Data publikacji:

Jak skleić protezę domowym sposobem?

Złamana, częściowo odspojona lub uszkodzona proteza to problem, który dotyka dużej części użytkowników. Sprawia to, że wiele osób zastanawia się, jak skleić protezę domowym sposobem. W dzisiejszym artykule poruszymy temat tego, czy można sklejać protezy samodzielnie, jak naprawić uszkodzoną lub złamaną protezę, a także jak dokładnie powinien przebiegać proces przywracania jej do użytku. Dowiedz się, jak najlepiej obchodzić się ze swoją protezą.
jak skleić protezę domowym sposobem

Czy istnieje coś takiego jak klej do sklejania protezy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skleić protezę zębową czy jaki klej do sklejania złamanej protezy wybrać, jednak niestety nie ma czegoś takiego. Wynika to głównie z tego, że naprawa pękniętej protezy samodzielnie w domu nie jest możliwa. Zatem, czym na szybko skleić protezę zębową? Niestety, nie da się. Za każdym razem, kiedy proteza ulegnie uszkodzeniu, należy udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie musi zająć się nią stomatolog lub technik dentystyczny. Naprawa takich elementów wymaga doświadczenia oraz posiadania specjalistycznych urządzeń. Jeśli pacjent próbuje nosić zniszczoną protezę lub sklejać ją samodzielnie, podczas późniejszej próby jej profesjonalnej naprawy może okazać się, że nie będzie ona możliwa, gdyż miejsce złamania zostało już zniekształcone.

Jak skleić protezę domowym sposobem?

Jak skleić protezę domowym sposobem? Nie ma domowych sposobów pozwalających naprawić protezę, jednak można zrobić to profesjonalnie, korzystając z usług specjalisty. Najczęściej wymaga to powrotu do osoby, która wykonywała protezę oraz zareklamowania jej. Jeśli jednak czas gwarancji już minął, pozostaje jedynie kupić nowy produkt lub zgłosić się do innego gabinetu, który podejmie się naprawy. Niestety niektórzy próbują naprawiać swoje protezy domowymi sposobami – często kończy się to uszkodzeniem produktu lub stworzeniem zagrożenia dla swojego zdrowia. Kleje stosowane w gabinetach stomatologicznych są wysokiej jakości wyrobami medycznymi, które są stworzone do kontaktu z ciałem. W warunkach domowych ani w zwykłych sklepach niestety nie znajdziemy takich tworzyw klejących, które pozwolą bezpiecznie naprawić uszkodzoną protezę.

Jak przebiega naprawa protezy?

W gabinetach stomatologicznych protezy zębowe naprawia się na specjalnym gipsowym modelu, wykorzystując do tego samopolimeryzujące tworzywo akrylowe, takie jak np. Villacryl S. Przed rozpoczęciem procesu naprawy konieczne jest zdezynfekowanie protezy, a następnie nałożenie kleju w proszku lub płynie. W dalszej kolejności wykorzystywane jest wysokie ciśnienie oraz temperatura, a produkt podlega zespojeniu. Żeby uzyskać jak najlepsze i komfortowe dla pacjenta efekty, protezę szlifuje się, poleruje, oczyszcza i dezynfekuje.
Oprócz tego można poddać ją również dodatkowym zabiegom takim jak usuwanie kamienia nazębnego. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do pracowni protetycznych, jeśli protezę trzeba skleić lub uzupełnić np. po ugryzieniu twardego produktu spożywczego. Naprawa protezy nie trwa zazwyczaj dłużej niż 2–3 godziny. Przed jej wykonaniem pracownik gabinetu musi pobrać wycisk, a po około 2 godzinach oddaje pacjentowi protezę do przymierzenia i wykonuje ewentualne korekty.
Czy możliwa jest naprawa protezy zębowej na NFZ? Zasadniczo tak. Naprawa protezy zębowej przysługuje każdemu przynajmniej raz na 2 lata, natomiast świadczenia protetyczne raz na 5 lat. Osoby, które przeszły leczenie operacyjne nowotworów w obrębie twarzoczaszki, mogą liczyć na wykonywanie i naprawianie protez bez żadnych ograniczeń czasowych. Jeśli nasza proteza się uszkodzi, najlepiej udać się ponownie do gabinetu, w którym nam ją wydano. Warto jednak zaznaczyć, że naprawy dotyczą uszkodzeń protezy takich jak pojedynczy ząb czy klamra. Niestety w zakres świadczonych na Fundusz Zdrowotny usług nie przysługuje sklejanie protezy, która została złamana.

Jak wzmocnić protezę zębową?

Jeśli często zdarzają się złamania lub odspojenia elementów protezy, być może dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie protetyka o jej dodatkowe wzmocnienie. Czasami możliwe jest zabezpieczenie już noszonej protezy, natomiast innym razem trzeba o tym pomyśleć jeszcze przed złożeniem zamówienia na produkt. Na dolnej części protezy można zastosować specjalny metalowy łuk, który zostaje zatopiony w akrylu, natomiast w przypadku górnej wykorzystuje się metalową siatkę. Niektórzy montują druty w protezach, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie.

Jak zadbać o swoją protezę zębową?

O protezy zębowe trzeba dbać równie pieczołowicie, jak o zęby. Nieczyszczone stają się siedliskiem grzybów i bakterii, mogą zmieniać smak potraw, być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust, a także zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Protezę czyścimy przynajmniej dwa razy dziennie. Niektórzy robią to też po każdym posiłku lub przed wyjściem z domu – im częściej, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalne, dwustronne szczoteczki do protez.
Wiele osób umieszcza swoje protezy na noc w szklankach wypełnionych wodą, jednak jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów związanych z użytkowaniem protez. Tego rodzaju produkty przez noc należy trzymać w suchych pojemnikach. Trzeba zaopatrzyć się też w niezbędne kosmetyki do protez – specjalną pastę, tabletki czyszczące i proszki, które doczyszczą oraz zabezpieczą produkt w odpowiedni sposób. Dla zachowania stosownego poziomu higieny oraz niedopuszczenia do nadmiernego zużycia protezę należy zmieniać maksymalnie co 5 lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!