Data publikacji:

Czy klej do protez sklei zęba?

Czy klej do protez sklei zęba? To zależy od tego, jaki ząb mamy zamiar kleić – sztuczny czy naturalny, oraz w jaki dokładnie sposób chcemy to zrobić. Istnieje wiele sposobów na to, żeby naprawić uszkodzoną protezę pełną lub częściową czy by wykonać wypełnienie złamanego zęba. W dzisiejszym artykule przedstawimy różne rodzaje kleju do zębów, opowiemy o klejach do protez i specjalistycznych preparatach dentystycznych stosowanych w gabinetach. Dowiedz się, czy klej do protez sklei zęba.
czy klei do protez sklei zęba

Jakie są rodzaje kleju do zębów?

Na rynku znaleźć można dwa podstawowe preparaty, które na pozór mogą wydawać się do siebie bardzo podobne. Mowa oczywiście o kleju do sztucznych zębów oraz kleju do protez zębowych. Pierwszy z wymienionych preparatów pozwala na doklejenie fragmentu uszkodzonego sztucznego zęba lub zamocowanie go do protezy. Drugi natomiast służy wykonaniu warstwy mocującej protezę pełną w jamie ustnej.
Klej do sztucznych zębów nie jest szeroko dostępny – znaleźć go można głównie w specjalistycznych sklepach dentystyczno-medycznych. Stosuje się go podczas naprawy protez na specjalnych, gipsowych modelach, przy użyciu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Warto pamiętać jednak o tym, że klejenia protez nie można przeprowadzać w domowych warunkach. Najczęściej powoduje to zmianę kształtu miejsca, od którego odpadł element protezy, co uniemożliwia jej późniejszą profesjonalną naprawę.

Jak wybrać dobry klej do protez zębowych?

Stosowanie kleju do protez zębowych to świetny pomysł, ponieważ znacznie poprawia odczucia związane z noszeniem protezy, daje pewność, że szczęka nagle nie wypadnie ani nie będzie ulegać uszkodzeniom zbyt wcześnie. Czy istnieje domowy klej do protez? Niestety nie, ale można znaleźć go praktycznie w każdym sklepie – spożywczym, aptece czy drogerii. Nakładamy go na czystą protezę, w miejscu, w którym ma stykać się ze śluzówką jamy ustnej. Wybierając klej do protez, zwróćmy uwagę na to, czy:
  • można z jego pomocą zamocować protezę w jamie ustnej na cały dzień,
  • używanie go jest komfortowe, nie powoduje podrażnień, pieczenia ani alergii,
  • klej jest wystarczająco wydajny i nie przemieszcza się nadmiernie po przyłożeniu do niego protezy,
  • ma odpowiadający użytkownikowi smak i zapobiega dostawaniu się pod protezę resztek jedzenia.
  • Czy klej do protez sklei zęba?

    Czy klej do protez sklei zęba? To zależy. Można spróbować tymczasowo osadzić w uszkodzonej protezie sztuczny ząb za pomocą kleju do protez, którego używamy zazwyczaj. Preparat powinien być łatwy w późniejszym usunięciu u technika stomatologicznego, a nawet samodzielnie przed oddaniem mu protezy do naprawy. Trzeba jednak pamiętać, że proces klejenia przez preparaty do protez przebiega najczęściej dzięki substancjom wyzwalającym ich właściwości, znajdującym się w ślinie człowieka.
    W razie drobnych uszkodzeń mostków lub koron można skorzystać ze stomatologicznego cementu tymczasowego przeznaczonego właśnie do takich zastosowań. Najczęściej można znaleźć go w aptece w niewielkich, np. 5-mililitrowych, tubkach do jednokrotnego zastosowania. Często dostępne są także w strzykawkach, umożliwiających precyzyjną aplikację preparatu. Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie jest to działanie trwałe i służy wyłącznie temu, żeby tymczasowo unieruchomić uszkodzony element do czasu wizyty u dentysty, która powinna odbyć się jak najszybciej.

    Czym jest specjalny klej dentystyczny?

    W aptekach można znaleźć klej dentystyczny do złamanego zęba, który może być wykorzystywany do tymczasowego wykonania wypełnienia. Zabezpieczamy nim ubytek w zębie w taki sposób, by nie dostawały się do niego resztki jedzenia na czas oczekiwania na termin u dentysty. Maksymalny czas noszenia takiego wypełnienia to 28 dni. Po tym czasie klej należy usunąć w profesjonalnym gabinecie, a w jego miejsce wstawić stałe wypełnienie kompozytowe. Nie pomoże on jednak w sytuacji, w której ząb został tak złamany, że jego część odpadła, ponieważ służy do wypełniania ubytków oraz ukruszonych plomb, a nie do przytwierdzania całych odspojonych elementów. Tymczasowe wypełnienia są jednak doceniane przez ogromną liczbę pacjentów gabinetów dentystycznych na całym świecie, ponieważ:
  • ograniczają dolegliwości bólowe,
  • niwelują dostawanie się jedzenia do ubytku lub zmniejszają jego wrażliwość na zmiany temperatury,
  • są łatwe w stosowaniu – nałożone przy pomocy specjalnej szpatułki na ubytek, twardnieją pod wpływem kontaktu ze śliną i dobrze przylegają do uszkodzonego zęba,
  • bywają stosowane przez stomatologów w celu zabezpieczenia swojej pracy do następnej wizyty pacjenta.
  • Czy istnieją domowe sposoby na przyklejenie zęba naturalnego?

    Domowe sposoby na przyklejenie zęba naturalnego, który wypadł, został wybity lub się złamał, niestety nie istnieją. W sytuacji, w której zdarzył się wypadek, należy zabrać odłamaną część zęba ze sobą i jak najszybciej udać się do dentysty. Być może uda się ją wówczas dokleić do pozostałej, nienaruszonej części zęba naturalnego przy pomocy specjalistycznych preparatów. W innym przypadku konieczne może być wykonanie licówek, uzupełnienia protetycznego lub w najlepszym wypadku zastosowanie wyłącznie wypełnienia kompozytowego. Najczęściej kończy się to właśnie wykorzystaniem kompozytów światłoutwardzalnych lub przeprowadzeniem bondingu, jeśli problem dotyczy przednich zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do doraźnej pomocy, niezależnie od tego, czy uszkodzenia dotyczą zębów sztucznych, czy naturalnych, najlepiej jest skontaktować się z dowolnym gabinetem stomatologicznym i zapytać, co zrobić w konkretnym przypadku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!