Data modyfikacji:

Dieta Cambridge — plusy i minusy stosowania

Świat zaatakowała epidemia otyłości. Niestety, to schorzenie w XXI wieku trafiło na listę chorób cywilizacyjnych. Zjawisko dotyczy przede wszystkim zamożnych społeczeństw w krajach wysoko cywilizowanych. W Polsce problem ten zaczął pojawiać się już w latach 90. XX wieku, po zmianie ustroju gospodarczego. Okazało się, że kapitalizm oznacza szybki styl życia. Przyniósł ze sobą modę na fast foody. Wiele osób całkowicie porzuciło zdrowe żywienie na rzecz dań gotowych. Dowiedz się, czym jest Dieta Cambridge i czy warto ją stosować!
dieta cambridge

Prosta droga do otyłości

W epoce PRL nie było ludzi otyłych. Problem z nadwagą miały pojedyncze przypadki. Nadwaga dotyczyła zazwyczaj pań po urodzeniu dzieci lub seniorów. Stwierdzenie to nie ma na celu żadnej gloryfikacji PRL, gdyż epoka sama w sobie była zła. Chodzi o to, że z powodu pustych półek w sklepach i wprowadzenia kartek żywnościowych prawie nikt nie miał sposobności do generowania nadprogramowych kilogramów. Nawet na wsiach mięso było daniem przeznaczonym na niedzielę. Ludzie musieli stać w wielogodzinnych kolejkach po żywność lub załatwiać ją spod lady. Cukier i słodycze były limitowane. Produkty spożywcze nie były aż tak sztuczne, jak obecnie. Można powiedzieć, że płody rolne pochodziły z upraw ekologicznych. Stosowano naturalne nawozy, bez jakiejkolwiek chemii. Ludziom nie było łatwo żyć w tamtych czasach, ale mieli zdecydowanie więcej czasu na wszystko. Również na samodzielne przygotowywanie posiłków. Jeśli chodzi o żywienie się na mieście, to najczęściej korzystano z oferty barów mlecznych. Nawet stołując się w takich miejscach, ludzie nie tyli. Z pewnością nie było tak, że absolutnie wszyscy byli szczupli, ale mało kto był gruby.
Sytuacja zaczęła się zmieniać po 1989 roku. Kapitalizm sprowadził do kraju korporacje. Pokolenie, które wchodziło na rynek pracy w tym czasie, doskonale wie, jak wyglądała sytuacja związana z pracą. Każdy, kto dostał się do zagranicznego koncernu, chciał utrzymać posadę. Niestety, wiele międzynarodowych firm obciążało pracowników dodatkowymi obowiązkami, nie dając im za to nic w zamian.
Praca po godzinach bez wynagrodzenia i bez awansu, pod presją czasu i strachem przed wyrzuceniem z pracy to prawdziwy obraz tamtych lat. Do tego konieczność zwiększania swoich kwalifikacji. Wyścig szczurów był zjawiskiem normalnym. Pracując od rana do nocy, ludzie nie mieli na nic czasu. Nie mieli kiedy zajmować się swoim zdrowiem i dietą. Nie mieli też wolnej chwili na wyjście do fitness clubu. Oczywiście w tym okresie społeczeństwo nie tyło jeszcze masowo, ale osoby źle znoszące stres i przemęczone najczęściej obserwowały u siebie poważny problem z wagą. Wiele osób zaczęło sięgać po Dietę Cambridge. O tej diecie- wówczas w niebieskich torebkach – mówił cały świat. Uznawano ją za dietę ostatniej szansy, która odchudzała w szybkim tempie. Uznawano ją za "dietę ostatniej szansy".
Współczesne młode pokolenie, które rozpoczyna swoją karierę zawodową, ma zupełnie inne podejście do pracy. Można powiedzieć, że jest ono bardzo zdrowe. Młodzi ludzie za wszelką cenę chcą zachować równowagę pomiędzy życiem w firmie a życiem poza nią. Co więcej, jeśli warunki pracy nie są korzystne, młodzi pracownicy szybko zmieniają pracę. Prawda jest taka, że mają więcej możliwości i mogą sobie pozwolić na dużo więcej, niż starsze generacje. Młodzi pracownicy mogą wywrzeć zmiany w kulturze pracy wielu firm. Inna opcja to taka, że pracodawcy będą zatrudniać 40-55 latków, którzy potrafią pracować "po staremu".

Dieta Cambridge – czy warto ją stosować?

Posiłki dietetyczne w torebkach zostały opracowane w 1960 roku. Ciekawostką jest, że była to dieta, która powstała dla kosmonautów na zlecenie NASA. Z czasem stała się jedną z najpopularniejszych diet w krajach zagrożonych otyłością. W Polsce pojawiła się w latach 90. XX wieku. Można ją było zamówić przez internet lub u konsultantów tej diety. Ogólnie rzecz ujmując, dieta przypominała głodówkę, chociaż nią nie była. W ciągu dnia można było przyjąć około 400 - 500 kcal dziennie. Produkty bazowe to zupki o różnych smakach i koktajle owocowe. Trzeba było pić dużo wody. Nie można było przez pierwsze 3 tygodnie jeść nic innego. Producent zapewniał utratę mniej więcej 8 - 10 kg w pierwszej fazie. Następnie można było dietę kontynuować w formie 50% produktów wchodzących w skład Diety Cambridge plus 50% normalnych posiłków. Obecnie zasady tej diety są zmodyfikowane i już raczej nie stosuje się aż tak restrykcyjnych ograniczeń.
W 2010 roku Dieta Cambridge mocno się zmieniła co do wizerunku, jak i produktów. Jest znacznie większy wybór posiłków. Sposób stosowania diety dopasowywany jest do potrzeb indywidualnych. Dieta Cambridge w innowacyjny sposób odżywia organizm, czyli zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie odradza konsumpcję niezdrowej i tuczącej żywności. Jeśli dana osoba wytrwa na tej diecie, to ma szansę na powrót do właściwej wagi. Wymaga to jednak ogromnego wysiłku i wytrwałości. Psychika odgrywa ogromną rolę, gdyż pokusa do powrotu do starych nawyków żywieniowych jest ogromna. Dieta przeprowadzana jest aktualnie w 6 etapach. Stopniowo zwiększana jest liczba kalorii, do poziomu niezbędnego dla człowieka (zgodnie z normami co do wieku i płci).

Dieta Cambridge – efekty

Jeśli chodzi o rezultaty, to wiele zależy od stanu wyjściowego. Innych efektów mogą spodziewać się osoby z niewielką nadwagą, a zupełnie innych osoby z otyłością (w tym z olbrzymią). Dieta stosowana zgodnie z zaleceniami konsultanta lub dietetyka, który ją zalecił, z pewnością zmniejszy wagę. Przed jej rozpoczęciem konieczne jest uzyskanie zgody lekarza. To raczej jest standard. Nikogo nie powinno więc to zdziwić. Trzeba mieć świadomość, że już po 1 etapie waga zaczyna się znacząco zmieniać. Jak wcześniej wspomniano, można zrzucić nawet 10 kg w 3 tygodnie. To bardzo dużo, zwłaszcza że ogólnie przyjmuje się, że bezpieczne odchudzanie w skali miesiąca to - 4 kg. Jeśli dana osoba porzuci dietę po 1 etapie, a następnie do razu wróci do normalnego jedzenia, sama sobie wywoła efekt jo-jo. Dlatego tak ważne jest przejście przez wszystkie etapy tej diety. Nie jest to jednak akurat problem wyłącznie tej diety, ale też każdej innej, po której zakończeniu człowiek zamiast zdrowych posiłków preferuje fast foody.
W przypadku osób, które tracą na tej diecie wiele kilogramów lub taki mają zamiar, bardzo ważne jest włączenie jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Może to być sport siłowy, pływanie czy jakikolwiek inny sport, który sprawia przyjemność. Treningi zapobiegają pojawieniu się obwisłej skóry. Jest to problem dość poważny, którego nie da się usunąć inaczej niż przez zabiegi w klinice medycyny estetycznej. Natomiast ćwiczenia fizyczne całkowicie eliminują ten nieprzyjemny problem i przyczyniają się do kształtowania ładnej sylwetki. Osoby bez kondycji nie będą w stanie za długo ćwiczyć. Treningi rozwijane są stopniowo, w miarę możliwości. Dlatego tak ważny jest trening indywidualny. Zajęcia grupowe, na których ktoś nie nadąży za innymi uczestnikami lub zobaczy, że nie da rady ćwiczyć, mogą zniechęcić całkowicie do jakichkolwiek ćwiczeń.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.