Data publikacji:

Jak pozbyć się opuchlizny po operacji?

Czekając na operację lub mniej inwazyjny zabieg, z pewnością liczysz się z tym, że twoje ciało będzie musiało później stopniowo dojść do równowagi. Chociaż obrzęk po zabiegu jest często nieunikniony, możesz postarać się zadbać o to, by był jak najmniejszy i stosunkowo szybko zniknął. Pierwsze dni i godziny bywają bardzo trudne. Jak pozbyć się opuchlizny po operacji? Wypróbuj proste sposoby, które pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia.
jak się pozbyć opuchlizny po operacji

Opuchlizna po zabiegu chirurgicznym – naturalna reakcja organizmu

Poddanie się zabiegom chirurgicznym służy ratowaniu zdrowia i poprawie jakości życia, ale niestety tuż po operacji trudno mówić o dobrym samopoczuciu. Jedną z przykrych konsekwencji przebytej operacji jest obrzęk spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. To w pełni naturalna reakcja organizmu na zabieg, jednak warto ograniczać jego rozmiary i starać się, by tkanki szybko wróciły do normalnego wyglądu. Wiedząc, jak pozbyć się opuchlizny po operacji, szybciej dojdziesz do siebie i poczujesz się znacznie lepiej.

Opuchlizna po operacji – jak długo się utrzymuje?

Opuchlizna po zabiegu chirurgicznym zaczyna się pojawiać krótko po jego zakończeniu. Narasta powoli i swoje apogeum osiąga zwykle po upływie 48 godzin. Wielkość obrzęku zależy od typu i rozległości zabiegu oraz predyspozycji konkretnej osoby. Postępując zgodnie z wytycznymi lekarza i pielęgniarek, masz szansę pozbyć się niewielkiego obrzęku po kilku dniach. Przy większej opuchliźnie okres ten może się wydłużyć nawet do kilku tygodni.
Jak długo schodzi opuchlizna po szyciu? Zazwyczaj ustępuje ona po kilku dniach. Obrzęk może również pojawić się już po zdjęciu szwów na skutek miejscowego podrażnienia, ale powinien zniknąć w ciągu 1–2 dni.

Jak pozbyć się opuchlizny po operacji? Skuteczne sposoby

Istnieje wiele sposobów na to, jak radzić sobie z obrzękiem po zabiegu. Warto z nich korzystać, żeby ograniczyć nieprzyjemne doznania i ułatwić sobie powrót do zdrowia. Jak pozbyć się opuchlizny po operacji? Wypróbuj zimne kompresy, okłady z kapusty lub Rivanolu, dbaj o wypoczynek i pij wodę. Po niektórych zabiegach możesz skorzystać ze specjalistycznych metod takich jak drenaż limfatyczny, taping limfatyczny czy flossing medyczny. Pomocne będą również leki w formie tabletek lub maści na twardą opuchliznę po operacji.

Zimne okłady – najlepszy sposób na to, jak pozbyć się opuchlizny po operacji

Jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na to, jak pozbyć się opuchlizny po operacji, to stosowanie chłodnych okładów, które zmniejszają obrzęk i przynoszą dużą ulgę. Jeśli szybko wdrożysz kompresy, masz szansę nie dopuścić do nadmiernej opuchlizny. Profilaktyka jest niezwykle istotna.
Stosując chłodne okłady, należy wykazać się dużą ostrożnością. Nie powinieneś przykładać kompresu prosto z zamrażarki bezpośrednio do skóry, ponieważ grozi to jej odmrożeniem, zaleca się owinięcie go kawałkiem materiału. Zbyt długie przykładanie okładu również nie jest wskazane, zdecydowanie lepiej robić to częściej i na krótszy czas.
Do wykonania okładów możesz wykorzystać bardzo wygodne wielorazowe kompresy żelowe, ale równie dobrze sprawdzi się na przykład butelka z zamarzniętą wodą wewnątrz.

Okłady z kapusty – tradycyjny sposób na opuchliznę po operacji

Kapusta jest znanym i lubianym sposobem na obrzęki. Czy rzeczywiście jest skuteczna? Tak, i to bardzo. Co więcej, jest tania i łatwa w stosowaniu, nie istnieją również żadne przeciwwskazania do jej używania. Często działa dużo lepiej niż specjalna maść na opuchliznę po operacji. Można ją więc uznać za metodę idealną.
Jak pozbyć się opuchlizny po operacji dzięki kapuście? Wystarczy świeże liście ugnieść lub ubić tłuczkiem, żeby puściły sok, ale jednocześnie zachowały strukturę. Tak przygotowane są już gotowe do przykładania w problematyczne miejsca. Najlepiej, jeśli będą to liście wyciągnięte prosto z lodówki, jednak nie mogą być zamrożone.

Okłady z Rivanolu, maść i żel na opuchliznę po operacji

Szukając sposobu na ulżenie sobie po operacji, możesz również udać się do apteki. Znajdziesz tam duży wybór żeli i maści przeciwdziałających opuchliźnie, a także tradycyjnie stosowany Rivanol – płyn, którym możesz nasączyć kompresy.
Chcesz zastosować leki przeciwobrzękowe? Skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem, ponieważ mogą one w twoim przypadku być niewskazane.

Regeneracja, odpoczynek i woda

Bez względu na rodzaj zabiegu, twoje ciało z pewnością potrzebuje troski i czasu na regenerację. Jeśli zastanawiasz się jak szybciej pozbyć się opuchlizny po operacji, pozwól działać naturalnym mechanizmom. Operowanego miejsca nie można przeciążać, chociaż w niektórych przypadkach konieczne są ćwiczenia. Na przykład w zaleceniach, jak pozbyć się opuchlizny po operacji kolana, znajdziesz takie punkty jak mobilizacja rzepki i tkanek miękkich oraz bardzo proste ćwiczenia, które przyspieszają regenerację.
Podczas czasu powrotu do zdrowia bardzo istotne jest picie odpowiedniej ilości wody, ponieważ ma to wpływ na zmniejszanie się obrzęku i szybsze gojenie tkanek.

Specjalistyczne sposoby na to, jak pozbyć się opuchlizny po operacji

Poza domowymi metodami istnieją również inne sposoby na to, jak pozbyć się opuchlizny po operacji. Jeśli się na nie zdecydujesz, zadbaj o to, żeby wykonywał je specjalista, który najlepiej będzie wiedział, jak poradzić sobie z twoim problemem i jak wykorzystać akcesoria do rehabilitacji.
  • Drenaż limfatyczny – jest rodzajem masażu uciskowego, którego zadaniem jest pobudzenie krążenia limfy. Poprawiając cyrkulację limfy, masażysta umożliwia odprowadzenie nadmiaru płynu z opuchniętego miejsca. Żeby drenaż był skuteczny, musi być wykonywany przez doświadczoną osobę.
  • Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) – metoda polega na oklejaniu specjalnymi taśmami kinezjologicznymi miejsc pokrytych obrzękiem. Taśmy są cienkie i bardzo elastyczne, dlatego nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Działają przeciwbólowo i niwelują opuchliznę. Najlepiej, jeśli nakłada je fizjoterapeuta.
  • Flossing medyczny – skuteczna metoda na to, jak pozbyć się opuchlizny po operacji kolana lub innego stawu poprzez owijanie go gumowo-lateksowymi taśmami okluzyjnymi.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym