Data publikacji:

Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?

Depilacja laserowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą trwałego usunięcia owłosienia. Aby efekty zabiegu były trwałe, należy wykonać serię zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Po ukończonej serii zabiegowej owłosienie zostaje usunięte trwale. Zdarzają się jednak przypadki, że włosy po depilacji laserowej odrastają. Jak wtedy postępować? Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
odrastanie włosów po depilacji laserowej
Coraz więcej osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, decyduje się na trwałe usunięcie owłosienia za pomocą depilacji laserowej. Ze względu na liczne przeciwwskazania oraz możliwe powikłania po zabiegu (np. poparzenia w wyniku złego doboru parametrów zabiegowych) warto zabieg depilacji laserowej wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym. Wykwalifikowany kosmetolog przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykluczy wszelkie przeciwwskazania, podpowie, jak przygotować się do zabiegu oraz jak postępować ze skórą w czasie trwania serii zabiegowej. Dobiera także odpowiednie parametry zabiegowe w zależności od fototypu, rodzaju włosa i jego grubości. Włosy po depilacji laserowej odrastają wtedy, gdy nie została ukończona seria zabiegowa. Dzieje się tak pomiędzy zabiegami.

Dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają?

W czasie zabiegu skóra jest poddana działaniu wiązki energii, która wnika w jej głąb. W skórze laser jest pochłaniany przez ciemny barwnik, czyli melaninę. Energia lasera jest zamieniana na ciepło i niszczy włos na całej długości, czyli mieszek włosowy oraz macierz odpowiedzialną za regenerację włosa po np. usunięciu mechanicznym. Warto zwrócić uwagę, że niszczone są wyłącznie włosy w fazie aktywnego wzrostu, czyli anagenu. Tylko w tej fazie włos jest połączony z macierzą.
W związku z tym włosy w fazie katagenu i telogenu nie zostają zniszczone i ich cykl włosowy nie jest zaburzony. Dlatego między kolejnymi zabiegami włosy odrastają. Dlatego też konieczna jest seria zabiegowa, aby osiągnąć trwałe efekty depilacji laserowej. Zabiegi są wykonywane zazwyczaj w odstępach 6–8-tygodniowych. Najczęściej trzeba wykonać minimum 6 zabiegów w serii, aby zniszczyć wszystkie włosy. Prawidłowo wykonana depilacja laserowa jest w stanie trwale usunąć nawet 90–95% włosów. Pozostałe włosy to włosy mieszkowe, które są jasne i praktycznie niewidoczne. Odrost włosów po zabiegu to nie brak efektów po depilacji laserowej, a normalne, fizjologiczne zjawisko.
Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ po serii zabiegów te efekty są rzeczywiście widoczne. Między zabiegami depilacji laserowej nie należy usuwać włosów mechanicznie poprzez np. wyrwanie ich pęsetą lub zastosowanie depilatora. Dozwolone jest golenie maszynką jednorazową między zabiegami depilacji laserowej.

Odrastanie włosów a hormony

Inną przyczyną, dlaczego włosy po depilacji laserowej odrastają, są zaburzenia hormonalne. Zaburzenia hormonalne powodują, że włosy odrastają nagle i bardzo intensywnie w obszarze poddanym depilacji laserowej. W wyniku burzy hormonalnej nie odrastają te zniszczone włosy, lecz całkowicie nowe. Zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane chorobą lub naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety np. podczas ciąży czy menopauzy. Jeżeli są to zmiany fizjologiczne, nie mamy na nie wpływu. Podczas menopauzy można wspomagać się hormonalną terapią zastępczą (HTZ), ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Po ciąży i okresie karmienia piersią hormony zazwyczaj się stabilizują i wówczas można skorzystać z zabiegów depilacji laserowej, aby trwale usunąć niechciane owłosienie. Stabilizacja tych hormonów jest kwestią indywidualną, u każdego następuje to w innym czasie. Natomiast wszelkie patologiczne zaburzenia hormonalne związane z jakimś stanem chorobowym w organizmie należy skonsultować z lekarzem endokrynologiem. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia i ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej można wykonać serię zabiegów depilacji laserowej. Bez wyrównania hormonów depilacja laserowa nie ma sensu, ponieważ tak czy siak włosy będą odrastały. Problemami zdrowotnymi, którym towarzyszy nadmierne owłosienie, są na przykład:
  • hipertrychoza, czyli nadmierne występowanie owłosienia na całej powierzchni ciała. Włosy meszkowe przekształcają się w włosy terminalne, czyli takie jak na skórze głowy, brwiach czy pod pachami. Hipertrychoza nie jest androgenozależna, czyli jej występowanie nie jest uwarunkowane nadprodukcją lub nadwrażliwością na hormony androgenowe;
  • hirsutyzm to zaburzenie hormonalne polegające na nadprodukcji androgenów. Objawia się wystąpieniem grubych, szorstkich włosów w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli broda, klatka piersiowa, brzuch. Hirsutyzm może być również objawem innych chorób ustrojowych;
  • zbyt wysoki poziom prolaktyny także może powodować wystąpienie nadmiernego owłosienia. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Jej nadmiar powoduje problemy z miesiączkowaniem, libido, trądzikiem, niepłodnością, a nawet z depresją.
  • Wszystkie te zaburzenia i problemy zdrowotne należy skonsultować z lekarzem.
    Warto podkreślić, że włosy po prawidłowo wykonanej depilacji laserowej odrastają wyłącznie w wyniku zaburzeń hormonalnych toczących się w organizmie.
    Zdjęcie: Envato Elements