Data publikacji:

Domowe metody na walkę ze stresem

Stres może pojawić się na różnych etapach życia każdego człowieka. Stres może występować już od najmłodszych lat, na przykład dzieci mogą stresować się w szkole z powodu klasówki czy egzaminu. Osoby dorosłe mogą non stop borykać się ze stresem. Wiele zależy od tego, jak dana osoba radzi sobie ze stresem. Na niektóre osoby odrobina stresu może zadziałać mobilizująco, a inne może wpędzić w długotrwałe złe samopoczucie, a nawet i w depresję. Sprawdź, jakie możesz zastosować domowe sposoby na stres. Dowiedz się, jak leczyć stres domowymi sposobami!
domowe sposoby na walkę ze stresem

Skąd się bierze stres? Leczenie domowe dla wszystkich

Stres zazwyczaj jest reakcją na rozmaite niekorzystne czynniki zewnętrzne. Może wynikać na przykład z problemów związanych z pracą. Przykładem jest nadmiar obowiązków, presja ze strony przełożonych, rywalizacja o awans lub utrzymanie stanowiska, konieczność ciągłego zwiększania swoich kwalifikacji poza godzinami pracy, niesatysfakcjonujące wynagrodzenie, konieczność rezygnacji z własnych pasji i brak czasu na życie prywatne. 
Silny stres pojawił się wraz z szybkim stylem życia. Pokolenie wchodzące na rynek pracy w nowych realiach gospodarczych na początku lat 90. XX wieku jako pierwsze „testowało” pracę w międzynarodowych korporacjach, przez co napotykało na nadmiernie stresujące sytuacje związane przykładowo z różnicami kulturowymi i podejściem do kapitalizmu.
Jeśli chodzi o strefę zawodową, są zawody szczególnie narażone na stres. Są to między innymi lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, strażacy, policjanci i pracownicy zajmujący się pomocą społeczną. Współcześnie nie da się jednak zamknąć listy zawodów generujących silny stres, gdyż wiele zależy od miejsca pracy i kierownictwa.
Stres mogą wywołać również trudne sytuacje rodzinne typu problemy wychowawcze, choroba członka rodziny, rozwód, niekomfortowa sytuacja mieszkaniowa, niedosyt pieniędzy i brak perspektyw na poprawę jakości życia. 
W ostatnich latach nadmierny stres wywoływała pandemia koronawirusa, a obecnie czyni to zagrożenie kryzysem gospodarczym, energetycznym i klimatycznym, a także niepewna sytuacja polityczna nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Naturalne sposoby na stres

Stresu nie można lekceważyć. Jeśli stres ma charakter długotrwały, może mieć negatywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale i zdrowie człowieka. Z powodu przewlekłego stresu można odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, cierpieć na bóle różnego pochodzenia (nie tylko w obrębie głowy) i łatwiej zapadać na infekcje. Mogą pojawić się choroby autoimmunologiczne. Za stresem może iść depresja i otyłość. Te dwie ostatnie choroby to domena XXI wieku – wcześniej można je było uznać za dolegliwości typowe dla obywateli Ameryki Północnej czy innych bardzo zamożnych państw.
Ponieważ stres jest wszechobecnym zjawiskiem, pomocne w walce z nim może być leczenie domowe. Przy czym trzeba je wdrażać już na samym początku, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy – to zapobiegnie stanom przewlekłym. 
Najprościej jest sięgnąć po ziołowe preparaty, które w swoim składzie zawierają między innymi melisę, szyszki chmielu czy korzeń kozłka. Domowe sposoby na stres i nerwy są skuteczne, ale wymagają systematyczności w stosowaniu. Można też takie środki stosować doraźnie. 
Prócz tego trzeba przeanalizować, co powoduje stres. Warto takie czynniki wyeliminować ze swojego życia. Niestety, nie zawsze będzie to możliwe. Warto zrównoważyć pracę zawodową z życiem osobistym lub zmienić pracę na mniej stresującą.

Coś na uspokojenie nerwów – domowe sposoby dla każdego

Prócz ziołowych tabletek oraz ziół na nerwy i stres warto zadbać w życiu o drobne przyjemności. Każdy, kto ma jakieś hobby, doskonale wie, że potrafi ono doskonale odstresować. Przykładem jest akwarium z rybkami. Obserwowanie rybek doskonale koi nerwy, uspokaja i poprawia nastrój. 
Zwierzęta domowe to również świetny sposób na walkę ze stresem, pod warunkiem, że się je kocha. Wychodzenie z psem na długie spacery to świetny sposób na oderwanie się od problemów życia codziennego.

Co na stres i nerwy? Domowe sposoby, które pomogą zredukować stres

W walce ze stresem pomocne mogą się okazać:
  • medytowanie – w czasie medytacji nikt nie powinien przeszkadzać. Na dodatek trzeba stworzyć odpowiedni klimat (mogą to być zapalone świece, kadzidełka);
  • zabiegi w domowym spa – można wykorzystywać kosmetyki profesjonalne lub sanatoryjne, kąpiele relaksujące przy użyciu odpowiednich preparatów to sposób na przygotowanie organizmu do snu po trudnym dniu. Do wanny można dodać zalecaną przez producenta ilość preparatu, który w swoim składzie zawiera na przykład zioła działające w sposób odprężający. Mogą to być sole do kąpieli, płyny, olejki i żele.
  • uprawianie sportu w domowym zaciszu – mogą to być ćwiczenia na rowerku, chodzenie na bieżni czy trening przy pomocy wioślarza. W internecie jest sporo zajęć fitness, gdzie można nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Zaletą takich programów jest to, że można ćwiczyć o dowolnej porze. Można też zdecydować się na trening indywidualny online.
  • Naturalne sposoby na stres — jak z nich korzystać?

    Jednym z najskuteczniejszych sposobów na stres jest ruch. Ogólnie rzecz biorąc, każda forma aktywności fizycznej uznawana jest za remedium na wiele schorzeń. Jeśli dana osoba nie ma czasu na wizyty w fitness klubie, to z powodzeniem może zorganizować niewielką przestrzeń do ćwiczeń w domu. Może to być minisiłownia, rowerek stacjonarny, bieżnia lub orbitrek. Dodatkową korzyścią jest utrata zbędnych kilogramów lub utrzymanie zadbanej sylwetki.
    Ważne jest, by wykonywać ćwiczenia, które się lubi – chodzi o to, by się nie zniechęcać. Pod uwagę trzeba brać stopień zaawansowania – inny zestaw ćwiczeń jest dedykowany osobom początkującym, a inny zaawansowanym.
    Jeśli chodzi o stres, leczenie domowe za pomocą naturalnych suplementów diety czy ziół może przynieść dobre rezultaty. Trzeba jednak obserwować siebie i swoje nastawienie do świata zewnętrznego. Być może zwalczanie stresu będzie musiało odbywać się za pomocą specjalistów – tak może być, gdy stres przerodził się już w syndrom wypalenia zawodowego, w przewlekłe przemęczenie lub w depresję.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.