Data publikacji:

Jak usunąć dzikie mięso? Sposoby leczenia ziarniny

Ziarnina, zwana potocznie dzikim mięsem, to tkanka powstająca na skutek gojenia się rany. Powstaje w specyficznych przypadkach, głównie wtedy, gdy brzegi rany są od siebie zbyt oddalone, by zagoić się w prawidłowy sposób. Sprawdź, jak rozpoznać ziarninę, jak jej uniknąć i jak usunąć dzikie mięso, gdy już się pojawi.
Jak usunąć dzikie mięso

Czym jest ziarnina? Dzikie mięso na skórze

Dzikie mięso, czyli ziarnina, to specyficzny rodzaj tkanki łącznej powstający w procesie ziarninowania. On sam rozpoczyna się na skutek powstania rany mechanicznej, oparzeniowej lub infekcyjnej.
Proces ziarninowania odkryto w XIX wieku, a jego nazwa nawiązuje do specyficznej budowy ziarniny, przypominającej zlepek ziarenek. W tkance wyszczególnić można przede wszystkim fibroblasty, kolagen i elastynę, a także mikroskopijne naczynia krwionośne. Ze względu na nieestetyczny wygląd, ziarninę przyjęło się nazywać dzikim mięsem.

Jak powstaje dzikie mięso?

W prawidłowym procesie gojenia rana zasklepia się na drodze rychłozrostu. To proces, w którym krawędzie rany stopniowo zbliżają się do siebie, a na końcowym etapie zostaje po nich linijna blizna. Czasem jednak gojenie rychłozrostowe nie jest możliwe. Gdy rana jest duża, a jej krawędzie oddalone od siebie, organizm może „zadecydować” o gojeniu poprzez ziarninowanie. To właśni wtedy powstaje dzikie mięso, czyli ziarnina.
Ziarnina jest charakterystyczna dla tkanek, które mają niską zdolność do szybkiej regeneracji. Najczęściej pojawia się:
  • w jamie ustnej – jako odpowiedź na wyrwanie zęba,
  • na uszach – jako reakcja na piercing. Dzikie mięso może pojawić się także w innej dowolnej, przekłuwanej okolicy,
  • w obrębie krocza – po jego nacięciu podczas porodu.
  • Oczywiście nie da się w stu procentach przewidzieć, gdzie wystąpi ziarnina. Czasem pojawia się dzikie mięso przy paznokciu, na przykład na skutek jego wrastania lub urazu.

    Czy ziarnina jest groźna? Leczenie dzikiego mięsa

    Dzikie mięso nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. To prawidłowo powstająca tkanka, która ma na celu zastąpić ubytki powstałe na skutek urazu. Z tego względu trudno mówić o leczeniu ziarniny, ponieważ tego nie wymaga.
    Dzikie mięso to jednak defekt estetyczny. Ziarnina może przyjmować postać guzków i grudek, które szpecą skórę. Gdy pojawia się w okolicach kolczyków, może utrudniać ich noszenie. Jak usunąć dzikie mięso?

    Domowe sposoby na dzikie mięso

    To, jak ziarnina będzie wyglądać po zagojeniu się rany, w dużej mierze zależy od jej pielęgnacji. O czym musisz pamiętać, gdy na twojej skórze pojawi się dzikie mięso?

    Pielęgnacja rany

    Aby ziarnina po zagojeniu wyglądała jak najlepiej, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji rany już od samego jej pojawienia się. Bez względu na źródło zranienia, nie pomijaj prawidłowej dezynfekcji i założenia jałowego opatrunku. Regularnie go zmieniaj i dbaj, by powierzchnia uszkodzonej tkanki była sucha i czysta. To usprawni proces gojenia.
    W leczeniu ziarniny bardzo dobrze sprawdzają się hydrożelowe plastry na dzikie mięso, które są wsparciem dla skóry w odbudowie. Warto stosować także opatrunki regulujące proces wilgotności rany.

    Ostrożnie z dzikim mięsem!

    Jak już wiesz, ziarnina to prawidłowa, choć niezbyt ładna tkanka powstająca w procesie gojenia. Gdy ją zauważysz, otocz ranę szczególną opieką. Ziarnina jest bowiem cienka i delikatna, ma także skłonność do krwawienia. Jej naruszenie może wydłużyć proces gojenia i sprawić, że skóra będzie wyglądać jeszcze gorzej.
    Gdy dojdzie do zasklepienia się rany, możesz rozpocząć stosowanie specjalnych plastrów na blizny. Zawierają one składnik i wspomagające produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu blizna staje się gładsza i mniej wydatna.

    Jak usunąć bliznę po ziarninie?

    Jeśli będziesz dbać o zranioną skórę, dzikie mięso w końcu się zagoi. Niestety, po ziarninie zazwyczaj pozostają zgrubienia i blizny, które mogą wpływać negatywnie na samoocenę. W celu pozbycia się ich najlepiej odwiedzić kosmetologa lub dermatologa. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z wielu zabiegów na blizny, które przywrócą skórze ładny wygląd. Bliznę ziarninową można usunąć na przykład dzięki zabiegowi laserowemu lub elektrokoagulacji tkanek.

    Jak zapobiegać ziarninie?

    W wielu przypadkach powstaniu ziarniny nie jesteśmy w stanie zapobiec. Warto jednak pamiętać o ryzyku jej pojawienia się w przypadku planowanych zabiegów.
  • Jeśli decydujesz się na piercing, wybierz renomowany salon. Ważne, by przekłucie było wykonanie ostrą i sterylną igłą, a nie pistoletem. Wykonanie gładkiej i kontrolowanej rany zmniejsza ryzyko powstania ziarniny i usprawni proces gojenia. Osobom niedoświadczonym odradzamy również samodzielne wykonywanie piercingu.
  • Planujesz zabieg wyrwania zęba? I w tym wypadku warto poszukać naprawdę dobrego specjalisty, cieszącego się pochlebnymi opiniami. Pamiętaj także, że bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji zęba nie należy nic pić ani jeść, aby nie wypłukać niezbędnego w gojeniu skrzepu.
  • Jak usunąć dzikie mięso? Podsumowanie

    Ziarnina, zwana także dzikim mięsem, to rodzaj tkanki łącznej powstający na skutek zranienia. Choć wygląda nieestetycznie, należy pamiętać, że jest ona prawidłową tkanką, która ma na celu wypełnić ubytki. Aby po zagojeniu ziarnina wyglądała dobrze, należy pamiętać o starannej pielęgnacji rany. Jeśli mimo wszystko blizna prezentuje się nieestetycznie, możesz rozważyć zabieg dermatologiczny.
    Zdjęcie: Evanto Elements