Data publikacji:

Jak usunąć korek z ucha?

Tworząca się w uchu woskowina chroni cały przewód słuchowy przed wszelkimi bakteriami i drobnoustrojami. Podczas czyszczenia uszu wszelkie zanieczyszczenia i pyły usuwane są wraz z woskowiną. Wystarczy jednak jedna mała grudka woskowiny, która po czasie twardnieje, i dochodzi do zatkania kanału słuchowego. Jak poradzić sobie z korkiem w uchu?   
korek w uchu jak usunąć

Korek w uchu  

Zbitka woskowiny zalegającej w uchu nazywana jest także czopem woskowinowym. Zatkanie ucha takim korkiem nie należy do najprzyjemniejszych. Bardzo często towarzyszy jej ból ucha oraz ogromny dyskomfort spowodowany osłabieniem słuchu i uciążliwym uczuciem tkwiącej w uchu woskowiny. Na korki w uszach bardzo często narzekają osoby, które pływają i kąpią się w basenach. Podczas kontaktu z wodą, która przedostaje się do ucha, zmiękcza się, a następnie zwiększa objętość zaschniętej woskowiny.  
Na tworzenie się czopów woskowinowych mogą narzekać dzieci, osoby starsze, używające aparatów słuchowych lub często słuchające muzyki za pośrednictwem słuchawek dousznych.   
Do objawów, jakie współtworzą zatkane ucho woskowiną, należą między innymi: bóle ucha o mniejszym lub większym natężeniu, szumy, problemy ze słuchem, zawroty głowy czy świąd we wnętrzu ucha. 

Jak czyścić uszy?

Aby nie dopuścić do powstawania korków w uchu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich codzienną pielęgnację i higienę. Przez wielu specjalistów i laryngologów od dawna odrzucany jest sposób czyszczenia ucha z wykorzystaniem patyczka higienicznego. Wkładanie do ucha patyczka może spowodować jeszcze głębsze wepchnięcie zalegającej woskowiny, co będzie skutkowało wizytą u lekarza. Nie zaleca się także nadmiernego i zbyt częstego usuwania woskowiny, ponieważ skutek może być odwrotny do zamierzeń i powodować nadprodukcję.
Polecanym środkiem do czyszczenia uszu jest spray lub krople, które przez swoją wodną lub oleistą konsystencję skutecznie usuwają zalegającą woskowinę.

Korek woskowy w uchu – jak usunąć?  

Jest kilka sposobów, za pomocą których sami w zaciszu domowym możemy spróbować uporać się z zalegającym w uchu czopem woskowinowym. Do jednego z nich zaliczamy krople i spraye do ucha. Ich aplikacja wygląda nieco inaczej niż przy standardowej pielęgnacji. Na instrukcji takich preparatów najczęściej napisane jest konkretne dawkowanie przy sytuacji zbitej woskowiny. Zazwyczaj taki produkt nanosi się do kanału słuchowego dwa lub trzy razy w ciągu dnia, dopóki korek się nie rozpuści, maksymalnie można go stosować do pięciu dni. Po upływie tego czasu, jeśli problem nie ustanie, należy zgłosić się do specjalisty.   

Jak usunąć korek z ucha u dziecka?   

U dzieci problem ten bardzo często spowodowany jest predyspozycjami genetycznymi. Niestety, przy maluchach sytuacja jest znacznie utrudniona, ponieważ nie są one w stanie dokładnie wytłumaczyć, co się dzieje, i czy aby na pewno doszło do utworzenia się korka w uchu. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że doszło do zatkania przewodu słuchowego, można przystąpić do usuwania korka z ucha w domu. Należy jednak być przy tym bardzo ostrożnym, ponieważ niewspółpracujące z nami dziecko może przyczynić się do uszkodzenia błony lub innych części przewodu oraz przykrych w skutkach rezultatów. 
Najważniejsze jest, aby wybrać preparat, który skierowany jest do dzieci. Krople i olejki są najlepszym rozwiązaniem – bezpiecznym i łatwym w aplikacji. Jeśli jednak nasza pociecha nadal skarży się na dyskomfort w uchu, warto zgłosić się do laryngologa dziecięcego.

Domowe sposoby na zatkane ucho

Najczęściej stosowanym sposobem na to, jak usunąć korek z ucha w domu, jest zrobienie płukanki z wody oraz mydła, którą aplikuje się do ucha przy pomocy strzykawki. Jeśli jednak przy istniejącym korku występuje również ból, lepiej odrzucić tę metodę. 
Kolejnym, równie często praktykowanym pomysłem, jak samemu usunąć korek z ucha, jest świecowanie. Jednak podczas tego zabiegu musimy przebywać pod opieką innej osoby dorosłej, która w razie potrzeby odpowiednio zareaguje.  
Ostatnim znanym od lat patentem jest wykorzystanie wody utlenionej. Prawdopodobnie roztwór ten jest w stanie przyczynić się to rozpuszczenia zalegającej w kanale słuchowym woskowiny.
Z domowymi sposobami trzeba zawsze uważać i sprawdzić, czy są to bezpieczne metody.  

Korek w uchu – krople i spraye  

Jak można wywnioskować z tekstu powyżej, najbardziej polecane są krople na korek w uchu, które dają największe prawdopodobieństwo usunięcia uciążliwej woskowiny. Środki te starają się skutecznie rozpuścić woskowinę, nie uszkadzając przy tym wnętrza ucha. Są jednak pewne przeciwskazania do ich stosowania, na które należy zwrócić uwagę. Sprayów oraz kropli nie powinny stosować osoby, u których doszło do zapalenia ucha, kanału lub pęknięcie błony bębenkowej.

Higiena uszu a powstawanie korku woskowinowego

Aby zapobiegać powstawaniu czopów z woskowiny, trzeba odpowiednio dbać o higienę uszu. Mycie oraz stosowanie przydatnych preparatów może obniżyć ryzyko wystąpienia korka. Należy pamiętać, że przez laryngologów nie są polecane patyczki higieniczne, które mogą tylko pogorszyć sytuację.
Jeśli problem występuje często lub jest już dość poważny, najlepiej niezwłocznie wybrać się do laryngologa, który prawdopodobnie zleci badanie otoskopowe, po którym stwierdzi, czy doszło do zatkania ucha czopem woskowinowym.   
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!