Data publikacji:

Ile godzin trzeba nosić pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe to jedna z tańszych i prostszych metod eliminowania problemów związanych z krążeniem w kończynach dolnych. Pomagają zwalczać uczucie ciężkości i obrzęki, a nawet zapobiegają żylakom. Aby działały odpowiednio, warto wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Ile godzin trzeba nosić pończochy uciskowe i jak o nie dbać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Ile godzin trzeba nosić pończochy uciskow

Pończochy na żylaki – co to takiego?

Pończochy uciskowe to specjalna odmiana bielizny, która dzięki zastosowaniu odpowiednich włókien i szwów uciska konkretne partie nóg, poprawiając przepływ krwi i limfy. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tradycyjnych pończoch, dlatego nie trzeba obawiać się, że ktokolwiek rozpozna ich przeznaczenie.
Stosowanie pończoch na żylaki zalecane jest przez wielu lekarzy w ramach kompresjoterapii. Ten rodzaj bielizny powinny wypróbować panie, które:
 • borykają się z puchnięciem nóg spowodowanym siedzącym czy stojącym trybem życia,
 • skarżą się na zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki nóg,
 • mają żylaki i pajączki świadczące o osłabieniu żył,
 • odczuwają ciężkość i zmęczenie nóg.
 • Pończochy na żylaki są w stanie hamować rozwój dolegliwości, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Problemu tego nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczony może eskalować.

  Co daje noszenie rajstop uciskowych?

  Regularne noszenie pończoch uciskowych usprawnia przepływ krwi i limfy dzięki kontrolowanemu uciskowi, który materiał wywiera na nogi. Pończochy uciskowe przy pierwszym noszeniu mogą wydawać się bardzo ciasne, jednak uczucie to szybko mija. Już po pierwszym dniu ich stosowania można odczuć wyraźną ulgę.

  Jak długo nosić pończochy uciskowe?

  Pończochy na żylaki najlepiej jest nosić przez cały dzień – wtedy efekty ich stosowania są najlepsze. Oznacza to, że powinnaś założyć je rano, a zdjąć dopiero wieczorem. Całodniowe noszenie pończoch na żylaki na pewno ci nie zaszkodzi, o ile robisz to we właściwy sposób. Zakładając je, zwróć uwagę, czy wszystkie partie pończoch są ułożone w odpowiedni sposób. Szwy umieszczone w nieodpowiednim miejscu mogą powodować dyskomfort, a nawet przeszkadzać prawidłowemu krążeniu.

  Czy można leżeć w pończochach uciskowych?

  Nie ma przeciwwskazań ku temu, by leżeć w pończochach na żylaki. Jeśli tylko założyłaś je poprawnie, spełnią one swoją funkcję niezależnie od pozycji. Możesz w nich chodzić, siedzieć, a jeśli akurat chcesz uciąć sobie krótką drzemkę – również poleniuchować na kanapie.

  Jak często prać pończochy uciskowe?

  Pończochy uciskowe należy traktować tak jak każdą inną bieliznę. Zmieniaj je codziennie i pierz w delikatnym detergencie, stosując umiarkowaną temperaturę wody. Nie używaj wysokich obrotów pralki i nie susz pończoch w suszarce bębnowej. Dzięki temu na długo zachowają dobry stan.

  Czy pończochy uciskowe mogą zaszkodzić?

  Jak już wspomnieliśmy, pończochy uciskowe mogą szkodzić tylko wtedy, gdy są nieprawidłowo założone. Jednak spokojnie – szybko zorientujesz się, że coś jest nie tak. Jeśli pończocha pije cię w nogę, powoduje bolesne odgniecenia – po prostu popraw jej ułożenie.

  Pończochy na żylaki – podsumowanie

  Pończochy uciskowe to prosty i niedrogi sposób na pozbycie się ciężkości nóg, niwelowanie opuchlizny i zapobieganie żylakom. Powinny stosować je kobiety, które borykają się z objawami niewydolności żylnej. Warto jednak dodać, że pończochy uciskowe są tak naprawdę dla wszystkich – możesz je stosować nawet jeśli nie dokuczają ci problemy ze strony układu krwionośnego.
  Zdjęcie: Envanto Elements