Hula hop to aktywność, ciesząca się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci. Okazuje się jednak, że może być to świetny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Na rynku dostępne są różne rodzaje hula hop – od prostych plastikowych obręczy, poprzez te z wypustkami, aż po hula hop z obciążeniem. Który model wybrać na początek? Sprawdź, jaki model hula hop będzie najlepszy dla początkującego.
Hula hop to świetna forma ćwiczeń. Nie bez przyczyny przekonują się do niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a obręcze coraz częściej pojawiają się w salach fitness. Hula hop doskonale sprawdza się do ćwiczeń mięśni brzucha, ud, pośladków oraz modelowania talii. Aktywność z wykorzystaniem hula hop polega na odpowiednim przenoszeniu równowagi z nogi na nogę w taki sposób, by nie pozwolić obręczy upaść na ziemię. Już 20 minut regularnego treningu przez dwa tygodnie sprawi, że pojawią się widoczne rezultaty. Oto zalety hulania z hula hop:
Jak już wspomnieliśmy – hula hop pozytywnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej. Odchudzająca moc hula hop tkwi w tym, że podczas ćwiczeń z nim w ruch wprawiane są duże partie mięśni. Wysiłek jest bardzo przyjemny i dostarcza sporo rozrywki – z tego powodu często nawet nie mamy świadomości, jak wiele kalorii spaliliśmy podczas jednego treningu.
W czasie ćwiczeń odchudzających z hula hop musimy pamiętać o odpowiedniej technice. Dzięki zachowaniu dobrej postawy, napinaniu mięśni brzucha i wykonywaniu właściwych ruchów, jesteśmy w stanie pięknie wymodelować sylwetkę. Istotne jest jednak przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania – objadanie się i równoczesne ćwiczenia z hula hop nie zdadzą egzaminu.
Na rynku istnieje tak wiele różnych rodzajów hula hop, że trudno podjąć decyzję o tym, jakie będzie najlepsze dla początkujących. Przede wszystkim warto powiedzieć sobie, na co musimy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Istotne są:
Jeśli zainteresował cię temat hula hop, ale praktyka wciąż jest ci daleka – dobrze trafiłaś. W tym miejscu podpowiemy, jakie hula hop dla początkujących będzie najlepsze.
Przede wszystkim powinno mieć ono odpowiedni rozmiar. O jego doborze pisaliśmy wyżej. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że obręcz sięgająca od podłogi do biodra jest za duża, jednak to tylko pozory. Gdy nauczysz się odpowiednich ruchów, zauważysz, że był to strzał w dziesiątkę. Hula hop dla początkujących powinno być stosunkowo lekkie. Jego waga nie powinna przekraczać 1 kg.
Zanim na dobre zakochasz się w hulaniu, wybierz prostą, jednoczęściową lub składaną obręcz bez żadnych wypustek czy obciążników. Po pierwsze – taka opcja jest bezpieczna. Po drugie – nie wydasz na hula hop mnóstwa pieniędzy zanim nie przekonasz się, że ta forma aktywności naprawdę ci odpowiada.
Hula hop z wypustkami to opcja dla osób nieco bardziej zaawansowanych. Jego używanie wymaga już doświadczenia oraz wprawy w ćwiczeniach z obręczą. Przede wszystkim takie hula hop jest znacznie cięższe od tradycyjnego, dlatego nie nadaje się dla początkujących. Zaletą hula hop z wypustkami jest masaż, który wykonywany jest mimochodem podczas ćwiczeń. Ma on właściwości ujędrniające i antycellulitowe.
Hula hop z obciążeniem również polecane jest dla osób bardziej zaawansowanych. Waga takiej obręczy może sięgać nawet 2 kg. Jak się domyślasz – wprowadzenie jej w ruch jest znacznie trudniejsze. Trening z hula hop z obciążeniem spala więcej kalorii, ale jest też znacznie bardziej męczący. W ostatnim czasie na popularności zyskują obręcze z dołączonym obciążnikiem, który porusza się wokół obręczy w czasie treningu. Nie jest to klasyczne hula hop z obciążeniem, jednak coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie. Obręcz nie obraca się podczas treningu – jest umieszczona w talii w jednej pozycji. Ćwiczenie polega zaś na tym, by poruszać obciążnikiem po okręgu w odpowiedniej pozycji.
Hula hop to z reguły przyjemne ćwiczenia, jednak korzystanie z obręczy może powodować powstawanie siniaków na ciele. Dzieje się tak zwłaszcza na początku przygody z treningami – ciało nie jest przyzwyczajone do tak intensywnej pracy z obręczą, czego efektem są zasinienia. Mogą się one pojawić zarówno podczas ćwiczeń z tradycyjnym hula hop, jak i tym z wypustkami.
Aby skutecznie pozbyć się siniaków, warto stosować zimne okłady tuż po zakończeniu ćwiczeń na brzuch oraz pupę. Dobrze sprawdzą się także maści na siniaki i delikatne masaże. Jeśli masz szczególną tendencję do powstawania siniaków i ich długiego gojenia, sięgnij po maści na hemoroidy – wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i powodują zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co zmniejsza obrzęki i sińce.