Data publikacji:

Jak się pozbyć hemoroidów zewnętrznych?

Hemoroidy to bolesny, ale i wstydliwy problem, z którym nie każdy decyduje się zgłosić do lekarza. Nie warto zwlekać z wizytą u proktologa, ponieważ guzki krwawnicze można z powodzeniem leczyć. Sprawdź, jak pozbyć się hemoroidów zewnętrznych, by móc znów cieszyć się komfortem.
Jak się pozbyć hemoroidów zewnętrznych

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to guzki krwawnicze powstające w naczyniach krwionośnych w okolicach odbytu i odbytnicy. W pierwszym przypadku mówimy o hemoroidach zewnętrznych – widocznych gołym okiem, z kolei w drugim – o guzkach usadowionych w głębszych partiach jelita.
Hemoroidy zewnętrzne są dobrze wyczuwalne pod palcami – pojawiają się na odbycie i mają postać wyraźnych zgrubień. Mogą powiększać się w trakcie wypróżnienia.

Jak powstają hemoroidy?

Przyczyną powstawania hemoroidów jest ciśnienie wywierane na żyły okolic odbytnicy. Gdy są one permanentnie obciążone, rozszerzają się i tracą elastyczność, a krew zaczyna w nich zalegać. Hemoroidy można przyrównać do żylaków pojawiających się na nogach, które powstają w nieco podobny sposób.
Do bezpośrednich przyczyn hemoroidów zaliczamy:
  • czynniki genetyczne,
  • ciążę,
  • częste zaparcia,
  • dietę ubogą w błonnik,
  • zbyt małe ilości wypijanej wody,
  • podeszły wiek.
  • Hemoroidy zewnętrzne – objawy

    Obecność hemoroidów daje o sobie znać przede wszystkim poprzez bolesność i świąd. Osoba mająca hemoroidy cierpi na nie bez przerwy, najmocniej zaś w trakcie siedzenia., również wypróżnienia sprawiają duży dyskomfort, Poza tym, guzki mogą krwawić, pozostawiając ślady na papierze toaletowym.
    Czy z hemoroidami należy zgłosić się do lekarza? Jak najbardziej – a to ze względu na ryzyko pomylenia żylaków z innymi schorzeniami. Hemoroidy mogą przypominać np. zakrzepicę. Ponadto, jeśli pojawia się krwawienie z odbytu, należy dokładnie sprawdzić, czy aby na pewno guzki krwawnicze są jego przyczyną. Krew na papierze toaletowym zawsze stanowi sygnał alarmujący: może pojawiać się także w przebiegu choroby wrzodowej, polipów, a nawet nowotworu.
    Podejrzewając u siebie hemoroidy, zgłoś się do proktologa lub gastrologa. Lekarz, by potwierdzić diagnozę, wykona badanie per rectum, czyli przed odbyt. To zwykle wystarczy, by zauważyć obecność żylaków odbytu. Hemoroidy wewnętrzne wymagają przeprowadzenia anioskopii, czyli badania odbytu po rozszerzeniu go wziernikiem.

    Jak skutecznie pozbyć się hemoroidów zewnętrznych?

    Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Lepiej nie działaj na własną rękę: odwiedź specjalistę, który zaleci właściwe postępowanie. W sieci można natknąć się na wiele kontrowersyjnych metod, takich jak czosnek na hemoroidy zewnętrzne, jednak zdecydowanie je odradzamy. Aplikowanie produktów spożywczych – nawet tych uchodzących za zdrowe – w okolice odbytu może go tylko dodatkowo podrażnić.
    Prędko odkryte żylaki odbytu można leczyć z dużym powodzeniem, jeśli zastosujesz się do wskazówek doświadczonego proktologa lub gastrologa.

    Leczenie objawowe

    W większości przypadków medyk zaleca leczenie objawowe polegające na stosowaniu maści lub czopków doodbytniczych, które wzmacniają naczynia krwionośne i sprzyjają obkurczaniu hemoroidów. Warto suplementować składniki, które wspierają zdrowie układu krwionośnego i wzmagają odporność naczyń. Proktolog lub gastrolog może zarekomendować także stosowanie probiotyków, które zapobiegają zaparciom i ułatwiają wypróżnienia.

    Zabiegi ambulatoryjne

    Chirurgiczne usuwanie hemoroidów stosowane jest niezwykle rzadko ze względu na wysokie ryzyko powikłań. Zaleca się je wyłącznie osobom z bardzo dużymi hemoroidami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

    Hemoroidy zewnętrzne – zapobieganie

    Niezwykle duże znaczenie w przypadku leczenia i zapobiegania hemoroidom ma styl życia. Jeśli chcesz pozbyć się żylaków i nie dopuścić do ich nawrotów, pamiętaj o tych zasadach!

    Dbaj o zdrowy jadłospis

    Twoja dieta powinna być bogata w błonnik, który reguluje rytm wypróżnień i sprawia, że konsystencja stolca jest luźniejsza. To niweluje ryzyko zaparć, które są jedną z głównych przyczyn hemoroidów. Jedz dużo warzyw i owoców, sięgaj po produkty z pełnego ziarna. Dobrym sposobem na pobudzenie jelit do pracy jest także spożywanie fermentowanych produktów mlecznych – kefirów, maślanek, jogurtów.

    Unikaj długich wizyt w toalecie

    Specjaliści podkreślają, że czas wypróżnienia nie powinien być dłuższy niż 2 minuty. To dla ciebie zbyt mało? Nie spędzaj w toalecie długich minut, wywołując parcie na odbyt. Jeśli masz problem z zaparciami, sięgnij po delikatne środki o działaniu przeczyszczającym – na przykład herbaty ziołowe.

    Prowadź aktywny tryb życia

    Ruch to zdrowie, również w kontekście zapobiegania hemoroidom. Aktywność poprawia krążenie krwi, odżywia naczynka i zmniejsza ciśnienie w jamie brzusznej. Każdy rodzaj sportu będzie dobry dla twojego układu trawiennego – ruszaj się codziennie!

    Pij wodę

    Minimum 2 litry wody dziennie – warto trzymać się tej zasady. Nawodnienie jest niezbędne do usprawnienia trawienia i właściwej perystaltyki jelit.

    Jak pozbyć się hemoroidów – podsumowanie

    Hemoroidy zewnętrzne, choć nie zagrażają życiu, mogą je bardzo komplikować. Nie dopuść do tego, by się rozwinęły – jeśli czujesz dyskomfort w okolicach odbytu, od razu udaj się do lekarza i zacznij działać. Pamiętaj o prowadzeniu zdrowego stylu życia, który jest absolutną podstawą w profilaktyce żylaków odbytu.
    Zdjęcie: Envanto Elements