Data modyfikacji:

Jak dbać o tatuaż? Zasady pielęgnacji tatuaży

W końcu to zrobiłaś: spełniłaś swoje marzenie o pięknym tatuażu. Jak wiadomo, ten wykonany w profesjonalnym studiu ma szansę utrzymać się do końca życia. Jednak co zrobić, by jak najdłużej zachował intensywne barwy? Pierwsze dni po wykonaniu „dziary” są kluczowe dla jej późniejszego wyglądu. Sprawdź, jak dbać o tatuaż w warunkach domowych i czego unikać, żeby zapewnić mu maksymalną trwałość.

jak dbać o tatuaż

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

O tym z pewnością opowie ci twój tatuażysta. Wiemy jednak, że w przypływie euforii spowodowanej wymarzonym zdobieniem, informacje te mogą szybko ulecieć ci z głowy. W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące domowej pielęgnacji tatuaży. Dzięki naszym poradom, motyw na twojej skórze zachowa kolor, intensywność oraz kształt na długie lata.

Każdy, kto decyduje się na zrobienie tatuażu, powinien być świadomy, czym w zasadzie on jest. W trakcie tatuowania, specjalista wtłacza barwnik w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu ma on szansę pozostać tam nawet do końca życia. Zabieg ten jest jednak inwazyjny – skóra po zrobieniu tatuażu jest podrażniona, a nawet może krwawić. Zaraz po zrobieniu tatuażu możesz spodziewać się obrzęku, bólu i pieczenia skóry. Właśnie dlatego jej pielęgnacja w pierwszych dniach po wizycie w studiu tatuażu jest tak bardzo istotna.

Jak dbać o świeżo zrobiony tatuaż w czterech krokach

Pielęgnacja świeżego tatuażu polega na jego delikatnym myciu, pielęgnacji opatrywaniu. Sprawdź, jak obchodzić się ze świeżym zdobieniem skóry i jakie produkty mogą ci w tym pomóc.

1. Jak dbać o tatuaż po wykonaniu? Opatrunek

Po zakończeniu tatuażu, na twoją skórę zostanie nałożony specjalny opatrunek. Jego postać może być różna, w zależności od preferencji tatuażysty. Większość salonów stosuje specjalne folie ochronne. Zdarza się, że są one zastępowane opatrunkami z gazy. Celem opatrunku jest ochrona wrażliwej, podrażnionej skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz zabrudzeniami.

Pierwszą folię z tatuażu można zdjąć po około trzech godzinach. Pamiętaj, że będziesz potrzebować sporo opatrunków (świeży tatuaż może krwawić). Jeśli nie otrzymałaś ich od tatuażysty, koniecznie zamów własne.

2. Jak dbać o tatuaż? Pierwsze mycie

Po zdjęciu folii ochronnej, ostrożnie przemyj swój tatuaż chłodną, przegotowaną wcześniej wodą oraz specjalnym środkiem do mycia tatuaży. Nie polecamy stosowania mydeł i żeli pod prysznic – mogą podrażniać skórę z tatuażem. Osusz skórę ręcznikiem papierowym i nanieś na nią preparat przyspieszający gojenie się ran. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie środek dedykowany świeżo wytatuowanej skórze. 
Jak często myć tatuaż? Specjaliści w pierwszych dniach po jego zrobieniu zalecają mycie 2 - 4 razy dziennie. Ważne, aby rana była zachowana w maksymalnej czystości. Po myciu i pielęgnacji, ponownie owiń folią ochronną skórę i starannie zabezpiecz ją przed zsuwaniem (np. za pomocą taśmy klejącej). 

3. Jak dbać o tatuaż w nocy?

Jak wiadomo, nocą trudno kontrolować ruchy ciała, dlatego odpowiednie zabezpieczenie tatuażu przed snem jest absolutnie konieczne. Zanim pójdziesz spać, starannie (lecz nie zbyt ciasno) owiń go folią i taśmą klejącą. Postaraj się nie wywierać ucisku na część ciała, na której wykonano tatuaż. Po przebudzeniu, tatuaż należy od razu umyć i pokryć środkiem przyspieszającym gojenie ran.


Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pierwszy tatuaż

4. Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Jeśli tatuaż goi się prawidłowo, po 4 - 5 dniach po jego zrobieniu możesz zrezygnować z noszenia ochronnej folii. Pamiętaj jednak, że skóra wciąż wymaga delikatnego traktowania: mycia odpowiednimi środkami i intensywnego nawilżania.


Jak dbać o tatuaż w późniejszych etapach?

Po około 2 - 3 tygodniach twój tatuaż zagoi się całkowicie. Nie będzie konieczne stosowanie opatrunków i jego częste mycie. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zapomnieć o pielęgnacji wzoru.

Zarówno nowy, jak i stary tatuaż należy chronić przed działaniem słońca. Jak dbać o tatuaż latem? Oczywiście, poprzez dobre kremy z filtrem UV. Nie jest tajemnicą, że warto stosować je na całym ciele. Tatuaż jest jednak miejscem szczególnym, ponieważ ekspozycja na działanie promieni UV może szybko spowodować jego blaknięcie.
Bez względu na porę roku, wytatuowaną skórę warto starannie nawilżać za pomocą kremów lub balsamów. Dobrze nawilżona skóra będzie bardziej elastyczna oraz dłużej utrzyma barwnik.

Jak dbać o świeży tatuaż? Tego unikaj

Z pozoru błahe sytuacje mogą doprowadzić do zmniejszenia trwałości świeżego tatuażu, a nawet jego zniszczenia. Jeśli właśnie zrobiłaś sobie „dziarę”, unikaj tych błędów!
  • W pierwszych dniach od wykonania tatuażu nie pij alkoholu. Spowalnia on procesy gojenia w organizmie. Ponadto, jeśli podczas tatuowania zażyłaś środek przeciwbólowy, może on wejść w niebezpieczną reakcję z wyskokowym trunkiem.
  • Po wykonaniu tatuażu warto zrezygnować z aktywności fizycznej na 2 - 3 dni. Wypoczynek przyspieszy gojenie oraz zmniejszy ryzyko uszkodzenia skóry. Jeśli bardzo chcesz poćwiczyć, wybierz trening, który nie angażuje do pracy wytatuowanej części ciała.
  • Jeśli masz zwierzęta, zrezygnuj z zabaw z nimi na co najmniej kilka dni. Zadrapanie lub ugryzienie w okolicach tatuażu może pozostawić trwały, nieestetyczny ślad.
  • Do czasu zagojenia tatuażu zrezygnuj z basenu, sauny oraz gorących kąpieli.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące tego, jak dbać o tatuaż, okażą się dla ciebie przydatne. Traktuj swoją „dziarę” troskliwie, zwłaszcza w pierwszych dniach po jej wykonaniu, a odwdzięczy ci się świetnym wyglądem i trwałością.

Autorka: Joanna Stanuch