Data publikacji:

Czym zastąpić mleko w diecie?

Owsianka na śniadanie, kremowy budyń, lasagne z sosem beszamelowym czy pyszna kawa latte do podwieczorku wcale nie muszą zniknąć z diety wegan oraz osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą spożywać nabiału. Dziś w sklepach czeka wiele wartościowych napojów roślinnych – to właśnie dzięki nim potrawy pozbawione produktów pochodzenia odzwierzęcego wciąż smakują wybornie. Sprawdź w poniższym artykule, czym zastąpić mleko w diecie i już dziś przekonaj się, że ograniczenie nabiału wcale nie ograniczy Twoich doznań!
czym zastąpić mleko w diecie

Popularne zamienniki mleka

Mleko krowie zawiera laktozę, czyli dwucukier mleczny zbudowany z glukozy oraz galaktozy. Oprócz tego znaleźć w nim można pełnowartościowe białka oraz tłuszczowce – głównie te proste. Oczywiście wraz z mlekiem do organizmu dostarczane są składniki mineralne oraz witaminy. Na szczególną uwagę zasługuje wapń, ponieważ 100 ml mleka pokrywa 11% jego dziennego zapotrzebowania. Obecnie jednak coraz więcej osób dostrzega u siebie nieprzyjemne dolegliwości, które pojawiają się po wypiciu mleka krowiego. Nietolerancja laktozy oraz białek skłaniają zatem do zmian żywienia i postawienia sobie pytania: czym zastąpić mleko?
Z pomocą przychodzą napoje roślinne – wyprodukowane zarówno ze zbóż, jak i nasion czy orzechów. Rodzaj trunku warto dostosować do swoich indywidualnych preferencji. Poszczególne zamienniki mleka różnią się smakiem czy właściwościami. Na sklepowych półkach czekają popularne napoje sojowe, owsiane, migdałowe – które z nich sprawdzą się najlepiej? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ograniczaniem mleka, przetestuj kilka napojów roślinnych i wybierz te, które najbardziej Ci zasmakują.

Napój sojowy – najpopularniejszy zamiennik mleka

Napój sojowy to bez wątpienia król wśród zamienników mleka krowiego. Ma wyjątkowo neutralny smak – sprawdzi się zatem do przygotowywania potraw wytrawnych oraz deserów. Dodatkowo ziarna soi uchodzą za jedne z najlepszych zamienników białek pochodzenia odzwierzęcego. Sojowy zamiennik mleka zawiera wapń, żelazo, potas, magnez, a także witaminy z grupy B. Cukry po wypiciu tego napoju uwalniane są powoli, więc z powodzeniem mogą sięgać po niego cukrzycy oraz osoby zmagające się z insulinoopornością.

Czym można zastąpić mleko? Napojem zbożowym!

Czym zastąpić mleko do kawy, deserów i wielu innych dań? Napojami zbożowymi! Ich wybór jest wyjątkowo szeroki, bo można wybierać spośród owsianych, orkiszowych, ryżowych czy nawet jaglanych zamienników. Zamienniki wyprodukowane ze zbóż zawierają więcej węglowodanów od mleka krowiego i mniej tłuszczu. Napoje zbożowe warto włączyć do lekkostrawnej diety i ułatwią komponowanie posiłków osobom uczulonym na soję czy orzechy.

Zastąp mleko napojem orzechowym

Co zamiast mleka również warto włączyć do menu? Oczywiście popularne napoje orzechowe, a więc migdałowe, kokosowe, wyprodukowane z nerkowców lub orzechów laskowych. Trzeba pamiętać, że te roślinne zamienniki to bardzo dobre źródło białka oraz kwasów tłuszczowych. Stworzą wartościową i smakowitą bazę dla śniadań, deserów, kaw czy owocowych koktajli.

Wartościowe zamienniki mleka

Znaczenie ma nie tylko smak wybieranych zamienników mleka, ale przede wszystkim ich wartościowy skład. W sklepach warto szukać więc napojów roślinnych z jak najprostszym składem i takich, które zostały dodatkowo wzbogacone wapniem, witaminą D czy witaminami z grupy B. Zdecydowanie zdrowszym wyborem będą zamienniki mleka, które nie zostały dodatkowo dosłodzone cukrem.
Przepis na smakowitą, wegańską owsiankę:
  • 4 łyżki płatków owsianych;
  • 250 ml napoju kokosowego lub owsianego;
  • 50 g gorzkiej czekolady;
  • 30 g ulubionych orzechów;
  • 100 g malin.
  • Do rondelka wrzuć płatki owsiane i zagotuj razem z napojem roślinnym, po czym rozpuść gorzką czekoladę. Przełóż do miseczki lub słoiczka i udekoruj orzechami oraz malinami. Owsianka doskonale smakuje na ciepło, jak i na zimno – zabierz ją do pracy lub na uczelnię!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka