Regularny pomiar ciśnienia tętniczego jest bardzo istotny. Z uzyskanych wyników lekarz może bowiem wywnioskować ewentualne schorzenia. Właśnie z tego powodu tak wiele osób sięga po ciśnieniomierze lub wyposaża się w zegarek mierzący ciśnienie. Zanim jednak przystąpimy do wykonania pomiaru, warto wiedzieć, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie. W tym artykule podpowiemy, jak mierzyć ciśnienie w domu.
Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy mierzyć ciśnienie krwi, powiemy wam, kiedy zdecydowanie tego nie robić. Najlepiej zrezygnować z mierzenia ciśnienia:
Warto wiedzieć, że mierzenie ciśnienia krwi należy powtarzać dwukrotnie w ciągu dnia – zawsze o tych samych porach, najlepiej rano i wieczorem. Pomiary powinny być wykonywane przed przyjęciem leków (wieczorem) oraz przed zjedzeniem śniadania (rano). Wszystkie uzyskane wyniki należy zapisywać, aby móc dostrzec ewentualne wahania.
Ciśnienie krwi należy mierzyć w pozycji siedzącej – najlepiej usiąść i odczekać około 15-20 minut w spokoju. Po tym czasie można nałożyć mankiet ciśnieniomierza na lewe przedramię. Jeśli lekarz stwierdzi słabe krążenie w lewym przedramieniu, wówczas można dokonać pomiaru na prawym. Mankiet powinien być zapięty dość ciasno około 1,5 cm od łokcia. Jeżeli korzystamy z ciśnieniomierza nadgarstkowego, należy umieścić go 1,5 cm nad dłonią, a następnie unieść nadgarstek, by znajdował się on na wysokości serca. Kiedy wszystko jest gotowe, można włączyć ciśnieniomierz. Jeśli uzyskany wynik wzbudzi zaniepokojenie, możemy dokonać kolejnego pomiaru. Pomiędzy jednym a drugim mierzeniem należy odczekać około 5 minut.
Do pomiaru ciśnienia tętniczego w warunkach domowych najlepiej sprawdzają się automatyczne aparaty naramienne. Ich wskazania są zazwyczaj bardzo dokładne. Oprócz wartości ciśnienia wskazują także wysokość pulsu. Niektóre ciśnieniomierze naramienne mogą także zapamiętywać kilka ostatnich odczytów.
Ciśnieniomierze nadgarstkowe również sprawdzą się w domowych warunkach, ale ich pomiary mogą być mniej dokładne. Jeśli więc wybieracie nowy ciśnieniomierz, postawcie na ten naramienny. Ciśnieniomierze nadgarstkowe polecane są szczególnie osobom z otyłością.
Zegarki do mierzenia ciśnienia to nie najlepszy pomysł. Mogą one zmierzyć ciśnienie krwi oraz puls, jednak wskazane pomiary nie są dokładne. Jeśli więc zależy wam na wiarygodnym wyniku, wybierzcie dobry ciśnieniomierz.
Normy ciśnienia krwi są zależne od wieku. Książkowe ciśnienie wynosi 120/80. Jeśli pierwszy pomiar (ciśnienie skurczowe) regularnie przekracza 140 – mamy do czynienia z nadciśnieniem. Drugi pomiar to ciśnienie rozkurczowe. Jego prawidłowa wartość waha się pomiędzy 80 a 90. W przypadku, gdy często osiąga wartość 90, możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem.
Mierzenie ciśnienia krwi w domu jest bardzo ważne i pozwala na rozpoznanie niektórych chorób na bardzo wczesnym etapie. Jeśli jeszcze nie zaczęliście regularnie badać swojego ciśnienia, koniecznie zaopatrzcie się w ciśnieniomierz. Zadbajcie o zdrowie już dziś.
Autor: Olga Sadowska