Data publikacji:

Jak usunąć zwapnienie?

Zwapnienia to niewielkie zmiany, które powstają w wyniku nadmiernego odkładania się wapnia w różnych miejscach w organizmie. Mogą dotyczyć kości, płuc, piersi, barków czy nerek. Przyczyny ich powstawania są różne, podobnie jak metody leczenia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak usunąć zwapnienie z poszczególnych części ciała oraz czy jest się czym martwić – czasami zwapnienia są całkowicie niegroźne, natomiast innym razem wymagają szeroko zakrojonej diagnostyki i leczenia.
jak usunąć zwapnienie

Czym jest zwapnienie?

Zwapnienie, inaczej nazywane również kalcyfikacją, to proces, który polega na odkładaniu się soli wapnia w tkankach miękkich lub niektórych częściach kości. Początkowo zmiana ma żelową konsystencję, a wraz z upływem czasu twardnieje. Chociaż w niektórych sytuacjach bywa normalna, w innych prowadzi do zesztywnienia stawów, bólu i zwiększonej podatności na kontuzje. U osób starszych zwapnienia mogą należeć do całkowicie naturalnych procesów, jednak u młodszych dorosłych nie jest to proces prawidłowy. Wynikać może wówczas z nieprawidłowej diety, częstych urazów i zapaleń, stosowanych leków czy złych nawyków.

Z czym jest związane zwapnienie kości?

Wapń jest oczywiście niezbędny dla zachowania prawidłowej budowy tkanek kostnych, jednak problem zaczyna się wówczas, gdy zaczyna się on odkładać w kościach. Zwapnienia powstają najczęściej w miejscach uszkodzeń i urazów lub w martwych częściach tkanek. Częściej dotyczą osób starszych, które prewencyjnie decydują się przykładowo na maść na zwapnienie kości. Niestety w związku ze zmianami, które naturalnie pojawiają się wraz z wiekiem, niewiele da się zrobić. Należy sprawdzić przede wszystkim poprawność funkcjonowania nerek, tarczycy oraz obecność niedoborów. Zwapnienia kości można rozpoznać po częstych złamaniach czy bólu powysiłkowym.

Jak usunąć zwapnienia w piersiach?

Zwapnienia piersi często ujawniane są podczas badań mammograficznych. Mogą występować w skali mikro lub makro. W zależności od ich rodzaju mogą być całkowicie niegroźnymi zmianami, które nie będą powodować żadnych dolegliwości, ale zdarza się też, że są przyczyną rozwoju zmian złośliwych. Jak usunąć zwapnienia w piersiach? Zazwyczaj się tego nie robi. Wystarczy regularnie monitorować zmiany podczas corocznych badań, żeby mieć pewność, czy nie przekształcają się w groźniejszy stan. W sytuacji gdy jednak zmiany zostaną zakwalifikowane jako niebezpieczne, wykonuje się badania histopatologiczne, a następnie usuwa je operacyjnie.

Jak usunąć zwapnienia w nerkach?

Jak usunąć zwapnienia w nerkach? Pojedynczego zwapnienia w nerkach się nie usuwa. Małe zmiany najczęściej nawet nie są wykrywane, natomiast większe można zaobserwować podczas rutynowych badań związanych z układem moczowym. Mogą powstawać przykładowo na skutek stosowania niektórych leków. Liczne zwapnienia w nerkach można nazywać inaczej nefrokalcynozą lub wapnicą nerek. Jest to stosunkowo rzadko występujące schorzenie, którego przyczyną może być nadczynność przytarczyc, nowotwory, wrodzone wady lub gąbczastość nerek. Choroba nie wymaga natychmiastowego leczenia, a jedynie wykonywania co 3–6 miesięcy USG jamy brzusznej. Często leczy się jednak jej przyczyny.

Jak często przeprowadza się usuwanie zwapnień z barku?

Złogi wapnia w stawie barkowym niestety powodują ból, a nawet zapalenia stawu. Często prowadzą także do ograniczenia ruchomości, co w przypadku kończyn górnych zawsze nastręcza problemów w codziennym funkcjonowaniu. Przyczyną ich powstawania mogą być urazy, nieprawidłowe ustawienie łopatki czy przeciążenia. Żeby zdiagnozować zwapnienie, podstawą jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Jak usunąć zwapnienia z organizmu? Przede wszystkim skontaktować się z lekarzem, omówić swoje dolegliwości i obawy. W przypadku stawu barkowego najczęściej stosuje się odpowiednio dopasowaną do charakteru problemu farmakoterapię, falę uderzeniową, zabiegi sonochirurgiczne lub chirurgiczne. Często wskazana jest także współpraca z fizjoterapeutą.

Z czym wiążą się zwapnienia w płucach?

Zwapnienia w płucach czasami wykazywane są po przeprowadzeniu RTG klatki piersiowej lub tomografii komputerowej. Tworzą się w narządach, a czasami również naczyniach krwionośnych i węzłach chłonnych. Powstają w wyniku przebycia niektórych schorzeń układu oddechowego, gruźlicy, chorób autoimmunologicznych czy wieloletniej pracy w złych warunkach. Większość zwapnień nie daje żadnych objawów, ale może być też przyczyną kaszlu, męczliwości, obniżenia wydolności w czasie wysiłku, a nawet stanów niedokrwiennych. Jeśli symptomy ich obecności są zauważalne, konieczne może okazać się leczenie choroby, która wywołuje zwapnienia. Metody leczenia dobiera lekarz na podstawie diagnozy, ponieważ przyczyn powstawania zwapnień w płucach może być stosunkowo wiele.

Zwapnienie mięśni – jak leczyć?

Leczenie zwapnienia ścięgna lub mięśnia można wspomagać rozmaitymi suplementami, które w sytuacji gdy znajdujemy się w grupie ryzyka, mogą też pomóc zapobiec ich powstawaniu. Warto suplementować witaminę K oraz witaminę D. Kluczowe jest jednak zadbanie o prawidłowe proporcje w podaży pomiędzy tymi dwiema witaminami a wapniem. W zależności od powodów, które mogą zostać ujawnione na etapie diagnostyki, polecane może być stosowanie magnezu. Pamiętajmy jednak o tym, że zwapnienia mogą być rezultatem zarówno niedoborów, jak i nadmiaru niektórych witamin, dlatego nie wdrażajmy suplementacji intuicyjnie. Najlepiej, jeśli wprowadzimy ją po konsultacji z lekarzem i wykonaniu badań laboratoryjnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!