Data modyfikacji:

Dieta na przytycie – co jeść, aby przybrać na masie?

W świadomości wielu osób wciąż figuruje mylne rozumienie hasła „dieta”, które kojarzy się z działaniami mającymi na celu utratę nadprogramowych kilogramów. To jednak nie do końca jest prawda, sama „dieta” oznacza bowiem sposób odżywiania, wiąże się ze stylem życia i przyzwyczajeniami. Tak naprawdę wyróżniamy bardzo dużo diet, które nie zawsze oznaczają walkę z nadwagą (jak chociażby dieta wegetariańska). Nie możemy zapominać, że niektóre osoby z różnych przyczyn zmagają się z niedowagą, i to właśnie im dedykowana jest dieta na przytycie. Prawidłowo zbilansowana pozwoli przybrać na masie, ponieważ zbyt niska masa ciała również nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Sprawdź zatem, jak zdrowo dodać sobie kilogramów razem z dietą na przytycie.
dieta na przytycie

Kiedy dieta na przytycie jest konieczna?

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne zależne od wieku, płci czy aktywności fizycznej. Jeśli chcemy schudnąć, musimy spożywać mniej kalorii. I analogicznie, jeśli zależy nam, by waga się zwiększyła, wtedy niezbędne jest zwiększenie kaloryczności diety. Kiedy konieczne jest zatem wprowadzenie diety na przytycie? Najczęściej wtedy, gdy wskaźnik BMI (stosunku masy ciała do wzrostu) znajduje się poniżej normy. Gdy BMI spada poniżej 18,5, mówimy o niedowadze, a w dalszej kolejności nawet o wychudzeniu czy wygłodzeniu.

Dieta na przytycie a przyczyny niedożywienia

Z diety na przytycie powinny skorzystać więc osoby ze zbyt niską masą ciała. Trzeba pamiętać jednak, że przyczyny niedożywienia mogą być różne i to będzie mieć wpływ na indywidualnie rozpisany jadłospis.
Ze zbyt niską masą ciała zmagają się osoby, które cierpią na zaburzenia odżywienia, często problem spotyka również osoby starsze czy nastolatków. Niedożywienie towarzyszy też niekiedy jednostkom chorobowym. O prawidłową wagę w szczególności należy dbać podczas terapii chorób onkologicznych – osłabiony organizm może bowiem nie zareagować na leczenie.
Na niedowagę skarżą się również te osoby, które nie dbają wystarczająco o higienę życia. Za mała ilość snu, jedzenie w biegu, mało wartościowe przekąski czy stres mogą powodować nagłą utratę kilogramów, którą trzeba w bezpieczny sposób zahamować.
A czy sportowcy również mogą stosować dietę na przytycie? Jak najbardziej! Dotyczy to zarówno osób, które ćwiczą wytrzymałościowo, jak i siłowo, choć ich jadłospisy mogą nieco się różnić od siebie.
Jeśli zauważymy więc u siebie spadek masy ciała, osłabienie czy problemy z koncentracją, to w pierwszej kolejności zgłaszamy się do lekarza i (psycho)dietetyka. Specjaliści pomogą ustalić przyczyny utraty wagi, a także stworzą jadłospis w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Dobrze zbilansowana dieta na przytycie dla nastolatków będzie bowiem znacznie różnić się od jadłospisu ułożonego dla osoby chorej na nowotwór czy też wychodzącej z zaburzeń odżywiania.

Mądre przybieranie na masie z dietą na przytycie

Najlepiej będzie, jeśli jadłospis ułoży dietetyk, ponieważ zdrowa i bezpieczna dieta na przytycie wcale nie oznacza, że od teraz każdy posiłek eksploduje od tłuszczu i słodyczy. Kalorie przyjmowane wraz z pożywieniem muszą pochodzić z wartościowych źródeł. Podobnie jak w przypadku diet odchudzających, warto kierować się zasadą 80/20. Oznacza ona, że 80% diety zajmują produkty niskoprzetworzone, a 20% to miejsce dla naszych rekreacyjnych zachcianek. W każdym menu jest bowiem miejsce dla pizzy, ulubionych lodów czy paluszków rybnych – trzeba tylko mądrze wkomponować je w styl naszego życia.
Dlaczego zbyt tłuste dania w diecie na przytycie nie będą dobrym wyborem? Po pierwsze, zwiększymy dzięki nim tkankę tłuszczową i znacznie zwiększymy poziom złego cholesterolu. Zbyt tłusta, ciężkostrawna dieta sprawi, że wraz z dodatkowymi kilogramami pojawi się ryzyko wystąpienia wielu chorób – w tym układu krążenia.

Jakie zasady towarzyszą bezpiecznej diecie na przytycie?

Na początku należy pamiętać o regularnym spożywaniu 4 czy nawet 5 posiłków. Warto włączyć również do jadłospisu produkty wysokobiałkowe, które pozwolą zbudować masę mięśniową i pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi makroskładnikami, a więc też węglowodanami i tłuszczami.
Idealnie, jeśli największą część energii będziemy czerpać z wartościowych produktów. Dieta na przytycie powinna obfitować w warzywa i owoce, tak by wraz z dodatkowymi kaloriami organizm otrzymywał witaminy oraz minerały.
W myśl zasady, że dieta to nie tylko odżywianie, ale ogólnie też styl, warto zadbać również o inne aspekty życia. Jeśli chcemy przytyć, a co za tym idzie, zregenerować również organizm, pamiętajmy o tym, by przesypiać co najmniej 7 godzin. Redukcja stresu dla wielu osób bywa bardzo trudna, ale postarajmy się zadbać o relaks, wyciszenie i czas na przyjemności. Zdecydowanie dobrze jest również włączyć do codziennych rytuałów aktywność fizyczną, która także pobudza apetyt!

Prosta dieta na przytycie – co warto jeść?

Smaczna, zdrowa i zbilansowana dieta na przytycie obfituje w warzywa, owoce, węglowodany złożone, źródła białka i wartościowe tłuszcze. A jakie produkty w szczególności powinny pojawiać się w jadłospisie osoby, która chce zwiększyć wagę? Jeśli mamy problem z objętością produktów, warto zwiększać jej kaloryczność dzięki składnikom wysokoenergetycznym. Czego nie może zabraknąć zatem w diecie na przytycie?
  • Suszonych owoców – świetnie sprawdzą się w formie przekąsek, dodatków do owsianki, placuszków czy nawet jogurtów naturalnych.
  • Owoców i warzyw z większą liczbą kalorii – winogron, bananów, awokado, gruszek.
  • Zdrowych tłuszczy – ryb, oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego i rzepakowego, masła orzechowego czy orzechów. Część z nich możemy wykorzystywać do przyrządzania potraw, inne na kanapki czy też w formie przekąski lub jako część normalnego posiłku.
  • Chudych mięs, nabiału, jaj.
  • Warzyw strączkowych – fasolki, ciecierzycy czy soczewicy, które w prosty sposób zwiększą gęstość energetyczną posiłków.
  • Warto tak skomponować jadłospis, by w diecie na przytycie znalazły się nasze ulubione produkty, które pozwolą bezpiecznie i smakowicie przybrać na masie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka