Data modyfikacji:

Co to jest menopauza i jak ją rozpoznać?

Menopauza – to słowo nierzadko budzi prawdziwą grozę wśród kobiet na całym świecie. Zazwyczaj wiąże się ono z osiągnięciem pewnego wieku i zakończeniem konkretnego etapu w naszym życiu. Na dodatek menopauza pociąga za sobą wiele objawów, które mogą budzić ogromny dyskomfort, dlatego zazwyczaj jej nadejście budzi same negatywne skojarzenia. Tymczasem jest to proces w pełni naturalny, a przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności może stać się mniej uciążliwy. Czym właściwie jest menopauza i jakie są jej symptomy?

menopauza

Menopauza – czym jest?

Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Możemy spotkać się także z takimi określeniami, jak przekwitanie czy klimakterium, jednak są to wyrażenia służące do opisania tzw. okresu okołomenopauzalnego. Zaczyna się on jeszcze przed ostatnią miesiączką, a skończyć może się nawet kilka lat po niej.

Moment menopauzy wyznacza ostatni dzień krwawienia, po którym nie występuje ono przez przynajmniej rok. Jeśli po takim czasie znowu pojawi się miesiączka, jest to objaw niepokojący, który wymaga konsultacji z lekarzem.

Menopauza zazwyczaj dotyczy kobiet po 45. roku życia. Z biegiem lat zmniejsza się poziom estrogenów, które są produkowane przez jajniki. Już wówczas możemy się spotkać z przykrymi dolegliwościami, które mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli zauważymy symptomy sugerujące okres okołomenopauzalny, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem.

Jak przebiega menopauza?

Warto pamiętać, że menopauzę możemy podzielić na trzy podstawowe fazy:

• okres premenopauzalny– czas przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Może pojawić się nawet na kilka lat przed ostatnim krwawieniem i już wówczas mamy do czynienia z uciążliwymi objawami;

• okres okołomenopauzalny – moment, w którym pojawia się ostatnia miesiączka;

• okres postmenopauzalny – co najmniej 12 miesięcy po zakończeniu ostatniego krwawienia. Potrzeba właśnie roku, by rzeczywiście móc stwierdzić, że miesiączka została zatrzymana.

Co ciekawe, możemy się spotkać także z takim określeniem jak perimenopauza. W ten sposób w literaturze medycznej nazywany jest etap towarzyszący menopauzie, podczas którego pojawiają się najbardziej uciążliwe symptomy.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Jakie objawy towarzyszą klimakterium? Oprócz nieregularnej miesiączki – która może się pojawiać coraz rzadziej, np. co 2 lub 3 miesiące – możemy mieć do czynienia m.in. z uderzeniami gorąca, ogólnym zmęczeniem organizmu, stanami depresyjnymi, bezsennością oraz nerwowością. Czasem można też zauważyć mrowienie rąk i nóg, a nawet zaburzenia czucia.

Dodatkowo kobiety przechodzące przekwitanie odczuwają częste bóle głowy, dostrzegają też, że ich włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Nierzadko spotykane są także atrofia sromu i pochwy, a do tego nieprawidłowa praca zwieraczy. Ponieważ menopauza wpływa też bezpośrednio na zespół napięcia przedmiesiączkowego, to towarzyszące im tkliwość piersi czy zwiększenie masy ciała mogą być znacznie bardziej odczuwalne.

Ile może trwać menopauza?

Często można się spotkać z określeniem, że menopauza trwa nawet kilkanaście lat. Warto jednak pamiętać, że sama menopauza to zaledwie… jeden dzień – dzień, w którym zakończyło się ostatnie krwawienie. Dolegliwości, z którymi zmagamy się wcześniej oraz po ostatniej miesiączce to naturalny efekt przekwitania trwającego znacznie dłużej.

Premenopauza, czyli okres poprzedzający ostatnie krwawienie, może rozpocząć się nawet na 10 lat przed menopauzą. Zazwyczaj dochodzi tutaj do zaburzeń cyklu miesiączkowego – miesiączki stają się nierzadko bardziej obfite, może dochodzić też do zróżnicowania czasu ich trwania. Z czasem mamy do czynienia z coraz większą nieregularnością. Oczywiście objaw ten może przejść niezauważony, szczególnie jeśli kobieta np. w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej jest przyzwyczajona do tego, że krwawienia mogą występować w nieco większych odstępach czasu.

Perimenopauza, czyli faza towarzysząca menopauzie, może rozpocząć się 4-5 lat wcześniej – kończy się natomiast rok po ostatniej miesiączce. To właśnie w tym czasie zmagamy się z najbardziej gwałtownymi zmianami w organizmie, dlatego zauważalne są chociażby niespodziewane uderzenia gorąca.

Ostatni etap to postmenopauza, która również może potrwać przez kilka lat. Wiele kobiet w tym czasie przestaje już odczuwać konsekwencje klimakterium, choć wciąż pojawiają się różne dolegliwości. Zaliczamy do nich zwiększenie masy ciała, bóle mięśni i stawów, nietrzymanie moczu czy zespół suchego oka. 

