Data publikacji:

Co stosować na grzybicę paznokci? Sprawdzone metody

Grzybica paznokci to częsta dolegliwość, która atakuje zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Może dotyczyć zarówno dłoni, jak i stóp, przy czym na tych drugich rozwija się zdecydowanie częściej. Leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe, jednak możliwe. Sprawdź, co stosować na grzybicę paznokci.
Co stosować na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci – jak powstaje?

Grzybica paznokci to jednostka chorobowa, która rozwija się poprzez nagromadzenie dermatofitów, grzybów drożdżopodobnych lub pleśniowych na płytce paznokcia. Gdy jest ich na tyle dużo, że układ odpornościowy nie jest w stanie sobie z nimi poradzić, drobnoustroje wnikają w płytkę paznokciową, doprowadzając do jej kruchości, zmiany zabarwienia i kształtu.
Grzybica paznokci może rozwijać się zarówno na palcach stóp, jak i dłoni. Ze względu na specyficzne warunki, to jednak paznokcie u stóp padają jej najczęstszym celem. Stopy przez większość czasu trzymane są w skarpetkach i butach, co sprzyja rozwojowi grzybów poprzez wysoką temperaturę oraz wilgoć.
Należy dodać, że grzybica paznokci jest wysoce zaraźliwa – można nabawić się jej, chodząc boso w miejscach publicznych czy w salonie manicure/pedicure. Źródłem zakażenia są także pożyczane od innych osób buty, skarpetki czy ręczniki.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci objawia się przede wszystkim zmianą ich zabarwienia. Zainfekowana płytka staje się szara lub żółta. Charakterystycznym objawem jest także jej pofałdowanie. Może wystąpić także zmiana kształtu i onycholiza, czyli odsuwanie się paznokcia od macierzy. Paznokieć w grzybicy może stawać się także miękki. Spod jego powierzchni wydobywa się maź, którą tworzą martwe komórki. Zmienione chorobowo paznokcie mogą na dodatek nieprzyjemnie pachnieć.
Grzybica paznokci najczęściej zaczyna się od jednego z nich – zwykle jest to duży palec u stopy. Z czasem choroba migruje na pozostałe paznokcie.

Grzybica paznokci – zapobieganie

Grzybicy paznokci można zapobiec – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad związanych z higieną osobistą.
  • W miejscach publicznych takich, jak baseny czy prysznice, zawsze miej ze sobą prywatne klapki. Stosuj także specjalne preparaty ochronne przeciw grzybicy.
  • Wybieraj obuwie i skarpetki wykonane z naturalnych i przewiewnych tworzyw.
  • Pamiętaj o codziennym i dokładnym myciu stóp, również pomiędzy palcami.
  • Wybierając salon manicure/pedicure, upewnij się, że personel stosuje wysterylizowane narzędzia.
  • Nie używaj cudzych butów, skarpetek czy ręczników.
  • Grzybica paznokci – postępowanie

    Jeśli zauważasz u siebie objawy grzybicy paznokci, najlepszym rozwiązaniem będzie szybka konsultacja z dermatologiem. Aby leczenie było skuteczne, należy wykonać wymaz z paznokcia, by sprawdzić, jakie drobnoustroje go zaatakowały. Dopiero potem lekarz dobiera najbardziej adekwatne środki lecznicze.

    Skuteczne leki na grzybicę paznokci

    Grzybicę paznokci można leczyć zarówno środkami na receptę, jak i ogólnodostępnymi. Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczamy te poniższe.

    Farmaceutyki doustne

    To leki, które pozwalają dostarczyć substancję czynną do paznokcia wraz z krwią. Dociera ona bezpośrednio do jego macierzy, eliminując grzyby. To metoda, która sprawdza się w bardzo rozwiniętej grzybicy paznokci.

    Maści i kremy na grzybicę

    Maści i kremy do stosowania miejscowego są skuteczne, jednak wymagają kilkukrotnej aplikacji w ciągu dnia.

    Lakiery na grzybicę

    Popularnym i skutecznym lekiem na grzybicę jest lakier ze środkiem antygrzybicznym. Zaletą preparatu jest to, że zastyga na paznokciu na dłużej i nie wymaga wielokrotnej aplikacji.

    Terapia laserowa

    W zaawansowanych przypadkach grzybicy paznokci lekarz może zalecić laseroterapię – zabieg, który zabija grzyby bytujące w głębszych partiach płytki paznokciowej. Zabieg jest umiarkowanie bolesny i przynosi bardzo szybkie rezultaty.

    Naturalne metody na grzybicę paznokci

    Leczenie grzybicy paznokci można wesprzeć, stosując kilka naturalnych sposobów. Należą do nich:
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek tamanu,
  • rozmaryn,
  • napar ze skrzypu polnego.
  • Należy pamiętać, że metody naturalne działają bardzo delikatnie, dlatego nie należy opierać na nich sukcesu leczenia. Niekonwencjonalne metody można traktować jedynie jako uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.

    Grzybica paznokci – tego nie rób!

    W sieci można natknąć się na wiele domowych sposobów na grzybicę paznokci u nóg. Warto jednak zachować rozwagę: Domestos na grzybicę paznokci lub moczenie ich we wrzątku przyniosą więcej szkody niż pożytku! Pamiętaj, że najrozsądniejszym wyjściem jest konsultacja z dermatologiem. Grzybica paznokci w większości przypadków wymaga jedynie stosowania dobrze dopasowanych leków.
    Należy zachować ostrożność także podczas podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Po dotykaniu paznokci zakażonych grzybicą, zawsze dokładnie myj ręce. Nie chodź boso po domu i nie pozwalaj innym domownikom na korzystanie z Twoich prywatnych przedmiotów.

    Co na grzybicę paznokci? Podsumowanie

    Grzybica paznokci może dotknąć każdego, dlatego tak ważne jest jej zapobieganie. Gdy zauważysz u siebie jej objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Leczenie dermatologiczne to najskuteczniejszy sposób walki z grzybicą. Domowe metody niosą ze sobą ryzyko niepowodzeń, a czasem nawet pogorszenie stanu paznokci.
    Zdjęcie: Envanto Elements