Erytrytol czy stewia – co lepsze?
Zarówno erytrytol, jak i stewia praktycznie nie posiadają kalorii, dzięki czemu ich zastosowanie może sprzyjać odchudzaniu i zmianie nawyków żywieniowych. Obie substancje słodzące równie dobrze sprawdzą się u osób będących na diecie, szczególnie jeśli nie potrafią wyobrazić sobie kawy lub herbaty bez dodatku cukru.
Warto również zauważyć, że obie substancje słodzące mają indeks glikemiczny równy zeru. Oznacza to, że ich stosowanie nie wpływa na poziom glukozy i insuliny we krwi, dlatego bezpiecznie mogą ich używać osoby z insulinoopornością lub cukrzycą.
Ponadto zarówno stewia, jak i erytrytol są bezpieczne dla szkliwa nazębnego i nie powodują próchnicy.
Jakie są natomiast różnice między stewią i erytrytolem? Nadmierne spożycie erytrytolu może spowodować efekt przeczyszczający, dlatego trzeba go spożywać z umiarem. Tego problemu nie ma ze stewią, która nie wywoła rewolucji żołądkowych.
Jeżeli chcemy zrobić przyjemność dzieciom i przygotować im coś słodkiego bez sacharozy, zdecydowanie lepszym wyborem będzie stewia, która jest dla nich bezpieczna. Erytrytol nie nadaje się za bardzo dla dzieci (szczególnie poniżej trzeciego roku życia), ponieważ ich układy pokarmowe nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by poradzić sobie z tą substancją słodzącą.
Cechami przemawiającymi na korzyść erytrytolu jest neutralny posmak, który nie ma wpływu na całość dania. Stewia może być nieco wyczuwalna przez wrażliwsze jednostki.
Rozważając zaś wybór erytrytolu czy stewii pod kątem ekonomicznym, również wygrywa erytrytol, który chociaż kilka razy droższy od tradycyjnego cukru, jest kilka razy tańszy od stewii.
Trudno jednoznacznie zdecydować, co lepsze: stewia czy erytrytol. Obie substancje słodzące są do siebie bardzo podobne. To subtelne różnice pomiędzy tymi słodzikami mogą pomóc ostatecznie rozstrzygnąć, która z nich będzie w danym momencie bardziej pożądana: erytrytol czy stewia.