Data publikacji:

Czy przy zapaleniu żołądka bolą plecy?

Ból pleców to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy coraz większej liczby ludzi. Powoduje ona wyraźny dyskomfort, niekiedy problemy z poruszaniem się i dezorganizację życia codziennego. Często doraźnie stosuje się różne środki przeciwbólowe i zapobiegawcze, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany rezultat. Przyczyną niepowodzenia bywa najczęściej błędne określenie przyczyny występowania bólu, który wcale nie musi pochodzić od kręgosłupa czy mięśni pleców. Powodem mogą być różnorodne stany zapalne. Czy przy zapaleniu żołądka bolą plecy? Czy tego typu dolegliwości mogą pojawić się również w stanach zapalnych innych narządów? Sprawdź i zacznij działać skutecznie!
Czy przy zapaleniu żołądka bolą plecy?

Czym objawia się ból pleców i co może mu towarzyszyć?

Ból pleców jest obecnie jednym z najpowszechniej występujących problemów zdrowotnych. Może mieć on różne pochodzenie. To m.in. nieprawidłowa postawa, siedzący tryb życia, brak ćwiczeń czy nadwyrężenia. Często bezpośrednią przyczyną problemów z plecami i kręgosłupem są spięte mięśnie lub choroba zwyrodnieniowa. Kluczowa jest wówczas odpowiednio szybka reakcja. W przeciwnym wypadku ból pleców może rozprzestrzenić się na rozleglejsze obszary, m.in. nogi, ręce, a nawet głowę.
Ból pleców potrafi umiejscowić się na każdym jego odcinku. Najczęściej jednak dotyczy jego dolnej części. Dolegliwości w części lędźwiowo-krzyżowej dotyczą prawie 12% społeczeństwa. Większość ludzi niestety nie podejmuje diagnostyki, a problemy bólowe rozwiązuje jedynie doraźnie i objawowo, co stanowi duży błąd i może prowadzić do pogorszenia problemu.

Czy ból pleców może mieć związek z żołądkiem?

Często zdarza się, że przyczyn bólów pleców poszukuje się w mięśniach, przemęczeniu lub kręgosłupie. Jednak niekiedy mogą one być sygnałem stanów chorobowych związanych z narządami wewnętrznymi. Tak jest np. w przypadku żołądka. Ból żołądka o charakterze przeszywającym i piekącym, występujący szczególnie po lewej stronie i w części środkowej, często towarzyszy również dolegliwościom odczuwalnym w obrębie pleców. Tego typu objawy mogą świadczyć np. o ostrym zapaleniu trzustki. Ból pleców utrzymuje się wówczas nawet do kilku godzin i promieniuje często bezpośrednio do kręgosłupa.
Ból pleców promieniujący w górę, zazwyczaj pod prawą łopatkę, często jest objawem zapalenia pęcherzyka i kamicy żółciowej. W tym przypadku występują także tzw. bóle odniesione polegające na odczuwaniu dyskomfortu w miejscu oddalonym od właściwej przyczyny schorzenia.
Stan zapalny żołądka bywa też skutkiem obecności wrzodów. Zwlekanie z tego typu objawami niesie ryzyko pęknięcia ściany żołądka, co skutkuje natychmiastową potrzebą interwencji chirurgicznej. Natomiast intensywny ból pomiędzy łopatkami, promieniujący w dół, to częsta oznaka rozwarstwienia aorty brzusznej.
Wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu żołądka oraz narządów sąsiednich, w tym serca, mogą powodować bóle pleców na różnych odcinkach i o zróżnicowanym charakterze. Jeżeli środki przeciwbólowe nie działają lub przynoszą ulgę na krótko, należy niezwłocznie skorzystać z wizyty lekarskiej.

Czy przy zatruciu pokarmowym mogą boleć plecy?

Podobnie jak w przypadku stanów zapalnych żołądka i innych narządów, tak i podczas zatrucia pokarmowego o różnym pochodzeniu mogą pojawić się dolegliwości bólowe odczuwalne w obrębie pleców. Jest to częste zjawisko przy infekcji wskutek zatrucia bakteriami Salmonelli, gronkowca i paciorkowca.
Wyraźnie odczuwalny ból żołądka i pleców oraz towarzyszące im wzdęcia, zgaga czy gazy to również objaw kłopotów trawiennych oraz refluksu, które nieleczone prowadzić mogą do poważnych zaburzeń i stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego. Po ciężkostrawnym posiłku warto więc zadbać o trawienie, stosując różnego rodzaju preparaty ziołowe i specjalnie dobrane kompozycje ziół w postaci naparów i herbat.

Ból żołądka i pleców a ciąża

Jednoczesny ból pleców oraz żołądka powszechnie występuje również w ciąży. Nie jest on jednak zazwyczaj związany z dolegliwościami typu zapalnego, a bardziej zmianami, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Jeżeli jednak tego typu dolegliwości połączone są z twardnieniem macicy oraz silną infekcją dróg moczowych czy ostrym bólem w górnej części brzucha, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Silny ból kręgosłupa w ciąży oznaczać może nastąpienie porodu przedwczesnego lub poronienia, a intensywne dolegliwości brzucha niekiedy sygnalizują zatrucie ciążowe.
Należy również pamiętać, że w okresie ciąży niewskazane jest stosowanie określonych środków przeciwbólowych. Wśród nieszkodliwych preparatów łagodzących objawy znajduje się natomiast paracetamol.

Co robić, gdy przy zapaleniu żołądka bolą plecy?

Jeżeli pomimo zażycia środków przeciwbólowych objawy nie ustępują lub w niedługim czasie nawracają, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Będzie ona polegała na określeniu i opisaniu źródła i stopnia natężenia dolegliwości, przeprowadzeniu ogólnego wywiadu na temat zdrowia i zażywanych leków oraz okoliczności pojawienia się bólu.
Do podstawowych badań, które w tym przypadku zazwyczaj zostają zlecone, należą m.in. morfologia krwi, poziom stężenia enzymów trzustkowych i wątrobowych oraz wskaźniki stanu zapalnego. W ramach badań lekarskich przeprowadzanych w takich okolicznościach wyróżnić można ultrasonografię jamy brzusznej, tomografię komputerową jamy brzusznej, rentgen jamy brzusznej oraz badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia).
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo