Data publikacji:

Grypa żołądkowa – czym się różni od zwykłej grypy?

Grypa żołądkowa i grypa jelitowa to ta sama choroba. Wywołują ją wirusy, które namnażają się w przewodzie pokarmowym. Natomiast czy zwykła grypa i grypa jelitowa mają ze sobą coś wspólnego? Jak sobie poradzić z objawami grypy żołądkowej? Sprawdź.

Grypa żołądkowa a zwykła grypa – jaka jest różnica?

Obie grypy wywoływane są przez wirusy. Te, które wywołują grypę żołądkową (jelitową), namnażają się w przewodzie pokarmowym. To właśnie tego układu dotyczą objawy – uporczywe wymioty i biegunkaZwykłą grypę wywołują zupełnie inne wirusy. Mają powinowactwo do układu oddechowego. Objawy klasycznej grypy to między innymi kaszel i ból gardła
Zwykła grypa i grypa żołądkowa to dwie zupełne różne choroby. Dlaczego w takim razie grypa żołądkowa także jest nazywana grypą? Nazwa wzięła się z rozbicia, ogólnego złego samopoczucia i osłabienia, które towarzyszą obu grypom

Jak można się zarazić grypą żołądkową?

Wirusy są wydalane przez przewód pokarmowy. Źródłem zakażenia będzie więc luźny stolec oraz wymiociny. Brudne ręce lub przedmioty także mogą być źródłem zakażenia. Już ich niewielka ilość wystarczy do wystąpienia objawów grypy żołądkowej.

Jakie wirusy wywołują grypę jelitową?

Grypa jelitowa, czyli tzw. „jelitówka” jest wywoływana przez wirusy, które mają powinowactwo do układu pokarmowego. Są to rotawirusy, norawirusy, ale także adenowirusy.

Grypa jelitowa – objawy

Objawy mogą pojawić się już 12 godzin po pierwszym kontakcie z wirusami. Najbardziej charakteryczny objaw to biegunka. Jest obfita i wodnista. Zazwyczaj trwa 2-3 dni, ale u niektórych może trwać dłużej. 
Inne objawy to wymioty, bóle brzucha, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle głowy i mięśni. Organizm przeważnie nie reaguje na przyjmowane leki, dlatego z każdym dniem trwania objawów grypy żołądkowej, chory jest coraz bardziej osłabiony i wyniszczony.
Objawy grypy jelitowej ustępują zazyczaj po kilku dniach. Pamiętaj, że organizm jest osłabiony po każdej infekcji wirusowej, dlatego dbaj o siebie – ubieraj się ciepło, wysypiaj się i unikaj kontaktu z chorymi.


Leczenie grypy żołądkowej

Nie ma leków na grypę żołądkową. Możesz jedynie sięgnąć po środki, które złagodzą jej objawy. Najlepszym lekarstwem jest sen i odpoczynek. Niestety, grypę żołądkową, podobnie jak grypę klasyczną, trzeba po prostu wyleżeć w łóżku.
Podczas grypy, nie powinnaś sie zmuszać do jedzenia, jeśli nie masz na to ochoty – dzień lub dwa dni głodówki ci nie zaszczodzą. Musisz jednak pamiętać o spożywaniu płynów: przegotowanej wody, zaparzonej mięty lub słabej czarnej herbaty. 
Gorączkę możesz spróbować zbić za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych. Możesz sięgnąć po preparat z ibuprofenem lub paracetamolem.

Grypa żołądkowa a ciąża

Wirusy atakują tylko przewód pokarmowy przyszłej mamy, dlatego nie musisz się martwić. Grypa żołądkowa nie zagraża rozwojowi twojego dziecka. Pamiętaj by dużo pić. Najgroźniejszym skutkiem grypy żołądkowej jest odwodnienie, a to może zagrażać już nie tylko tobie, ale także dzidziusiowi w brzuchu.

Co jeść i czy w ogóle jeść podczas grypy jelitowej?

Pierwszy dzień grypy jelitowej: nie jedz nic, ale przyjmuj dużo płynów – przegotowanej wody lub słabej herbaty. Pamiętaj, że musisz dużo pić, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Skutkiem biegunki i wymiotów jest odwodnienie, które w niektórych przypadkach może zagrażać twojemu zdrowiu. Nic ci się nie stanie, jeśli przez jeden dzień nic nie będziesz jadła.
Drugi dzień grypy jelitowej: powinnaś wciąż dużo pić. Możesz spróbować zjeść lekkie przekąski – sucharki lub kleik ryżowy. 
Trzeci dzień grypy jelitowej: czujesz się już nieco lepiej? Spróbuj rozszerzyć dietę o lekkostrawne, bogate w białko dania, np. gotowanego indyka lub kurczaka z ryżem i warzywami. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody lub ciepłej herbaty.

Grypa żołądkowa – kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy dolegliwości żołądkowo-jelitowe trwają dłużej niż 3-4 dni, powinnaś się zgłosić do lekarza rodzinnego. Lekarz oceni, czy jesteś odwodniona i czy twój stan wymaga podania płynów dożylnie i hospitalizacji. 
Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie wizyty domowej. Pamiętaj, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje ci wizyta domowa lekarza rodzinnego między 18:00 a 10:00. Na wizytę domową możesz umówić się telefonicznie lub przez osoby trzecie.

Dieta po grypie żołądkowej

Przez kilka tygodni po przechorowaniu jelitówki, unikaj fast foodów i innych smażonych i tłustych potraw. Jedz lekkie i ciepłe posiłki, które opierają się na warzywach, np. zupy kremy lub brokuł gotowany na parze z kotletami sojowymi. Pij dużo soków z owoców, które posiadają dużo wiataminy z grupy C – czarnej porzeczki i pomarańczy.

Zapobieganie grypie żołądkowej:

  • częste mycie rąk
  • częsta dezynfekcja deski klozetowej 
  • zachowywać czystość w kuchni i jadalni
  • dbać o odporność i kondycję organizmu
  • stosować zdrową dietę, bogatą w kwasy omega-3 i witaminy
  • szczepienie niemowląt przeciwko rotawirusom 

Szczepienia przeciwko rotawirusom

Nie ma szczepionki przeciwko rotawirusom na rynku skierowanej dla dorosłych. Ta, która jest dostępna, jest przeznaczona dla dzieco powyżej 6 tygodnia życia. Drugą dawkę należy podać w 12-24 tygodniu życia. Szczepienie pozwala na zmniejszenie szansy zachorowania na rotawirusową biegunkę.

Ile kosztuje szczepionka przeciwko rotawirusom?

Szczepionkę należy podać w dwóch dawkach, w odstępie kilku tygodni. Cena jednej dawki to około 300 zł. Szczepienie jest zalecane, ale nie jest refundowane. Niestety, wiele rodziców nie decyduje się na nie ze wzgledu na wysoki koszt szczepionki.
Autorka: Natalia Ciszewska