Dieta przy spalaniu tkanki tłuszczowej z brzucha
Dieta na pozbycie się tłuszczu z brzucha musi być przede wszystkim niskoenergetyczna. Aby schudnąć, należy utrzymywać ujemny bilans energetyczny, czyli spożywać mniej kalorii niż potrzebuje organizm. Zapotrzebowanie najprościej jest obliczyć na podstawie wzoru:
• dla kobiet: 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach),
• dla mężczyzn: 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach).
Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizycznej:
• 1,2 - siedzący tryb życia,
• 1,3 - ćwiczenia o niskiej intensywności, 1-3 razy w tygodniu,
• 1,6 - ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, 3-5 razy w tygodniu,
• 1,7 - ćwiczenia o wysokiej intensywności, 6-7 razy w tygodniu.
Aby osiągnąć deficyt kaloryczny, od otrzymanej wartości należy odjąć ok. 200-300 kcal. Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta powoduje spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej z całego ciała. W przypadku tzw. oponki na brzuchu, znajdują zastosowanie powszechnie znane zasady diety racjonalnej. Należy unikać słodyczy, fast foodów i gotowych dań. Warto zrezygnować ze słodzonych napojów, ponieważ kalorie w płynie nie dają poczucia sytości. Słodycze można zastąpić owocami, ale lepiej wybierać te mniej słodkie. Szczególnie poleca się borówki, truskawki, maliny i jeżyny, ponieważ są bogate w przeciwutleniacze. Cukry proste należy zastąpić węglowodanami złożonymi, czyli warzywami i produktami pełnoziarnistymi. Są bogate w błonnik pokarmowy, który zwiększa poczucie sytości, obniża stężenie cholesterolu i stabilizuje poziom cukru we krwi.
Gdy pojawia się tłuszcz na brzuchu, jak się go pozbyć staje się poważnym problemem. Wiele osób całkowicie wyklucza tłuszcze z diety. Nie jest to jednak słuszne. Należy maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, których dostarczają masło, smalec, mleko, sery, śmietana, czerwone mięso, podroby i jajka. Warto zastąpić je zdrowymi tłuszczami zawartymi w rybach i orzechach. Tłuste ryby są też źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wapnia. Badania pokazują, że wyższe spożycie tych składników przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej oraz chroni przed negatywnymi skutkami otyłości.
W procesie odchudzania pomocna może być także suplementacja. Witamina B4 (cholina) wspomaga funkcjonowanie układu oddechowego, serca i mięśni oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Jej źródłami w żywności są żółtko jaja kurzego, ryby, orzechy i kiełki pszenicy. Można ją również dostarczać za pośrednictwem suplementów.