Cynamon to przyprawa powstająca z kory cynamonowca cejlońskiego. Jego zbawienne dla zdrowia działanie znane jest od całych tysiącleci. Dziś kojarzy nam się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem i związanymi z nim aromatycznymi przysmakami. W tym czasie warto przypomnieć sobie, dlaczego cynamon powinien od czasu do czasu zagościć w diecie każdego z nas. Nie tylko od święta!
Ogrom zalet cynamonu to efekt witamin i minerałów, w które bogata jest ta niezwykła przyprawa. Cynamon cechuje się duża ilością witamin z grupy B, a także witaminy C, A, E, K. To źródło kwasu foliowego, niacyny i tiaminy. Znajdziemy w nim również duże ilości wapnia, cynku, żelaza, magnezu, potasu, fosforu i sodu.
Jego codzienne spożywanie korzystnie zapobiega chorobom serca, jak i cukrzycy. Za to zbawienne działanie odpowiada całe mnóstwo przeciwutleniaczy skrywających się w cynamonie.
Naturalny olejek eteryczny cynamonu oraz cenne wyciągi roślinne to gwarancja działania przeciwbakteryjnego. Chcąc ustrzec się przed grypą i przeziębieniem, sięgajmy regularne po cynamon – działanie wzmacniające system odpornościowy pomoże zwalczyć infekcje, a także sprawi, że będziemy mniej podatni na następne.
Dolegliwości takie jak biegunki, zatrucia i niestrawność szybko miną, gdy sięgniemy po odrobinę cynamonu. To również doskonały sposób na zapobieganie powstawania wrzodów układu pokarmowego.
Bezsprzecznie najbardziej cenna właściwością cynamonu jest jego działanie przeciwrakowe. Zawarty w nim aldehyd cynamonowy zapobiega rozwojowi raka jelita grubego, a nawet wspomoże leczenie, gdy nowotwór już wystąpił.
Wiele środków rozgrzewających, stosowanych w razie bólów reumatycznych zawiera wyciąg z kory cynamonowca. Doskonale uśmierza ból i przyspiesza leczenie zmienionych chorobowo okolic. Przeciwbólowy środek możesz stworzyć samodzielnie, dodając szczyptę cynamonu do naturalnego olejku, który potem naniesiesz na bolesne miejca.
Latem przypomnijmy sobie zaletę tej niezwykłej przyprawy – odstraszanie kleszczy i komarów. Wystarczy kilka kropel olejku cynamonowego wsmarowanych w skórę i możemy czuć się bezpiecznie.
Udowodniono, że wspomniany aldehyd cynamonowy sprawia, że regularne spożywanie cynamonu stanowi świetną profilaktykę chorób takich jak zespół Parkinsona czy Alzheimera. Niektórzy uczeni wysnuwają teorię mówiącą, że cynamon może poprawić stan osób, które już zachorowały.
Istnieje grupa osób, które powinny zrezygnować z aromatycznej przyprawy, jaką jest cynamon. Właściwości cynamonowca mogą być groźne dla tych, którzy mają skłonności do krwotoków, uskarżają się na wrzody układu pokarmowego, lub po prostu mają alergię na ten składnik. Na cynamon musza uważać także ciężarne – nadmiar tej przyprawy może przyspieszyć poród!
Cynamon pozwala regulować gospodarkę węglowodanową w organizmie. Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, a także pomoże nam zrzucić kilka, zbędnych kilogramów, gdy będziemy dodawali ½ łyżeczki dziennie do potraw.
Właściwości ściągające i ujędrniające to kolejne z zalet, przez które polecam wam stosowanie cynamonu. Działanie antycellulitowe wyciągu z kory cynamonowca wykorzystywane jest w wielu, profesjonalnych kosmetykach. Stosowanie olejku cynamonowego na objęte cellulitem partie, lub dodawanie odrobiny przyprawy do ulubionego peelingu szybko rozprawi się ze skórką pomarańczową. Polecam dodawać wam cynamon do domowego peelingu kawowego, na który przepis znajdziecie tutaj.
Również wtedy, gdy chcemy zadbać o kondycję stóp, warto sięgać po cynamon. Właściwości tej przyprawy pozwalają rozgrzać skórę, co jest przyjemne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Cynamon jak i olejek cynamonowy to sprzymierzeńcy skóry problematycznej. Działają antyseptycznie, przyspieszają gojenie ran, a także zwalczają przebarwienia skórne. Ponadto, cynamon poprawia mikrokrążenie skórne co sprawia, że ta regeneruje się znaczne szybciej.
Kilka kropel olejku cynamonowego możesz dodać również do codziennej kąpieli. Efekt? Odprężenie, za sprawą cudownego aromatu.
Cynamon to jedna z moich ulubionych przypraw, ale i nieoceniony składnik domowych kosmetyków. Czy i wy cenicie go równie wysoko?