Data modyfikacji:

Deska SUP do pływania: jaką wybrać? Poradnik dla początkujących

Pływanie na desce SUP to mniej popularny sport niż surfing, ale daje on wiele korzyści i jest bardzo przyjemny. Jest również prostszy niż surfowanie! A do uprawiania tego sportu niezbędna jest deska SUP. Jaką wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Na samym końcu przygotowaliśmy też dla ciebie ranking najlepszych desek SUP. Zapraszamy do lektury!
Young attractive couple on stand up paddle board in the russian lake

Deska SUP – jaką wybrać? Czym jest deska SUP?

Lubisz sporty wodne i zaintrygowało cię pływanie na desce po wodzie? Do tego przyda ci się deska SUP. Co to znaczy tak właściwie i czym jest deska SUP?
SUP to deska służąca do pływania po wodzie. Na takiej desce stoi się i przy użyciu wiosła pływa po jeziorze czy morzu. A co tak właściwie oznacza skrót SUP? SUP, czyli Stand up paddling. To nic innego jak właśnie nazwa tej dyscypliny sportowej. Stand up paddling nie jest sportem ekstremalnym takim jak surfowanie. Jest więc to sport dla wszystkich – wszystkich, którzy oczywiście potrafią pływać.
Chcesz zacząć trenować Stand up paddling? Przydadzą ci się treningi, ale też odpowiedni sprzęt, czyli wiosło i właśnie deska SUP. Jaką wybrać deskę i na co zwracać uwagę podczas jej zakupu? O tym opowiadamy więcej w dalszej części artykułu.

Jaka deska SUP będzie najlepsza? Na to zwróć uwagę podczas zakupów

Zastanawiasz się, jaka deska SUP dla początkujących będzie najlepsza i na co zwracać uwagę, kupując taki sprzęt? Poniżej dokładnie to omawiamy. Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami przed zakupem!

Długość deski SUP

Wybierając deskę SUP, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jej rozmiar. Tutaj musisz patrzeć na kilka istotnych parametrów, m.in. długość deski. Ta bezpośrednio wpływa na szybkość pływania, ale także na trudność lub łatwość jej sterowania.
Wyróżniamy deski SUP o 3 różnych długościach: krótka deska (do 300 cm/10'), średnia deska (od 301 do 369 cm/10–12') oraz długa deska (od 370 cm/12'). Deski krótkie przeznaczone są dla dzieci i dla początkujących kobiet. Średnie deski to idealny wybór dla wszystkich początkujących dorosłych osób. Taka deska jest też najbardziej uniwersalna. Długie deski są przeznaczone dla osób wprawionych, które chcą pływać szybko i na długie trasy.
Warto jednak pamiętać, że im dłuższa jest deska, tym trudniej będzie nią sterować. Długość deski to też kwestia często indywidualna, ponieważ dobieramy ją nie tylko do swoich umiejętności, ale również do wzrostu czy wagi. Stąd więc drobnym i niskim paniom często polecana jest deska krótka. Z kolei panowie powinni zaczynać swoją przygodę z deskami SUP już od deski średniej długości. Tak samo panie nieco wyższe. Deska dla osoby początkującej nie powinna być za długa, ale też za krótka – wtedy będzie mało stabilna, jeśli źle dobierzemy ją do swojego wzrostu i wagi.

Szerokość deski

Szerokość deski wpływa na jej stabilność i szybkość poruszania się. Im deska jest szersza, tym jest bardziej stabilna, ale wolniej pływa. Na rynku znajdziesz deski o dwóch różnych szerokościach. Wąskie deski mają szerokość do 70 cm. To deski przeznaczone głównie dla użytkowników wprawionych, którzy chcą rozwijać na nich duże prędkości. Deski szerokie od 70 cm są to deski najbardziej uniwersalne i świetnie sprawdzą się dla początkujących. Jednak będą też znacznie wolniejsze.

Grubość deski

Na rynku znajdziesz deski o grubości 15 cm, 12 cm i 9 cm. Najbardziej uniwersalnym wyborem dla osoby początkującej będzie deska o grubości 15 cm. Niższe deski polecane są dzieciom (deska 9 cm) i drobnym kobietom o małej wadze (12 cm).

Nośność/wyporność

Kupując deskę SUP, każdy producent określa, jaką całkowitą wagę w kilogramach może przewozić deska. Wybierając deskę, musisz więc się zastanowić, czy deska będzie służyć wyłącznie do pływania dla ciebie, czy zamierzasz przewozić też na niej rzeczy, np. bagaż, albo pływać we dwójkę.
Jaką deskę zatem wybrać? Od maksymalnej wagi, jaką producent określa na opakowaniu, należy odjąć 25%. Wynik da maksymalną wagę, jaką możesz obciążyć deskę. Tutaj liczysz już wszystko – twoje kilogramy, ale także wagę rzeczy, które zamierzasz przewozić. Przykładowo deska ma maksymalne obciążenie 130 kg. Waga użytkowników i rzeczy przewożonych na takiej desce nie powinna przekraczać więc ok. 100 kg.

Deska nadmuchiwana lub sztywna

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje desek. Deska nadmuchiwana to świetna opcja dla osób początkujących. Można łatwo ją przetransportować i nie zajmuje wiele miejsca, np. w mieszkaniu. Do deski sztywnej trzeba mieć już specjalny pokrowiec i bagażnik, aby przewozić ją na dachu auta. Ponadto deski twarde są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, które osobom początkującym i nieprawionym mogą zdarzać się znacznie częściej.

Deska SUP – ranking polecanych produktów

Szukasz dobrej i polecanej deski? Zerknij do naszego poniższego rankingu. Przygotowaliśmy w nim zestawienie najlepszych desek SUP. Ranking został stworzony na podstawie opinii użytkowników serwisu Ceneo.pl.
 • Aqua Marina Vapor Deska Sup All Around
 • Aqua Marina Deska Sup Magma 12'0" 2021
 • Aqua Marina Deska Sup Fusion 10'10" 330 cm 320
 • Gymrex Deska Sup Dmuchana Balance Line 145 kg
 • Pływanie na desce staje się coraz popularniejszym sportem. Zwłaszcza że można to robić w formie treningów, ale także rekreacyjnie. Pamiętaj, że oprócz samej deski do Stand up paddlingu będziesz potrzebować też wiosła, pompki do jej nadmuchania, smyczy (leasha) do przymocowania deski do kostki oraz kamizelki asekuracyjnej. Ta ostatnia przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzasz pływać szybko, np. po wzburzonej wodzie.
  A ty, ćwiczyłeś kiedyś Stand up paddling? Podobał ci się ten sport czy wolisz surfować?
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.