Data publikacji:

Jak pozbyć się bólu mięśnia gruszkowatego?

Mięsień gruszkowaty nie jest największym mięśniem w okolicy pośladkowej, jednak jego ból może przysporzyć wiele problemu. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z jego istnienia, dopóki nie zacznie on boleć. Dolegliwości bólowe mięśnia gruszkowatego mogą być na tyle kłopotliwe, że nie obędzie się od wizyty u specjalisty, który zleci odpowiednie masaże i leki. Gdzie znajduje się mięsień gruszkowaty i jakie są jego właściwości? Jak pozbyć się bólu mięśnia gruszkowatego? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o mięśniu gruszkowatym i o jego rehabilitacji.
jak się pozbyć bólu mięśnia gruszkowatego

Gdzie znajduje się mięsień gruszkowaty i jakie pełni funkcje?

Mięsień gruszkowaty, jak wskazuje jego nazwa, w swojej budowie jest podobny do gruszki. Znajduje się w części pośladkowej kończyny dolnej. Należy do grupy mięśni, które rotują bocznie i zewnętrznie staw biodrowy. Poza mięśniem gruszkowatym rotatorami danego stawu są mięśnie: pośladkowy wielki, pośladkowy średni i mały (częściowo), biodrowo-lędźwiowy, czworoboczny uda oraz przywodziciele uda (częściowo). Sam mięsień gruszkowaty rotuje bocznie kość udową przy wyproście biodra oraz odpowiada za przywodzenie kości udowej podczas zgięcia biodra. Dane mięśnie rotujące pełnią ważną rolę w organizmie, gdyż to właśnie dzięki nim możemy swobodnie poruszać biodrami, czyli wykonywać wiele podstawowych czynności, takich jak np. chodzenie. Dlatego ból mięśnia gruszkowatego jest bardzo nieprzyjemny, gdyż doskwiera podczas niemalże każdego ruchu stawu biodrowego.
Mięsień gruszkowaty ma spłaszczony kształt i znajduje się między kością krzyżową a krętarzem kości udowej. Jego przyczep początkowy znajduje się na powierzchni miedniczej kości krzyżowej, a przyczep końcowy na wierzchołku krętarza większego kości udowej. Ze względu na swoją budowę ból mięśnia gruszkowatego może promieniować w środkowej i dolnej części pleców, a także wzdłuż kończyny dolnej.

Czym jest zespół mięśnia gruszkowatego?

Zespół mięśnia gruszkowatego, zwany inaczej rwą gruszkowatą, jest grupą objawów związanych z nieprawidłowym napięciem bądź przeciążeniem mięśnia gruszkowatego. Dany mięsień znajduje się blisko nerwu kulszowego dlatego też jego nadmierne napięcie może niekorzystnie wpływać na nerw i wywoływać dolegliwości bólowe podobne do tych charakterystycznych dla rwy kulszowej. Jakie są zatem objawy zespołu mięśnia gruszkowatego? Wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego może powodować:
  • promieniujący ból pośladka wzdłuż kończyny dolnej, zazwyczaj „atakuje” pojedynczo prawą lub lewą nogę tak jak rwa kulszowa, jednak zdarzają się przypadki dolegliwości bólowych obydwu kończyn dolnych;
  • ból bocznej powierzchni uda;
  • ból środkowej i dolnej części pleców, zwłaszcza odcinka lędźwiowego;
  • ograniczenie ruchomości stawu biodrowego i jego rotacji wewnętrznej;
  • mrowienie, skurcze i uczucie drętwienia pośladka;
  • osłabienie kończyny dolnej;
  • wrażliwość uciskowa w obrębie pośladka;
  • problemy w swobodnym poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynność.
  • Jak można zauważyć, zespół mięśnia gruszkowatego nie wiąże się z niczym przyjemnym. Co więc wywołuje stan wzmożonego napięcia danego mięśnia? Można wyróżnić następujące przyczyny:
  • przeciążenie/mikrourazy mięśnia gruszkowatego spowodowane aktywnością fizyczną, np. długotrwałym bieganiem, wchodzeniem po schodach itp.;
  • długotrwałe siedzenie w jednej pozycji na twardym podłożu;
  • niewłaściwa postawa ciała;
  • urazy pośladka lub biodra;
  • choroby (zwyrodnienie stawu biodrowego) lub dysfunkcja stawu biodrowego;
  • dyskopatia lędźwiowa;
  • wady postawy, takie jak zróżnicowana długość kończyn dolnych;
  • przebyte operacje w obrębie bioder bądź miednicy;
  • hiperlordoza.
  • Jak pozbyć się bólu mięśnia gruszkowatego?

    W celu uśmierzenia bólu mięśnia gruszkowatego stosuje się wiele technik. Przede wszystkim specjaliści przepisują różnego rodzaju środki farmakologiczne, których zadaniem jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj do tego celu zalecane są maści i żele, jednak w trudniejszych przypadkach nie obędzie się także bez tabletek, a nawet zastrzyków. Ostrzykiwania sterydowe są jednak stosowane jako ostateczność, kiedy żaden inny sposób nie pomaga.
    Bolące miejsce, czyli w tym przypadku okolice pośladków, można dodatkowo schładzać zimnymi kompresami. Poleca się okłady żelowe, które dobrze schłodzą mięsień, ale nie doprowadzą do przemarznięcia skóry. Można stosować bardziej domowe sposoby w postaci przykładania okładu z lodu bądź innej mrożonki, jednak należy pamiętać, aby przykładać głęboko mrożone przedmioty przez ścierkę, gdyż można przesadzić z kompresem i odmrozić skórę oraz tkanki podskórne.
    Jednym z lepszych sposobów na pozbycie się bólu mięśnia gruszkowatego są masaże wykonane przez specjalistę. Fizjoterapeuta odpowiednio rozciągnie i rozluźni dany mięsień, co przyniesie znaczną ulgę w dolegliwościach bólowych. Fizjoterapeuta lub masażysta wykonuje zazwyczaj poprzeczny masaż mięśnia gruszkowatego, po czym stosuje taping specjalnymi elastycznymi plastrami, które zmniejszą ogólne napięcie tkanek w ciągu dnia.
    Będąc u lekarza z bólem mięśnia gruszkowatego, na pewno zaleci on wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Zwłaszcza spokojne, powolne ćwiczenia są wskazane na dany mięsień, aby nie wyrządzić mu dodatkowej szkody. Będą tu wskazane każdego rodzaju ćwiczenia rozciągające mięsień pośladkowy oraz rotatory zewnętrzne stawu biodrowego, joga, a także rolowanie, np. rollerem z wypustkami bądź piłeczkami, które dotrą do głębiej umiejscowionych mięśni, czyli właśnie mięśnia gruszkowatego, i rozluźnią je.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka