Data publikacji:

Jak dbać o siebie? Jak zacząć dbać o siebie i swoje zdrowie?

Współczesny tryb życia często pozostawia mało czasu na zadbanie o siebie. Warto jednak znaleźć chwilę, aby zastanowić się, jak możesz poprawić nie tylko swoje samopoczucie, ale także zdrowie i poczuć się lepiej w swoim ciele. Jeżeli szukasz prostych sposobów na to, jak zacząć dbać o siebie, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jakie zmiany warto wprowadzić w codziennym życiu!
jak dbać o siebie

Jak zacząć dbać o siebie? Pierwszy krok to wizyta u lekarza

Najlepszym i często najważniejszym krokiem dla osób, które nie wiedzą, jak zacząć dbać o siebie i swoje zdrowie, jest wizyta u lekarza i podstawowe badania kontrolne. Przykładowo, morfologię należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Kobiety powinny regularnie robić cytologię i odwiedzać ginekologa, a starsze osoby korzystać z dostępnych w Polsce programów profilaktyki – raka piersi, układu krążenia czy odtytoniowych.
Czasami gorsze samopoczucie wynika po prostu ze stanu zdrowia – anemii, problemów z tarczycą czy innych dolegliwości, które dają na pierwszy rzut oka nieswoiste objawy. Dzięki regularnym wizytom u lekarza i badaniom możesz szybko zadziałać w razie ewentualnych problemów ze zdrowiem, a tym samym – poprawić swoje samopoczucie.

Jak dbać o siebie w kuchni? Odpowiednio zbilansowana dieta doda ci energii!

Nie wiesz, jak zacząć dbać o siebie? Przyjrzyj się bliżej temu, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu. W końcu niedoborowa dieta może być przyczyną nie tylko spadku energii, senności i ogólnie pogorszonego samopoczucia, ale także odbijać się negatywnie na twoim zdrowiu czy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Zacznij od małych zmian w kuchni. Najpierw wyeliminuj lub ogranicz cukier, postaraj się rzadziej zamawiać pizzę czy odwiedzać fast foody. Zadbaj o to, aby codzienne na twoim talerzu znalazło się miejsce dla warzyw.
Potrzebujesz zachęty do rozpoczęcia swojej przygody ze zdrowym odżywianiem? Możesz kupić książkę z przepisami albo zamówić e-booka, a także zaplanować sobie, że co weekend będziesz przygotowywać zdrowe danie inspirowane jedną z wielu kuchni całego świata.

Sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia

Jak dbać o siebie na co dzień? Możesz robić to w trakcie snu! Wbrew pozorom wielu z nas nadal ma problem z późnym zasypianiem, przez co poranki są nieodłącznie związane z niewyspaniem, bólem głowy i brakiem energii. 
Postaraj się zaplanować sobie dzień w taki sposób, aby być w łóżku wystarczająco wcześnie i zapewnić sobie 7–8 godzin spokojnego snu. Zrezygnuj z komputera, telewizora i telefonu przynajmniej na godzinę przed położeniem się spać i wietrz codziennie pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest również spędzanie jak najmniej czasu w ciągu dnia w sypialni – dzięki temu stanie się miejscem, które będzie się kojarzyć wyłącznie z odpoczynkiem, a nie z pracą czy grą na konsoli.

Aktywność fizyczna to podstawa, czyli jak dbać o siebie i swoją kondycję

Aktywność fizyczna nie musi od razu oznaczać maratonu. Wystarczy, że postarasz się codziennie wykonać 10 tysięcy kroków, przynajmniej 1–2 razy w tygodniu odwiedzisz siłownię czy zaczniesz chodzić na jogę albo pilates. Daj sobie czas na znalezienie formy aktywności, która będzie sprawiać ci frajdę. Dzięki temu nie będziesz traktować jej jak obowiązku, a jak czystą przyjemność.
Jak sport pomaga dbać o siebie? Jak się okazuje, ma pozytywny wpływ na zdrowie i fizyczne, i psychiczne. Dawka endorfin po treningu zapewnia mnóstwo energii i chęci do działania oraz może poprawić twoją samoocenę. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna podnosi jakość życia, a nawet może je wydłużać, obniża poziom stresu oraz sprawdza się w profilaktyce różnych chorób.

Jak dbać o siebie na co dzień? Wyjdź na świeże powietrze!

W natłoku codziennych obowiązków warto znaleźć przynajmniej chwilę na spacer lub posiedzenie na ławce na świeżym powietrzu. W ten sposób zapewnisz sobie naturalną dawkę cennej witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. To także zdrowy sposób na poprawę koncentracji, redukcję stresu, a nawet poprawę jakości snu.
Jak dbać o siebie z pomocą natury? Oprócz spacerów i przynajmniej kilkunastu minut na świeżym powietrzu warto także od czasu do czasu zaplanować sobie wypad za miasto, na przykład do lasu albo w góry. W ten sposób wzmocnisz swoją odporność oraz dotlenisz ciało i umysł. Dodatkowo możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i poświęcić ten czas na zacieśnienie więzi z rodziną lub przyjaciółmi.

Jak jeszcze o siebie dbać? Kilka praktycznych zmian, które warto wprowadzić do swojego życia

Regularne wizyty u lekarza, odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nie wszystko. Jak jeszcze możesz zacząć dbać o siebie? Doskonałym pomysłem jest… znalezienie hobby! Jak się okazuje, zainteresowania mają pozytywny wpływ na koncentrację i kreatywność oraz poprawiają zdrowie psychiczne. Wybór jest ogromny – możesz zacząć malować po numerach, układać puzzle czy zacząć czytać książki historyczne.
Czasami dbanie o siebie to po prostu relaks i odpoczynek od obowiązków. Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli dopadło cię zmęczenie i akurat nie posprzątasz w domu albo zrezygnujesz z wcześniejszych planów.
Innymi sposobami na to, jak zacząć o siebie dbać, jest również nauka organizacji czasu, budowanie zdrowych relacji nie tylko z najbliższymi, ale także ze współpracownikami (jeśli ich masz) oraz wypracowanie w sobie nawyku skupiania się tylko na jednej rzeczy jednocześnie. Tak zwany trening uważności sprawi, że przestaniesz się stresować rzeczami, które nie są w danym momencie tak ważne.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.