Data publikacji:

Czy bieganie w mrozie jest zdrowe?

Czy jogging to domena osób uwielbiających sezon wiosenno-letni? Wiele osób dopiero na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu biegowego. Warto jednak wyłamać się i tym razem spróbować treningów także podczas zimy. Czy to zdrowe? Oczywiście! Musimy jedynie pamiętać o kilku kwestiach.
bieganie w mrozie

Bieganie podczas mrozu – czy warto wychodzić z domu przy minusowej temperaturze?

Już na samym początku wyjaśniamy – w braku chęci do wychodzenia na mróz nie ma nic dziwnego. Zarówno wytrawni biegacze, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z joggingiem, na myśl o treningu w minusowej temperaturze odczuwają spore zniechęcenie. Często w tej nierównej walce wygrywa perspektywa spędzenia wieczoru przed telewizorem. 
Jeśli jednak zagłębimy się w profesjonalne analizy związane z wpływem temperatury na naszą wydolność, możemy zauważyć, że to właśnie niskie temperatury pozwolą nam na osiągnięcie najlepszych rezultatów. Zgodnie z teorią im cięższy wysiłek wykonamy, tym niższa temperatura pozwala nam na uzyskanie lepszych wyników. Nie mowa tu tylko o szybkich biegach, ale także o tych długodystansowych treningach. Trening przy niskiej temperaturze najprawdopodobniej będzie oznaczał dla nas mniejsze zmęczenie.
A zatem 10 kilometrów, które latem skończyliśmy z prognozą rychłego zawału serca, zimą okaże się przyjemną przebieżką, którą jesteśmy w stanie jeszcze raz powtórzyć. Zależy nam na dobrej formie? Chcemy przygotować się do zawodów, które odbędą się wczesną wiosną? Nie ma na co czekać – zima to tak samo dobry czas na bieganie, jak wiosna czy lato, a sezon nie będzie przecież trwał wiecznie, szczególnie w obecnych czasach, kiedy połowa września przynosi nam już wyjątkowo niskie temperatury. 

Im zimniej, tym lepiej? Jaka temperatura jest niebezpieczna dla biegaczy?

Czy podczas treningów zimowych powinniśmy zwracać uwagę na temperaturę za oknem? Jak najbardziej. I nie chodzi tu tylko o nasz komfort psychiczny, ale także zdrowie. Każdy z nas zna osoby z wyjątkowo niską tolerancją na niskie temperatury. Jednak początkowy dyskomfort szybko zniknie wraz z kolejnymi przebiegniętymi kilometrami.
Jaka temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza jest najlepsza do biegania? Najlepsze warunki to temperatura w przedziale od minus 5 do minus 10 stopni Celsjusza. Wprawdzie niektórzy preferują jeszcze zimniejsze powietrze, to jednak za graniczną temperaturę możliwą do uprawiania sportów wyznaczono minus 15 stopni Celsjusza. Dlaczego? Ze względu na potencjalne uszkodzenie płuc, które może być skutkiem długotrwałego wdychania tak zimnego powietrza. Dodatkowo ciało ma mniejsze możliwości ogrzewania, co może prowadzić do zaburzeń pracy organizmu. Jeśli zatem przed wyjściem zauważymy temperaturę niższą niż 10 stopni Celsjusza na minusie, przełóżmy nasz trening na następny dzień. 

Ryzyko związane z biegami podczas mrozu

Pomimo dużych korzyści wynikających z biegania zimą, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które niewprawionych biegaczy mogą doprowadzić do kontuzji. Jak dobrze wiemy, stan nawierzchni zimą nie zawsze jest idealny i musimy mieć tego świadomość, szczególnie gdy biegamy leśnymi ścieżkami i mało uczęszczanymi traktami.
Im zimniej, tym większe ryzyko zlodowaciałych fragmentów, na których możemy się poślizgnąć. Dodatkowo bieganie w wysokim śniegu jest po pierwsze niekomfortowe, a po drugie niezwykle forsujące, o czym przekonał się każdy biegacz, który w zadowalającym tempie starał się przebyć chociażby krótki fragment takiej trasy. 

Jak biegać na mrozie? Rozgrzewka jest bardzo ważna

W jaki sposób rozgrzewać się podczas treningów w minusowych temperaturach? Każdy biegacz doskonale wie, jak duże znaczenie ma rozgrzewka przed biegiem. Bez względu na panującą aurę, to właśnie ona przygotowuje nasze mięśnie i stawy do wytężonego wysiłku i minimalizuje ryzyko kontuzji wykluczających nas z treningów na kilka miesięcy. 
Z drugiej jednak strony kto miałby ochotę na rozciąganie przy temperaturze minus 10 stopni Celsjusza? Dlatego też rozciąganie omińmy, skupiając się całkowicie na żwawym rozgrzaniu całego ciała, poprzez wymachy, podskoki, skłony oraz skręty tułowia. Tak przygotowani możemy ruszyć po nowe kilometry. Po ukończonym treningu powinniśmy zadbać o to, by nasz organizm w sposób statyczny schodził do pożądanej temperatury. A zatem bieg powinniśmy płynnie przeobrazić w szybki marsz, a następnie spacer. Rozciąganie pod koniec treningu również powinniśmy odstawić lub ewentualnie przenieść do cieplejszych pomieszczeń – mięśnie są już i tak dostatecznie wychłodzone. 

Jak ubrać się na zimowy jogging?

Choć bieganie uchodzi za jedną z tych aktywności, których bariera wejścia pod kątem kupna nowego sprzętu jest wyjątkowo niska, to jednak do joggingu na mrozie powinniśmy się odpowiednio przygotować. Właściwy ubiór to kwestia kluczowa. Z jednej strony zależy nam na komforcie termicznym, z drugiej jednak grube warstwy ubrań będą powodowały nadmierną potliwość. Jak zatem znaleźć złoty środek?
Bielizna termoaktywna, wzbogacona o odpowiednią koszulkę z długim rękawem i spodniami do biegania. Wszystkie te elementy garderoby powinny być termoaktywne, dzięki czemu ciepło zatrzymywane jest w bezpośrednim sąsiedztwie naszego ciała, jednak oddychający materiał nie przepoci się tak szybko. Do tego warto założyć cienką kurtkę lub specjalną techniczną kamizelkę, która zapewni nam komfortowe warunki w każdej temperaturze. 
Pamiętajmy o doborze odpowiednich butów do biegów zimą. Podeszwa antypoślizgowa z pewnością zwiększy nasze bezpieczeństwo na trasie i zminimalizuje jakiekolwiek ryzyko upadków, poślizgnięć, a w efekcie zwichnięć i złamań. 
Zdjęcie: ressmaster/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo