Data publikacji:

Ile kosztuje wózek inwalidzki? Tanie wózki inwalidzkie

Wózek inwalidzki to sprzęt, który wielu osobom umożliwia lub znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Obecnie coraz więcej miejsc w przestrzeni publicznej zostaje przystosowanych do osób poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego. Coraz częściej podjazdy dla wózków inwalidzkich znaleźć można w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, wszelkich urzędach, blokach mieszkalnych oraz, co oczywiste, przychodniach medycznych.
ile kosztuje wózek inwalidzki
Osoby, które cierpią z powodu braku możliwości swobodnego poruszania się, często wybierają wózek inwalidzki jako sprzęt, który takie codzienne poruszanie się im umożliwi. Na rynku dostępne są wózki w różnych formach i dla różnych osób, jednak spośród nich warto wyróżnić najpopularniejsze modele, czyli wózki tradycyjne oraz elektryczne wózki inwalidzkie.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając wózek inwalidzki, czym różni się wersja tradycyjna wózka od wersji elektrycznej oraz ile może kosztować tego typu sprzęt? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań znaleźć można w artykule poniżej.

Wózek inwalidzki – jakie są rodzaje wózków?

Oczywiste jest, że dla wielu osób posiadanie wózka inwalidzkiego to milowy krok w stronę samodzielności. Odpowiednio dobrany wózek inwalidzki pozwala na komunikowanie się z otaczającym światem oraz korzystanie z wielu możliwości codziennego życia.  
Osoby, które potrzebują takiego sprzętu, jakim jest wózek inwalidzki, to często osoby cierpiące na choroby uniemożliwiające im swobodne poruszanie się. W takiej sytuacji wózek inwalidzki staje się podstawową potrzebą, która pozwala na normalne funkcjonowanie.  
Przed wyborem wózka inwalidzkiego warto zapoznać się z ofertą producentów tego typu sprzętu. Poszczególne modele wózków inwalidzkich są ściśle dopasowane do potrzeb i możliwości osoby, która będzie z niego korzystała. Przed zakupem warto zastanowić się, czy wózek może być napędzany siłą ramion osoby chorej lub czy niezbędna będzie każdorazowo pomoc drugiej osoby.  
Równie ważne kwestie, które należy rozpatrzeć przed zakupem, to ewentualna blokada przed wywróceniem wózka, system jego składania tak, aby zmieścił się np. w bagażniku samochodu osobowego oraz czy dany model został wyposażony w elementy takie jak podłokietniki i miękkie poduszki, które zwiększają wygodę podczas użytkowania.  

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Trudno ustalić jedną ogólną cenę wózka inwalidzkiego, ponieważ na ofertę producentów składa się wiele różnych modeli. Ich cena jest zależna od funkcji oraz sposobu użytkowania wózka.   
Najtańsze dostępne na rynku wózki inwalidzkie to wózki manualne. Ich cena zaczyna się już od kilkuset złotych, dlatego są częstym wyborem dla osób, które z wózka planują korzystać pośrednio lub przez krótki czas, np. podczas leczenia urazu dolnej kończyny. Oprócz niskiej ceny, dużą zaletą manualnych wózków inwalidzkich jest łatwość ich składania oraz możliwość transportu nawet w samochodzie osobowym.  
Tradycyjne wózki manualne są idealne dla osób, które cierpią na niedowład dolnych kończyn, jednak górne kończyny są w pełni sprawne i można swobodnie napędzać wózek siłą swoich ramion. Dla takich pacjentów często ruchy ramion to także jeden ze sposobów rehabilitacji oraz dawka codziennej aktywności fizycznej.

Wózki inwalidzkie aktywne – czym się charakteryzują?

Wózki inwalidzkiego aktywne także zaliczane są do wózków manualnych. Wózek aktywny jest przystosowany do osób, które, pomimo swojego problemu komunikacyjnego, wciąż chcą korzystać z możliwości uprawiania sportu.  
W takich wózkach niezwykle ważna jest regulacja siedzenia, ponieważ ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo osoby poruszającej się na wózku, jak i na jej komfort podczas aktywności. Tylne koła wózka są wyposażone w oś, która umożliwia zmianę środka ciężkości oraz dostosowanie do swoich potrzeb kąt nachylenia. Oparcie w tego typu wózkach zazwyczaj posiada możliwość wentylacji, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania.

Elektryczne wózki inwalidzkie – dla kogo?

Wózki inwalidzkie w wersji elektrycznej to stosunkowo nowy typ produktów z tej kategorii. Elektryczne wózki inwalidzkie są droższe niż wózki tradycyjne, manualne, jednak komfort ich użytkowania zdecydowanie wynagradza ten koszt. Korzystanie z elektrycznego wózka inwalidzkiego pozwala na swobodne poruszanie się oraz korzystanie w pełni z możliwości codziennego życia.  
Nie jest tajemnicą, że wózki inwalidzkie w wersji elektrycznej są znacznie cięższe niż te w wersji manualnej oraz znacznie przewyższają ich rozmiar. Bardziej zaawansowane wózki elektryczne pozwalają na dostosowanie pozycji oraz korzystanie z nich w pozycji leżącej, stojącej z funkcją stabilizacji głowy.  
Elektryczne wózki inwalidzkie to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na samodzielności oraz niezależności każdego dnia. Taki sprzęt pozwala na wykonywanie codziennych czynności, które bez wózka byłyby utrudnione. Elektrycznym wózkiem inwalidzkim można sterować przy pomocy wbudowanego joysticka, który jest umieszczany po lewej lub prawej stronie. 

Ile kosztuje elektryczny wózek inwalidzki?

Oczywiste jest, że wózek inwalidzki w elektrycznej wersji jest nieco droższy niż ten dostępny w wersji manualnej. Cena takich wózków rozpoczyna się już od czterech tysięcy złotych, jednak najdroższe modele mogą kosztować nawet pięć razy więcej. Cena elektrycznego wózka inwalidzkiego jest zależna od wielu czynników. Szczególnie pod uwagę należy brać rok produkcji, jakość oraz ilość dodatkowych funkcji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!