Data publikacji:

Dieta przeciwzapalna: zasady, zastosowanie, przepisy

Stan zapalny to naturalna reakcja organizmu, której celem jest zwalczenie czynnika uszkadzającego tkanki i doprowadzenie do ich regeneracji. Niestety, czasem zdarza się, że zwykły stan zapalny przechodzi w postać przewlekłą, która może negatywnie wpływać na ogólne zdrowie i samopoczucie. Gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie wygasić stanu zapalnego, należy go wspomóc, stosując odpowiednie leczenie i dietę przeciwzapalną.
dieta przeciwzapalna

Na czym polega stan zapalny?

Z pojęciem stanu zapalnego spotkał się każdy z nas. Każdy z nas intuicyjnie rozumie także, na czym on polega. Stan zapalny to rodzaj reakcji obronnej na czynniki uszkadzające tkanki danej części ciała. Gdy pojawi się uszkodzenie, organizm aktywuje niektóre białka oraz komórki tkanki łącznej, aby doprowadzić do jego naprawy. Prostymi przykładami stanu zapalnego mogą być powierzchowne uszkodzenia skóry lub oparzenie.

Przyczyny stanu zapalnego

Oczywiście stan zapalny może mieć związek także z o wiele poważniejszymi schorzeniami. Do jego powstania mogą doprowadzić:
  • chorobotwórcze drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyb,
  • czynniki chemiczne – substancje żrące, kwasy,
  • czynniki fizyczne – urazy mechaniczne,
  • alergeny,
  • nowotwory.
W większości przypadków organizm dobrze radzi sobie z neutralizacją szkodliwych czynników i „samonaprawą”. Wówczas stan zapalny zostaje stopniowo wygaszany, a uszkodzone tkanki odbudowane. Jednak gdy ciało z jakiegoś powodu nie może poradzić sobie z negatywnym czynnikiem, stan zapalny przechodzi w postać przewlekłą. Ta z kolei grozi licznymi powikłaniami. W zależności od lokalizacji stanu zapalnego, mogą wystąpić na przykład:
  • alergie,
  • nowotwory,
  • toczeń,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • choroba Hashimoto.

Objawy stanu zapalnego

Jak rozpoznać, że w twoim organizmie właśnie toczy się stan zapalny? Jego objawy są trudne do przeoczenia. Zaalarmować powinien przede wszystkim ból, zaczerwienienie i obrzęk danej części ciała. Obszar objęty stanem zapalnym staje się także ciepły.
Oczywiście, nie wszystkie stany zapalne są widoczne gołym okiem – te, które są umiejscowione w organach wewnętrznych, o wiele łatwej przeoczyć. O stanie zapalnym wewnątrz organizmu świadczyć mogą gorączka, osłabienie, zawroty głowy, utrata apetytu.
Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, zgłoś się do lekarza i wykonaj proste badanie krwi. Obecność stanu zapalnego w organizmie można bardzo łatwo ustalić, sprawdzając poziom CRP (białka C-reaktywnego) we krwi. W następnej kolejności specjalista dobierze właściwy sposób leczenia.

Dieta przeciwzapalna: cenne wsparcie w leczeniu

Podstawą leczenia stanu zapalnego powinna być zawsze farmakoterapia ustalona przez lekarza. Nigdy nie lecz się na własną rękę – niektóre nieodpowiednio dobrane leki mogą nawet zaostrzyć problem.
Skuteczność leczenia z całą pewnością podniesie stosowanie diety przeciwzapalnej. Polega ona na spożywaniu odpowiednich produktów, które ograniczają stan zapalny i wspomagają regenerację organizmu.

Dieta przeciwzapalna – najważniejsze zasady

  • Celem diety przeciwzapalnej jest uleczyć twój organizm. Nie jest to dieta oczyszczająca ani odchudzająca. Dbaj o to, aby każdego dnia spożywać odpowiednią dla siebie ilość kalorii. Swoje zapotrzebowanie kaloryczne obliczysz tutaj.
  • Najważniejsze elementy kompletnej diety przeciwzapalnej to owoce i warzywa, koniecznie świeże i z pewnego źródła.
  • W każdym posiłku w odpowiednich proporcjach stosuj białka, tłuszcze i węglowodany.
  • Wszystkie produkty przeciwzapalne muszą cechować się niskim indeksem glikemicznym. Powinny być także maksymalnie naturalne.

Dieta przeciwzapalna: przepisy. Produkty przeciwzapalne

1. Warzywa – najlepsze produkty przeciwzapalne

Warzywa to twoi sprzymierzeńcy w walce ze stanem zapalnym. Jedz 4–5 porcji warzyw dziennie, wybierając szczególnie zielone i liściaste odmiany. Najlepiej sprawdzą się jarmuż, szpinak, brukselka, brokuły, kapusta. Przeciwzapalnie zadziałają także marchew, buraki i warzywa strączkowe.

2. Świeże owoce

Owoce będące źródłem antyoksydantów wesprą ciało w walce o odbudowę. Borówki, maliny, jeżyny, porzeczki, a także cytrusy to cenne źródła substancji antyoksydacyjnych, a także witamin.

3. Produkty przeciwzapalne z pełnego ziarna

Są cennym źródłem złożonych węglowodanów i witamin. Naturalny ryż, kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe wesprą szczególnie funkcjonowanie jelit, dzięki wysokiej zawartości błonnika.

4. Zdrowe kwasy tłuszczowe

Wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wspomagają pracę całego organizmu. Wykazują dobroczynny wpływ na układ hormonalny, dlatego poleca się stosować je w stanach zapalnych, które towarzyszą chorobie Hashimoto. Łatwo dostępnymi źródłami zdrowych tłuszczy są oleje: rzepakowy, słonecznikowy, a także oliwa z oliwek. Warto poszukiwać ich także w rybach i owocach morza.

5. Białko w diecie przeciwzapalnej

Postaw przede wszystkim na białko roślinne, pochodzące z nasion i warzyw strączkowych. Spożywanie białka zwierzęcego warto ograniczyć.

Produkty prozapalne, których warto unikać

Zapamiętaj także listę produktów zakazanych na diecie przeciwzapalnej. Są to:
  • produkty typu fast food,
  • słodycze,
  • tłuszcze trans (zawarte w słodyczach, produktach cukierniczych, żywności gotowej),
  • alkohol,
  • wyroby tytoniowe,
  • tłuste mięso i wędliny,
  • produkty z mąki pszennej.
  • słone przekąski.

Dieta przeciwzapalna – zdrowe wsparcie organizmu

Dieta przeciwzapalna przysłuży się nie tylko osobom w trakcie leczenia. To zdrowy wybór dla każdego! Jeśli chcesz wesprzeć odporność i siłę swojego organizmu, wypróbuj ją od zaraz.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements