Data publikacji:

Jak przestać palić?

Palenie papierosów to nałóg, z którym zmaga się wiele kobiet i mężczyzn. Znaczna ich część przynajmniej raz w życiu podejmuje próbę odstawienia nikotyny. Czy można jednak zrobić to skutecznie? Niejeden palacz zastanawia się bowiem, co pomoże definitywnie rozstać się z nałogiem. Poniżej przedstawiamy poradnik przepełniony wskazówkami dla szukających odpowiedzi na pytanie, jak przestać palić.

jak przestac palic

Skuteczny sposób na rzucenie palenia – czy istnieje?

Osoby podejmujące próby rzucania palenia często mają na swoim koncie kilka nieudanych epizodów związanych z odstawieniem nikotyny. Nie oznacza to jednak, że rozstanie z papierosami jest niemożliwe. Każdy z nas zna na pewno kogoś, kto od wielu lat nie sięga już po popielniczkę. Jeśli i my chcemy podążyć jego śladami, warto poprosić tę osobę o radę i bezpośrednio od niej dowiedzieć się, jak przestać palić. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że rozstawanie się z papierosami to bardzo indywidualny, intymny wręcz proces. W praktyce oznacza to, że nie ma uniwersalnych metod, które w równym stopniu podziałają na wszystkich uzależnionych.

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Prezentujemy domowe sposoby na rzucanie palenia, które być może wesprą codzienną walkę tych, którzy marzą o rozstaniu z nałogiem.

  • Zastanów się nad sensem swojej decyzji i wyznacz termin jej realizacji

    Po co i dla kogo chcę rzucić palenie? Pomyśl nad tym, nim przystąpisz do dzieła. Zadbaj także o wyznaczenie konkretnego terminu, w którym zaczniesz walkę z nałogiem. Jeśli masz już za sobą próby zerwania z nikotyną, zastanów się, co poszło nie tak. Pamiętaj, że nie musisz od razu odstawić wszystkich papierosów. Sukcesywne zmniejszanie ich liczby może w końcu doprowadzić cię do sukcesu!

  • Unikaj sytuacji, które utożsamiasz z paleniem

    Dla wielu osób palenie stanowi pewien rytuał towarzyszący konkretnym czynnościom. Rezygnacja z pracy, ulubionej kawy czy interakcji społecznych jest niemożliwa. Postaraj się jednak zmodyfikować sytuacje sprzyjające paleniu. W przerwie od obowiązków zjedz drugie śniadanie, a do kawy sięgnij po ulubiony owoc. Spróbuj również ograniczyć źródła stresu, przez które być może pozwalasz sobie na głębokie zaciągnie się dymem tytoniowym.

  • Skoncentruj się na korzyściach

    Jaki jest najlepszy sposób na rzucanie palenia? Oczywiście korzyści widoczne gołym okiem – również te finansowe! Pieniądze zaoszczędzone na kupnie papierosów sukcesywnie odkładaj i nagradzaj swoje postępy – sprawiaj sobie drobne przyjemności. Szybko może okazać się również, że dzięki zgromadzonej gotówce zafundujesz sobie wspaniały urlop.

  • Uprzedź najbliższe środowisko o swojej decyzji

    Poinformuj bliskich, przyjaciół czy kolegów z pracy o podjętej decyzji. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których znajomi zachęcą cię do palenia. Możesz mieć pewność, że życzliwe ci osoby będą trzymać kciuki za zerwanie z nałogiem, a ty poczujesz dodatkową motywację, by nie poddawać się przy pierwszym uczuciu zniechęcenia.

  • Zdecyduj się na nikotynową terapię zastępczą

    Skorzystaj również z porady lekarza. On na pewno wesprze cię w walce z nałogiem, a także poleci naturalne środki na rzucenie palenia. Dziś na rynku dostępne są też preparaty pozwalające na rozpoczęcie nikotynowej terapii zastępczej. W aptece znajdziesz pastylki do ssania, plastry, gumy do żucia czy tabletki.

Domowe i skuteczne sposoby na rzucanie palenia nie zawsze są łatwe w realizacji. Jeśli jednak zależy ci na rozstaniu z nałogiem, warto podjąć próbę (choćby miała być kolejną) i otoczyć swoje ciało szczególną opieką tak, by w przyszłości poczuło, jak przyjemne może być życie bez zaciągania się tytoniowym dymem.

Autor: Anna Mlonka