Data publikacji:

Cukrzyca w ciąży: jak sobie z nią radzić?

Cukrzyca w ciąży to zwiększony poziom glukozy we krwi, którego podłożem jest okresowa nietolerancja węglowodanów. Przyczyną tego stanu są przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Czy cukrzyca jest groźna dla przyszłej mamy i jej dziecka? Kiedy należy przeprowadzić badania pod kątem choroby i w jaki sposób się ją leczy?

cukrzyca w ciąży

Przeczytaj również: Cesarskie cięcie – wszystko, co musisz wiedzieć

Cukrzyca w ciąży – normy

Cukrzyca w ciąży to problem już niemal co dziesiątej przyszłej mamy. O chorobie mówimy wtedy, kiedy poziom cukru we krwi przekracza 140 mg%. Przyczyną są przede wszystkim zaburzenia hormonalne, aczkolwiek wiadomo, że pewne dodatkowe czynniki zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Cukrzyca bardziej zagraża kobietom, które:
  • mają więcej niż 35 lat,
  • urodziły już kiedyś dziecko o wadze co najmniej 4,5 kg,
  • mają nadwagę albo są otyłe,
  • chorują na nadciśnienie tętnicze,
  • cierpią na zespół policystycznych jajników.
Wiadomo również, że choroba ma podłoże genetyczne – jeśli więc mama, siostra czy babcia przyszłej mamy na nią cierpiały, to i u niej samej wyniki badań mogą okazać się niekorzystne.

Cukrzyca w ciąży – zagrożenia dla dziecka

Nieleczona cukrzyca w ciąży może mieć fatalne skutki – zarówno dla matki, jak i dla dziecka. U ciężarnej może doprowadzić do groźnego nadciśnienia albo infekcji dróg moczowych, nie wspominając o fatalnym samopoczuciu. Dziecko może natomiast urodzić się o wiele wcześniej, niż powinno, dodatkowo może mieć wadę serca czy nerek. Krótko mówiąc: nie wolno bagatelizować tak poważnej choroby, jaką jest cukrzyca w ciąży. Powikłania mogą rzutować na całe życie dziecka.

Cukrzyca w ciąży – objawy

Cukrzyca w ciąży może dawać liczne objawy. Najbardziej charakterystyczne to:
  • silne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • infekcje okolic intymnych,
  • zaburzenia widzenia,
  • złe samopoczucie.
Należy jednak zauważyć, że część przyszłych mam nie zauważa żadnych nieprawidłowości, a cukrzyca ciążowa jest u nich wykrywana przy okazji obowiązkowych badań. Pierwsze z nich wykonuje się około 8.-10. tygodnia ciąży i jest to zbadanie poziomu glukozy we krwi.
Drugie badanie przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży – to już test obciążenia glukozą. Najpierw pobierana jest krew na czczo. Po badaniu pacjentka musi wypić 50 g glukozy rozpuszczonej w wodzie. Po godzinie od wypicia glukozy znowu pobiera się krew, a potem – po dwóch godzinach, jeszcze raz. Wyniki powyżej 140 mg/dl wskazują na konieczność dalszej diagnostyki, a powyżej 180 mg/dl wskazują na cukrzycę ciążową.

Cukrzyca w ciąży: co jeść i o czym pamiętać?

Diagnoza „cukrzyca w ciąży” może przerazić, ale lekarze już od dawna radzą sobie z tym schorzeniem. W niektórych przypadkach leczenie opiera się przede wszystkim na zmianie diety. Wskazane produkty to przede wszystkim:
  • ciemne pieczywo ziarniste,
  • warzywa,
  • ryby – co najmniej 2 razy w tygodniu,
  • nabiał (maślanki, kefiry, mleko, jogurty naturalne),
  • chude mięso, pieczone lub smażone.
Przyszła mama nie powinna natomiast sięgać po niektóre owoce, tłuste mięsa, zakazane w jej diecie są słodycze oraz cukier, nie może używać miodu ani pić słodkich napojów gazowanych.
Poza dietą niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna. Dzięki codziennej porcji ruchu zmniejsza się insulinooporność tkanek – stają się one bardziej wrażliwe na insulinę, do tego zmniejsza się ryzyko nadwagi.

Czasem zdarza się, że cukrzyca w ciąży wymaga bardziej specjalistycznego leczenia. Jeżeli dieta i aktywność nie przynoszą żadnych rezultatów (przyszła mama sama to zauważy, ponieważ powinna kontrolować poziom cukru 4 razy dziennie), wówczas włącza się już leczenie przy pomocy insuliny. Niezbędne jest również zwiększenie częstotliwości badań – ciężarna musi pojawiać się u lekarza co 2 tygodnie, a po 36. tygodniu ciąży – co tydzień.
Autor: Robert Wojtaś