenie. Chodzi o usunięcie wszelkiego rodzaju drobin – piasku, ziemi, liści, szkła itp. Zabrudzenia z rany możesz zdjąć za pomocą pęsety. Następnie ranę należy osuszyć jałowym gazikiem.

Dezynfekcja

Po oczyszczeniu rany sięgnij po preparat o działaniu biobójczym, zawierający składniki takie jak betaina. Substancja ta hamuje namnażanie bakterii i zwalcza biofilm bakteryjny. Pamiętaj, aby używać preparatu antyseptycznego zgodnie ze wskazówkami producenta.

Tamowanie krwawienia

Kolejnym krokiem jest przyłożenie do rany sterylnego gazika, przyciskanie go przez dłuższą chwilę i zabezpieczenie go. To moment, kiedy należy założyć opatrunek uciskowy.

Zamknięcie rany

Aby rana mogła się zagoić, krwawienie musi zostać zatamowane. W tym celu należy sięgnąć po opatrunek dostosowany do rodzaju rany. Pospolite skaleczenia wystarczy zabezpieczyć plastrem, gazikiem czy bandażem jałowym. Jeśli masz do czynienia z raną ciętą, warto sięgnąć po plastry zamykające rany – błyskawicznie wspomagają gojenie i można stosować je zamiast szwów chirurgicznych.
Pamiętaj, aby wyposażyć swoją domową apteczkę w różne rodzaje opatrunków. Powinny znaleźć się w niej plastry różnej wielkości, bandaż, opatrunek uciskowy, jałowa gaza. Nie powinno zabraknąć także środka antyseptycznego w sprayu.

Jak zabezpieczyć krwawienie z rany przy braku jałowego opatrunku?

Czasem do urazu dochodzi w miejscu, w którym nie masz dostępu do dobrze wyposażonej apteczki. Nie oznacza to jednak, że krwawiącą ranę należy pozostawić samą sobie. Priorytetem jest tutaj zatamowanie krwawienia, dlatego należy wspomóc się tym, co akurat masz pod ręką.
Jeśli ty lub ktoś z twojego otoczenia ulegnie zranieniu, a nie będziesz mieć dostępu do jałowego opatrunku, do zabezpieczenia rany użyj skrawka odzieży. W pierwszej kolejności postaraj się zdjąć z niej większe zabrudzenia, a następnie ciasno owiń materiałem tak, by zatamować krwawienie. Oczywiście, jak najszybciej należy udać się w miejsce, w którym prawidłowe oczyszczenie i dezynfekcja rany będą możliwe.
Zdjęcie: Evanto Elements