Data publikacji:

Jak usunąć tłuszczaka? Poznaj skuteczne metody

Tłuszczak to łagodna zmiana nowotworowa, która stanowi przede wszystkim defekt estetyczny. W niektórych przypadkach jego obecność może znacznie zaburzać pewność siebie, a nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak usunąć tłuszczaka i kiedy warto pokazać go lekarzowi.
Jak usunąć tłuszczaka

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak to łagodny guz tkanki łącznej, lokalizowany w tkance podskórnej. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy się on z nagromadzonych miejscowo komórek tłuszczowych. Objawia się niebolesnym, kulistym zgrubieniem. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach praktycznie na każdej części ciała, jednak najczęściej rozwijają się na głowie, plecach, twarzy, szyi i ramionach. Bywa, że tłuszczaki rozwijają się w obrębie organów wewnętrznych, oczu lub piersi.

Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków?

Głównym powodem rozwoju tłuszczaka są predyspozycje genetyczne. Ponadto, zauważono, że guzki pojawiają się przede wszystkim u osób między 40. a 60. rokiem życia. Tłuszczaki mogą rozwijać się również w bliznach po operacjach i urazach, jak także w przebiegu niektórych chorób (np. zespołu Cowdena).

Czy tłuszczaki są groźne?

Na całe szczęście tłuszczaki są zmianami łagodnymi i same w sobie nie zagrażają życiu oraz zdrowiu. W niektórych przypadkach mogą się one jednak przyczyniać do kłopotów zdrowotnych – na przykład wtedy, gdy uciskają ważne organy lub nerwy.
Tłuszczaki są także, z oczywistych względów, problemem natury estetycznej, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy lub szyi.

Co zrobić, gdy znajdziesz u siebie tłuszczaka?

Jeśli zauważysz u siebie zmianę wskazującą na tłuszczaka, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który potwierdzi te przypuszczenia. Niegroźny tłuszczak może być łatwo pomylony z poważną zmianą nowotworową. Tłuszczaka diagnozuje się za pomocą biopsji cienkoigłowej, badania USG oraz badania histopatologicznego.
Gdy diagnoza potwierdzi, że masz do czynienia z tłuszczakiem, możesz, lecz nie musisz się go pozbywać. Jeśli zmiana powoduje ból, dyskomfort, jest tkliwa lub po prostu wpływa źle na samoocenę pacjenta, najczęściej zaleca się jej chirurgiczne usunięcie.

Jak usunąć tłuszczaka?

  • Zabieg usuwania małego tłuszczaka nie trwa długo. Lekarz podaje znieczulenie miejscowe i wycina zmianę skalpelem, a następnie zaszywa ranę. Jeśli tłuszczak zlokalizowany jest głębiej, zabieg może być dłuższy i bardziej skomplikowany. Usuwanie tłuszczaków z okolic narządów wewnętrznych wymaga znieczulenia ogólnego.
  • Chirurgiczne usuwanie tłuszczaka zawsze pozostawia po sobie widoczną bliznę. Aby zmniejszyć jej widoczność, po zdjęciu szwów możesz stosować specjalne plastry, które działają na skórę regenerująco i wspierają odbudowę włókien kolagenowych.
  • Inną metodą usuwania tłuszczaków jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Stosuje się ją głównie w przypadku dużych guzów, których wycięcie pozostawiłoby bardzo dużą bliznę oraz ubytki w skórze pacjenta.
  • Kolejny sposobem jest ostrzykiwanie tłuszczaka za pomocą glikokortykoidów, czyli substancji niszczących komórki tłuszczowe. Aby uzyskać zadowalający efekt, zastrzyki powinny być wykonywane w serii.
  • Dobra wiadomość jest taka, że raz usunięty tłuszczak prawdopodobnie nie pojawi się ponownie – nawroty zmian zgłaszane są bardzo rzadko.

    Jak usunąć tłuszczaka w domu?

    Jeśli nie chcesz poddawać się zabiegowi lekarskiemu, a twój tłuszczak jest mały i nie powoduje poważnych dolegliwości, możesz zadziałać na niego naturalnymi metodami. Nie spowodują one co prawda całkowitego usunięcia tłuszczaka, jednak mogą sprawić, że zmiana stanie się mniejsza.

    Olej rycynowy na tłuszczaki

    Zwykły olej rycynowy, który kosztuje kilka złotych, słynie z doskonałych właściwości ściągających. Smarowanie nim tłuszczaka sprawi, że zmiana lekko się obkurczy, a po pewnym czasie powinna zmniejszyć swój rozmiar.

    Olejek z drzewa herbacianego

    Znany z właściwości antyseptycznych i ściągających, sprawdzi się na tłuszczakach powodujących swędzenie (np. pod pachą).

    Okłady z oczaru

    Okłady lub wcieranie w tłuszczaka oczaru spowodują delikatne usuwanie komórek rogowych, co zmiękczy zmianę.

    Żel z aloesu

    Naturalny żel aloesowy uelastycznia skórę i zmniejsza stany zapalne.

    Masowanie tłuszczaka

    Ważnym detalem domowego usuwania tłuszczaków jest ich masowanie, które spowoduje rozbicie nagromadzonych miejscowo komórek tłuszczowych. Masaż możesz połączyć z aplikacją jednego z powyższych produktów.

    Tłuszczak na skórze? Tego nie rób!

    Zdecydowanie odradzamy stosowanie inwazyjnych sposobów, takich jak czosnek czy ocet jabłkowy na tłuszczaki. Naturalne, ale drażniące substancje mogą wywołać w obrębie guzka poważny stan zapalny, który będzie wymagał prędkiej interwencji lekarskiej. Pamiętaj, że tłuszczak nie jest wypryskiem, dlatego sięganie po substancje działające bakteriobójczo w jego przypadku nie ma większego sensu.
    Unikaj także maści na tłuszczaki niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj, że tłuszczaka nie wolno także samodzielnie wycinać czy wyciskać.

    Jak usunąć tłuszczaka? Podsumowanie

    Tłuszczak to łagodny nowotwór tkanki tłuszczowej, który nie zagraża życiu i zdrowiu. W wielu sytuacjach jego usunięcie jest jednak wskazane. Jeśli tłuszczak przeszkadza ci w codziennym życiu, najlepiej będzie udać się do lekarza celem jego wycięcia. Małe guzki możesz traktować naturalnymi specyfikami, które działają ściągająco i zmiękczająco.
    Zdjęcie: Evanto Elements