Data publikacji:

Domowe sposoby na drętwienie rąk

Ból rąk, nadgarstków lub przedramion to częsta przypadłość. Dotyka zwłaszcza osoby w ciąży lub pracujące przy komputerze. Jak poradzić sobie z bólem? Oto domowe sposoby na drętwienie rąk.
ręce

Skąd bierze się drętwienie rąk?

 Drętwienie rąk może mieć wiele przyczyn. Czasem występuje w konkretnych sytuacjach, np. podczas czytania książki lub długotrwałego trzymania tabletu. Źródłem bólu jest wówczas niewygodna pozycja lub ucisk. Nieprzyjemne uczucie parestezji, objawiające się nie tylko drętwieniem, mrowieniem, uczuciem zimna czy „przebiegnięciem prądu” najczęściej samoistnie znika po kilku minutach i nie stanowi powodów do obaw.
Większym problemem jest nawracające drętwienie rąk. Jeśli nie wynika z aktualnie wykonywanej czynności manualnej, powody mogą być różne. Na odrętwienia narażone są chociażby osoby długotrwale pracujące przy komputerze lub wykonujące inne zadania, które wymagają powtarzających się ruchów dłoni i nadgarstków. Początkowe objawy odrętwień mogą być subtelne. Często jest to uczucie chłodu w palcach, trudność z dobraniem odpowiedniego zacisku dłoni czy problem z precyzyjną pracą palców. Oznak tych nie należy bagatelizować.

Przyczyna drętwienia rąk może leżeć gdzie indziej

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk jest bezpośredni nacisk na nerw. Nie bez przyczyny odczuwasz je w momencie, gdy trzymasz w dłoniach coś ciężkiego, wykonujesz niewygodne prace manualne, mocno zaciskasz dłonie czy opierasz nadgarstki o krawędź laptopa. Ograniczenie impulsów nerwowych docierających do najdalej oddalonych części ciała może być wówczas kłopotliwe. Podobny objaw wystąpi w momencie ograniczenia przepływu krwi, na skutek zaciśnięcia żył lub tętnic. Niedotlenienie tkanek jest wówczas wyraźnie odczuwalne i można zauważyć je nawet wzrokowo.
Długo utrzymujące się lub powtarzające drętwienie rąk powinno jednak skłonić do wizyty u specjalisty. Częstą przyczyną parestezji są dyskopatie kręgów szyjnych. Nacisk kręgów na konkretne neuromery może dawać specyficzne objawy, np. drętwienie konkretnych palców. Szczególnie narażone są na to osoby borykające się ze skrzywieniem kręgosłupa, otyłością, reumatyzmem lub pracujące w nieergonomicznej pozycji. Drętwienie rąk może również zwiastować stwardnienie rozsiane, choroby neurodegeneracyjne czy neuropatie. Schorzenia neurologiczne nie zawsze są wynikiem poważnych chorób, np. nowotworowych, zakaźnych czy cukrzycy, mogą mieć znacznie prostszą przyczynę, np. przewlekły stres. Psychosomatyczna etiologia drętwienia rąk jest prawdopodobna. Z tą nieprzyjemną dolegliwością borykają się także kobiety w ciąży, gdy w organizmie zbiera się nadmierna ilość wody. Taki sam efekt przyniesie nieprawidłowa, wysokosodowa dieta, zatrzymująca wodę w organizmie.

Jak radzić sobie uczuciem drętwienia?

Domowe sposoby na drętwienie rąk Leczenie i profilaktykę drętwienia rąk można rozpocząć domowymi sposobami. Często już najprostsze ćwiczenia pomagają uniknąć podobnego dyskomfortu w przyszłości. Jeśli pracujesz przy komputerze, zadbaj o ergonomię stanowiska. Ciężar dłoni nie powinien opierać się wyłącznie na nadgarstkach. Wybierz wygodny fotel biurowy z podłokietnikami i zapewnij sobie miejsca na przedramiona na biurku. Dobrym pomysłem będzie również zakup żelowej podkładki pod myszkę i dostawki do klawiatury. Równie ważne jest utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji. Wpływa na to nie tylko ukształtowanie fotela (a zwłaszcza podparcia lędźwiowego), ale i pozycja monitora. Mocne pochylanie głowy lub wysuwanie jej do przodu wpłynie negatywnie na stan górnego odcinka kręgosłupa.
W zapobieganiu drętwieniu rąk warto wykorzystać również dietę. Wyeliminuj z codziennego jadłospisu nadmiar soli i zawierających ją produktów. Wzbogać natomiast dietę w magnez, witaminy z grupy B, potas i wapń. Składniki te poprawią przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co może przynieść korzyści nie tylko w kwestii drętwiejących rąk. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli będzie zbyt zimno, drętwienie może być reakcją organizmu. Szczególnie widoczne jest to w objawie Raynauda, w którym pojawia się także sinienie i ból. Jeżeli mrowienie dłoni występuje wyłącznie w nocy, zmień pozycję w czasie snu. Poranny niedowład może mieć związek z nadmiernym obciążeniem kończyny.

Domowe ćwiczenia na drętwiejące dłonie

 Aby nie dopuścić do drętwienia dłoni, pamiętaj o tym, by je regularnie ćwiczyć. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, pracowników biur, uczniów czy innych utrzymujących dłonie przez długi czas w jednej pozycji. Rozciągaj palce, zaciskaj dłonie, wystukuj rytm palcami itd. Możesz to wykonać nawet nie przerywając pracy. Połącz to z innymi ćwiczeniami rozciągającymi, np. krążeniem głowią, poruszaniem stopami czy rozciąganiem mięśni klatki piersiowej. Ciekawym pomysłem jest też delikatne zaciskanie przedmiotu, np. gumowej piłki. Pomoże to pobudzić twój układ nerwowy do prawidłowej pracy.
W ćwiczeniach rehabilitacyjnych na drętwienie nie można się skupiać tylko na dłoniach. Przyczyną parestezji może być nadmierne spięcie całej taśmy, od mostka aż po opuszki palców. Nie wystarczy więc rozruszać nadgarstki: musisz rozluźnić wszystkie współpracujące ze sobą partie mięśniowe. Aby to zrobić, stań bokiem przy ścianie i przyłóż do niej płasko dłoń. Palce powinny być skierowane do tyłu, w stronę pleców. Wyprostuj łokieć i wygnij nadgarstek pod kątem około 90 stopni. Gdy poczujesz napięcie, postaraj się wytrzymać w tej pozycji około minuty, aż do rozluźnienia. Stopniowo zwiększaj rozciągnięcie mięśnia piersiowego oraz przechylaj głowę w kierunku przeciwnym do ściany. W ten sposób poprawisz swoją mobilność, otworzysz klatkę piersiową i unikniesz odrętwień kończyn.
Na koniec przypominamy, że domowe sposoby na drętwienie rąk nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Problemy z krążeniem lub przewodnictwem nerwowym mogą być znacznie głębsze i zwykłe ćwiczenia lub zmiany diety nie pomogą. Jeśli więc odrętwienia powracają regularnie, a domowa aktywność nie przynosi skutków, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Autor: Szymon Sonik