Na czas trwania menopauzy mają wpływ różne czynniki. Średnio podaje się okres wynoszący 10 lat, jednak przekwitanie może trwać znacznie dłużej, np. 14 lat. Stwierdzenie, że temu zjawisku podlegają kobiety po 45. roku życia również jest dość ogólne. O rozpoczęciu klimakterium decyduje m.in. uwarunkowanie genetycznie, styl życia (w tym narażenie na długotrwałe działanie stresu oraz stosowanie używek), a ponadto różne schorzenia, w tym cukrzyca czy zaburzenia układu odpornościowego.

Czy można załagodzić objawy menopauzy?

Symptomy towarzyszące menopauzie mogą uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje wiele metod zwalczania objawów, tak by przekwitanie mogło przebiegać łagodniej i nie budziło aż tak dużego dyskomfortu. Wiele z tych sposobów jest bezpośrednio zależnych od nas i naszego trybu życia, dlatego warto:

• odstawić papierosy, które mogą spotęgować uderzenia gorąca;

• dbać o odpowiednie nawodnienie i wysypiać się;

• stosować środki nawilżające podczas stosunku, jako że trwająca w czasie menopauzy suchość pochwy może powodować ból;

• uprawiać sport, co zapobiega przyrostowi masy ciała;

• przygotować zbilansowaną dietę, m.in. poprzez wyeliminowanie tłuszczów i cukrów;

• skorzystać z pomocy psychologa, jeśli menopauza wiąże się u nas ze stanami depresyjnymi.

Trzeba także pamiętać o tym, by objawy menopauzy skonsultować z zaufanym lekarzem. Nierzadko okazuje się, że konieczne jest zastosowanie tzw. zastępczej terapii hormonalnej, która pozwala na uzupełnienie niedoboru hormonów. Nie tylko umożliwia to złagodzenie dolegliwości towarzyszących przekwitaniu, ale także chroni nas przed osteoporozą, miażdżycą oraz innymi chorobami. Niestety jednocześnie warto mieć na uwadze, że podobna kuracja powinna trwać 5 lat, by rzeczywiście przyniosła określony skutek.

Pielęgnacja skóry a menopauza

Czy menopauza wpływa na skórę? Niestety pogorszenie stanu naszej cery to jeden z symptomów, który najczęściej pojawia się w trakcie przekwitania. Zahamowanie produkcji hormonów w jajnikach prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. 

Dochodzi wówczas do osłabienia tzw. komunikacji międzykomórkowej. Obniża się poziom naturalnego kolagenu, a regeneracja naskórka trwa znacznie dłużej. Możemy wtedy zauważyć, że skóra staje się sucha i odwodniona, stopniowo zanika też jędrność i elastyczność. Dodatkowo możemy dostrzec nadmierne zaczerwienienie (które jest bezpośrednią konsekwencją uderzeń gorąca), a nawet trwałe przebarwienia.

Zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji w czasie menopauzy jest zatem niezbędne, by cera mogła zachować zdrowy, świeży wygląd. Warto skupić się przede wszystkim na kosmetykach o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym.

Do codziennych zabiegów na skórę możemy zatem włączyć gamę NEOVADIOL od Vichy. Są to kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które przeznaczone są właśnie dla kobiet w trakcie i po menopauzie.

Doskonałym wyborem będzie NEOVADIOL MAGISTRAL Odżywczy balsam przywracający gęstość skóry dla kobiet po menopauzie, który jest produktem idealnym do stosowania na dzień. W jego składzie znalazły się wyselekcjonowane olejki witalne pomagające w odbudowie warstwy lipidowej naskórka – a ta może być w czasie przekwitania naruszona i nieszczelna. Proteic Gf to składnik, który pobudza syntezę czynników wzrostu, natomiast Pro-Xylane dodatkowo wzmacnia tkankę podporową.

Do aplikacji na noc zaleca się stosować takie produkty, które przywracają gęstość skóry i modelują kontur. NEOVADIOL KOMPLEKS UZUPEŁNIAJĄCY NA NOC Aktywna pielęgnacja odbudowująca dla kobiet w trakcie menopauzy to krem działający już od pierwszego użycia. Odświeża cerę, wyrównuje koloryt i przywraca odpowiednią jędrność. 

Dla wzmocnienia efektu można aplikować również NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy. Produkt ten redukuje oznaki starzenia i zapewnia odpowiednie nawilżenie. W składzie znajdują się takie składniki jak: Pro-Xylane, Hedion, kwas hialuronowy, Hepes czy Hydrovance. Kosmetyk zalecany jest do stosowania w porannej pielęgnacji.

W codziennej rutynie nie powinno też zabraknąć produktu, który zadba o wrażliwą skórę pod oczami. Ponieważ w czasie menopauzy mamy do czynienia z nadmiernym przesuszeniem, warto wypróbować Minéral 89 Oczy – czyli Booster wzmacniający skórę wokół oczu. Dzięki dodatkowi naturalnego kwasu hialuronowego oraz kofeiny znakomicie wygładza i nawilża, a także zmniejsza widoczność zasinień.

Artykuł sponsorowany