Data publikacji:

Jak usunąć klej do protez z podniebienia?

Proteza to doskonałe rozwiązanie i pomoc w przypadku znacznych braków w uzębieniu. Dzięki odpowiednio dobranemu modelowi, właściwemu mocowaniu i właściwym produktom, które umożliwiają przyklejenie takiego akcesorium, można z powodzeniem spożywać nawet twarde pokarmy lub trudne do rozcierania. Mocny klej do protez jest bardzo ważny. Jednak poza właściwą aplikacją tej substancji równie istotne jest to, jak usunąć klej do protez z podniebienia, by nie uszkodzić delikatnych struktur w jamie ustnej. Niekiedy pozostaje znaczna jego warstwa, a nieumiejętne zdjęcie jej może wywołać podrażnienia. Sprawdź, jak pozbyć się nadmiaru kleju z podniebienia i czy istnieje dla tego typu produktu jakaś alternatywa.
jak usunąć klej do protez z podniebienia

Klej do protez i jego właściwości

Klej do protez to specjalnie opracowana substancja, dzięki której możliwe jest mocowanie protez zarówno pełnych, jak i częściowych wewnątrz ust. Umożliwia stabilne utrzymanie uzupełnień protetycznych, dzięki czemu nie przesuwają się i nie wypadają. Jest to bardzo ważne, ponieważ odklejenie się lub przemieszczanie protezy wewnątrz jamy ustnej może spowodować bolesne podrażnienia i otarcia, a także przerost błony śluzowej. Możliwe jest również występowanie stanów zapalnych.
Odpowiadając na pytanie, jak długo trzyma klej do protez, należy wziąć pod uwagę rodzaj produktu oraz jego specyficzny skład i indywidualne predyspozycje do tolerancji danego preparatu. Średni czas działania substancji klejących do protez to 10–12 godzin. Czas ten jednak może ulegać skróceniu lub wydłużeniu. Produkty klejące do uzupełnień protetycznych dostępne są w postaci kremów, żeli lub proszków. Pod wpływem kontaktu ze śliną kleje tworzą specjalną miękką warstwę pomiędzy protezą i dziąsłem, co zapobiega jej przemieszczaniu się.
Niekiedy zdarza się, że produktu mocującego do protez może zabraknąć. Wówczas rozwiązaniem awaryjnym może być domowy klej do protez. W tym celu świetnie sprawdzi się zwykłe masło orzechowe. Dzięki jego zastosowaniu można przymocować protezę i udać się do sklepu w celu zakupienia właściwego produktu.
Alternatywą dla klejów są paski adhezyjne do protez, czyli podściółki mocujące. To bardzo wygodne w aplikacji produkty w postaci cienkich listków, które z powodzeniem zastąpić mogą różnego rodzaju kleje i umożliwić stabilne przymocowanie protezy do podniebienia.

Jak nakładać klej na protezę?

Aby mocny klej do protez zębowych rzeczywiście spełniał swoje funkcje, a jego usuwanie w przypadku nadmiaru było łatwe i komfortowe, warto wiedzieć, jak nakładać klej na protezę. Opanowanie tej umiejętności jest bardzo ważne, dlatego warto wykonać kilka prób, by umiejętność ta weszła w nawyk. Przede wszystkim podczas nakładania produktu należy ściśle trzymać się wytycznych zawartych w instrukcji.
Bardzo częstym błędem popełnianym podczas zakładania protez z użyciem kleju jest aplikowanie zbyt dużej ilości preparatu. Substancja ta po dociśnięciu protezy do podniebienia nie powinna wypływać spod akcesorium. Przed zastosowaniem kleju bardzo ważne jest też dokładne oczyszczenie protezy zwłaszcza w tych miejscach, w których będzie ściśle przylegać do śluzówki. Uzupełnienie protetyczne trzeba założyć oraz przycisnąć. Po rozpoczęciu działania śliny nałożony wcześniej klej ulega pęcznieniu. W przypadku produktu w proszku preparat powinien być zaaplikowany po włożeniu protezy do ust. Wówczas proszek ulegnie napęcznieniu po wchłonięciu wody zawartej w ślinie.
Bardzo ważny jest wybór produktu wysokiej jakości i najlepiej tolerowanego przez daną osobę. W tym calu warto przetestować kilka różnych produktów, po czym wybrać najkorzystniejszy i najskuteczniejszy. To ważne również dlatego, że częste stosowanie klejów do protez powodować może suchość w gardle. Jeżeli po zmianie produktu sytuacja nie poprawia się, należy udać się do dentysty.

Jak usunąć klej do protez z podniebienia?

Odpowiadając na pytanie, jak usunąć klej do protez z podniebienia, najłatwiej jest nabrać do ust ciepłą wodę i trzymać ją przez chwilę wewnątrz. Po wypluciu wody protezę należy próbować poruszyć, delikatnie uciskając w różnych kierunkach. Po wykonaniu tej czynności proteza powinna ulec odklejeniu i dać się wyjąć. Jeżeli wciąż jest to niemożliwe, czynność można powtórzyć. Będzie tego z pewnością wymagał mocny klej do protez. Po usunięciu akcesorium niezbędne jest dokładne oczyszczenie protezy i umieszczenie jej w naczyniu wypełnionym specjalnym płynem przeznaczonym do przechowywania protez.
Zdarza się, że po usunięciu uzupełnienia protetycznego na podniebieniu i dziąsłach pozostają resztki kleju do protez. Można je w prosty sposób usunąć, używając do tego celu wacika nasączonego olejem jadalnym. Po kilkukrotnym pocieraniu miejsca z pozostałościami kleju powinny one ulec usunięciu. Innym sposobem jest użycie ciepłej wody i bardzo miękkiej szczoteczki.
Jeżeli powyższe metody zawodzą, można zastosować płyn do płukania ust. Jednak powinien być to produkt przeznaczony specjalnie dla osób korzystających z protez. Tradycyjny, standardowy płyn może wywołać silne podrażnienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!