Data modyfikacji:

Co pomaga na zgagę?

Czujesz pieczenie za mostkiem, kwaśny posmak w ustach i charakterystyczną gorycz, której towarzyszy palenie oraz pieczenie? Masz zgagę. W poniższym poradniku zdradzamy, co pomaga na zgagę. Poznaj sprawdzone domowe sposoby, a także skuteczne leki dostępne bez recepty. Zapraszamy do lektury!
co pomaga na zgagę

Co pomaga na zgagę – czym jest zgaga i jak się objawia?

Zanim podpowiemy, co pomaga na zgagę, najpierw zastanówmy się, czym w ogóle jest zgaga i jak się objawia. Zgaga to stan zapalny, który jest wywołany cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zgaga to uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Dodatkowo często towarzyszy jej kwaśny posmak w ustach, odbijanie, a nawet ból nadbrzusza lub w okolicy klatki piersiowej.
Jaka jest przyczyna zgagi? Najczęściej jest to niewłaściwa dieta. Do produktów, które mogą wywoływać zgagę, należą słodycze, żywność przetworzona, używki, alkohol, napoje gazowane, napoje słodzone, ostre i tłuste potrawy. Zgaga może być także wynikiem częstego picia mocnej kawy czy herbaty lub spożywania zbyt wielu cytrusów. Zgaga częściej dotyka też kobiet w ciąży. Ponadto częsta zgaga (częściej niż dwa razy w tygodniu) może być objawem choroby refluksowej żołądka i/lub przełyku.

Co pomaga na zgagę? Poznaj sprawdzone metody

Zastanawiasz się, co pomaga na zgagę? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby pozbyć się nieprzyjemnego pieczenia. Poniżej opisujemy naturalne domowe metody. Spróbuj ich, zanim sięgniesz po leki.

Domowy lek na zgagę – banan lub ogórek

Jeśli po posiłku dokucza ci lekka zgaga, to spróbuj zjeść banana lub świeży ogórek. Oba z tych pokarmów są delikatne i często łagodzą nieprzyjemne pieczenie. A jeśli borykasz się ze zgagą często i zastanawiasz się, co możesz przy niej jeść, to jednymi z najbardziej wskazanych warzyw i owoców będą właśnie banany oraz ogórki.

Mięta na zgagę – czy działa?

Picie naparu z mięty może pomóc zwalczyć zgagę. Mięta działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i żółci, a dodatkowo wspomaga przemianę materii. Ponadto ma właściwości rozkurczające. Czasem to wystarczy na zgagę, ponieważ zgaga często wynika z nadmiernego stresu i skurczów żołądka wywołanych zdenerwowaniem.
Jakie inne zioła pomogą jeszcze na zgagę? Zdecydowanie rumianek, który przyspiesza procesy trawienne, kminek oraz koper włoski. W przypadkach częstej zgagi lekarze polecają też pić te napary zamiast kawy czy herbaty. Zdecydowanie będą one bezpieczniejsze dla żołądka.

Mleko na zgagę

Zastanawiasz się, czy szklanka mleka pomoże na zgagę? Tutaj zdania są podzielone. Szklanka ciepłego mleka może doraźnie pomóc w zgadze, ale działa tylko miejscowo, czyli zniweluje jedynie samo pieczenie, a nie przyczynę zgagi. Co więcej, jeśli przyczyną zgagi w twoim przypadku są problemy żołądkowe, np. z trawieniem, to wypicie mleka może je nasilić i pogorszyć problem. Mleko to przecież duża zawartość wapnia, białka i tłuszczy, a te stymulują produkcję kwasów żołądkowych. Z kolei w trakcie zgagi chcemy je zahamować.

Domowe sposoby na zgagę – cytryna. Czy to na pewno dobry pomysł?

W internecie znajdziesz wiele pomysłów na wyleczenie zgagi. Niektórzy sugerują nawet, że zgagę można złagodzić, wypijając szklankę wody z cytryną. Czy to prawda? To MIT! Cytrusy zawsze nasilają objawy zgagi, podrażniają żołądek i stymulują produkcję kwasów żołądkowych. W trakcie zgagi należy więc powstrzymać się od ich jedzenia czy picia w formie soków. Dotyczy to wszystkich cytrusów – także pomarańczy.

Migdały na zgagę

Zdarza się, że na niewielką zgagę migdały mogą pomóc. To metoda, która świetnie sprawdzi się też dla kobiet w ciąży, które są bardziej narażone na zgagę, a bez konsultacji z lekarzem nie powinny na własną rękę przyjmować żadnych leków.

Co szybko pomaga na zgagę i refluks? Sprawdzi się soda oczyszczona

Soda oczyszczona to znane remedium na zgagę. Wystarczy jedną łyżeczkę sody rozpuścić w połowie szklanki letniej wody, a następnie wypić taki napój. Pamiętaj jednak, że ta metoda może być stosowana wyłącznie doraźnie. Nie stosuj jej zbyt często. Unikać jej powinny także kobiety w ciąży.

Co pomaga na zgagę? Imbir

Żucie albo ssanie świeżego imbiru może pomóc pozbyć się zgagi. Dzieje się tak dlatego, że imbir ma właściwości hamujące stany zapalne w żołądku.

Jaki jest dobry lek na zgagę?

Jeśli domowe metody się nie sprawdzają, warto mieć w domowej apteczce lek na zgagę dostępny bez recepty. Tych jest jednak tak wiele, że możesz mieć problem z tym, jak wybrać najskuteczniejszy. Poniżej przygotowaliśmy więc zestawienie najbardziej polecanych leków bez recepty na zgagę. W naszym zestawieniu znajdziesz zarówno tabletki i kapsułki do połykania, jak i syropy czy wygodne tabletki do ssania, które możesz mieć zawsze przy sobie. Wiele z tych leków zadziała nie tylko na zgagę, ale także refluks, który często wiąże się ze zgagą. Refluks to nic innego jak zarzucanie żółci lub treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Controloc Control
Anesteloc Max
Bioprazol Bio Max
Ortanol Max 
Esoxx One
Polprazol Max
Famotydyna Ranigast
Gaviscon – lek na zgagę i refluks, zawiesina doustna
Helicid Max (Piastprazol) 
Gaviscon – lek na zgagę i refluks, tabletki

Zgaga – kiedy udać się do lekarza?

Zgaga może być dokuczliwa. Warto udać się z nią do lekarza wtedy, gdy zgaga dokucza ci regularnie, np. częściej niż 1–2 razy w tygodniu. W przypadku zgagi można też przez około 2 tygodnie przyjmować leki dostępne bez recepty. Takiej kuracji musi towarzyszyć odpowiednia dieta. Jeśli po tym czasie zgaga nie przechodzi albo nasila się i towarzyszą jej inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to warto wówczas zasięgnąć porady lekarskiej. Zgaga to często wynik choroby refluksowej żołądka, którą powinno się leczyć.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.