Data publikacji:

Jak leczyć świerzb? Polecane produkty i domowe sposoby

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Zarazić się można przez bezpośredni kontakt z chorym, na przykład przez podanie ręki, lub w sposób pośredni, wskutek korzystania z tych samych ręczników, pościeli i sprzętów. Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet jeśli nie mają objawów. Z naszego artykułu dowiesz się, jak leczyć świerzb i poznasz domowe sposoby na leczenie świerzbu.
świerzb

Świerzb - jakie daje objawy?

Charakterystyczne dla schorzenia jest nasilanie się objawów w porze wieczornej, zwłaszcza po ciepłej kąpieli, kiedy to aktywność pasożyta wzrasta, powodując nieprzyjemne swędzenie. Towarzyszą temu wykwity skórne w postaci krostek, grudek i pęcherzyków w okolicach pępka, zgięciach i fałdach skóry, na nadgarstkach, pośladkach, dłoniach i podeszwach stóp.

Czym leczyć świerzb?

Leki stosowane w przebiegu świerzbu w większości są na receptę i mają postać kremów i maści. Leczenie uzupełnia się poprzez domowe sposoby walki ze świerzbem. Jak zapobiegać świerzbowi? Przede wszystkim należy dbać starannie o higienę osobistą.

Świerzb - domowe sposoby na leczenie

Leczenie domowe świerzbu polega na stosowaniu produktów łatwo dostępnych, które pomogą ci raz na zawsze wygonić pasożyta, stopniowo zmniejszając świąd.Oto nasze polecane 10 sposobów na pozbycie się świerzbu.
1) Ocet spirytusowy - sposób uznawany za najbardziej skuteczny, bo zabija świerzbowca i jego jaja. Przez 2 tygodnie po 2 razy dziennie wmasowuj ocet w całe ciało (z pominięciem błon śluzowych). Możesz też stosować okłady z octu. Zwilż nim wacik i przykładaj na miejsca zmienione chorobowo.
2) Kurkuma - zmieszaj na gładką papkę szklankę sproszkowanej kurkumy ze szklanką mąki i szklanką mleka i pokrywaj masą chore miejsca. Po 40 minutach spłucz ciepłą wodą. Kurację stosuj przez 7 dni.
3) Napary ziołowe z piołunu, babki wąskolistnej, kminku, nagietka i tymianku - przemywaj skórę kilka razy dziennie ciepłymi naparami lub pij je.
4) Olejek z drzewa herbacianego - koi i działa antybakteryjnie. Masuj nim zmiany skórne przez 30 minut dziennie i dodawaj do kąpieli w ilości 40 kropel na wannę wody.
5) Naprzemienne prysznice - raz ciepła woda, raz zimna. Zmniejszają świąd i pomagają skórze się zregenerować.
6) Olejek tamanu na świerzb - leczenie domowe tym olejkiem działa przeciwzapalnie, kojąco i antybakteryjnie. Wmasuj go w swędzące punkty na ciele.
7) Maści antyhistaminowe - do nabycia w aptekach bez recepty - zmniejszają uciążliwe swędzenie.
8) Olej z miodli indyjskiej - zwany olejem neem - łagodzi i zmiesza swędzenie, dając ulgę. Nasmaruj nim całe ciało lub miejsca zmienione chorobowo i pozostaw na skórze na 30 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
9) Nalewka z ostrożenia polnego - przemywaj nią skórę 2-3 razy dziennie. Jak przygotować taką nalewkę? 10 gram ziela zalej połową szklanki wódki i odstaw na tydzień w zacienione miejsce.
10) Kąpiele z krochmalem - krochmal przygotuj z mąki ziemniaczanej jak na domowy kisiel i powoli wmieszaj do wody w wannie.
Po zakończeniu kuracji obowiązkowo wypierz wszelkie tekstylia domowe w temperaturze minimum 60°C, aby na dobre pożegnać się z chorobą. Umyj w domu wszystkie sprzęty, meble i podłogi z użyciem ciepłej wody i detergentów.

Jak zapobiegać świerzbowi?

Aby zapobiec zakażeniu świerzbowi, należy: prać ubrania i bieliznę w temperaturze powyżej 60°C, często myć ręce, dbać o higienę osobistą, w miejscach publicznych (basen) używać klapek pod prysznicem, dokładnie odkurzać dywany i tapicerki, nie korzystać z odzieży, obuwia, pościeli i ręczników innych osób.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.