Data publikacji:

Co na ból gardła?

Uporczywy ból gardła to zmora wielu osób. Szczególnie ból gardła daje się we znaki rano. Często każde przełknięcie jest problemem, a wypowiedzenie dłuższego zdania wiąże się z nadwyrężaniem głosu. Co stosować na ból gardła? Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?
co na ból gardła

Co jest przyczyną bólu gardła?

Ból gardła to konsekwencja naruszenia błony śluzowej gardła. Jest to uciążliwy skutek używania klimatyzacji zarówno w samochodzie, jak i w biurze. Towarzyszy również osobom, które używają swojego głosu w celach zawodowych – dotyczy nauczycieli, szkoleniowców, śpiewaków.
Ból gardła pojawia się najczęściej na skutek infekcji górnych dróg oddechowych (szczególnie wirusowych), towarzyszy nam przy przeziębieniu oraz grypie.
Warto oczywiście zajrzeć do gardła i sprawdzić, czy nie posiadamy np. powiększonych migdałków oraz wydzieliny ropnej. Wszelkie niepokoje w tym względzie powinny zostać zgłoszone do lekarza. Na ogół jednak ból gardła możemy zwalczać w domu, bez konieczności wizyty lekarskiej.

Co na ból gardła?

Najlepszą strategią w postępowaniu z bólem gardła jest połączenie stosowania specyfików aptecznych z domowymi sposobami na ból gardła. Gotowe tabletki na ból gardła zawierają wyciągi ziołowe, które działają antyseptycznie oraz łagodząco. Możemy również spotkać się z tabletkami zawierającymi flurbiprofen, który działa przeciwzapalnie. Należy pamiętać, że tabletki na gardło przeznaczone są do nietrwałego stosowania. Możemy zatem „poratować się” nimi w przypadku szczególnego dyskomfortu, nie należy jednak przyjmować ich regularnie i długotrwale.
Kolejnym gotowym wariantem wspomagania leczenia bólu gardła jest spray do gardła. To zazwyczaj lek antyseptyczny, który dezynfekuje gardło. Użycie sprayu może powodować delikatne uczucie odrętwienia. Jest ono jednak słabo wyczuwalne. Istnieją również łagodne spraye do gardła przeznaczone dla najmłodszych. Mogą okazać się one pomocne w walce z pierwszymi infekcjami gardła i chrypką u maluchów.
Istnieją również syropy na ból gardła i chrypkę. Są one dobrym rozwiązaniem, jeśli ich formuła opiera się na ekstrakcie z porostu islandzkiego. Porost ten używany jest podczas leczenia chrypki i zmniejsza dyskomfort w przypadku suchego kaszlu. Szczególną zaletą preparatów zawierających ten składnik jest tworzenie w gardle „filmu” ochronnego. Dlatego właśnie po zastosowaniu syropu bądź tabletek z porostem islandzkim nie należy pić i jeść przez minimum pół godziny.

Ból gardła – domowe sposoby

Podstawą w domowym leczeniu bólu gardła jest nawilżanie gardła. Możemy to zrobić na parę sposobów. Wskazane są inhalacje solą fizjologiczną za pomocą nebulizatora. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, około 2 razy dziennie przez 3–4 dni.
Inhalacje z użyciem olejków eterycznych to skuteczny domowy sposób na ból gardła. Przygotowanie takiej inhalacji jest banalne: wlewamy do garnka lub miski gorącą wodę i dodajemy 2–4 krople wybranego olejku eterycznego. Do tego celu przydają się olejki eukaliptusowy oraz lawendowy. Następnie nachylamy głowę nad miską i wdychamy opary. Dobrym pomysłem jest przykrycie głowy ręcznikiem, by ograniczyć wydostawanie się pary do pomieszczenia, a zmaksymalizować korzyści z inhalacji.
Kolejnym pomysłem na uśmierzenie bólu gardła jest stosowanie płukanek. Czym jednak należy płukać chore gardło? Szczególnie polecamy płukankę rumiankową. Możemy w tym celu użyć zerwanych z łąki koszyczków rumianku bądź użyć rumianku w saszetce. Rumianek zalewamy wrzątkiem i trzymamy pod przykryciem około 10 minut, by wywar dobrze się zaparzył. Następnie wyjmujemy woreczek bądź odcedzamy kwiatki i koniecznie czekamy, by wywar się schłodził. Nie należy płukać gardła zbyt ciepłym płynem, by nie podrażnić śluzówki gardła!
Na szczególnie silny ból gardła przyda się… sól! Płukanka zawierająca połączenie wody i soli to odpowiedź na pytanie, jak szybko wyleczyć ból gardła. Dla niektórych wrażenia zmysłowe podczas płukania jamy ustnej są negatywne, gdyż nie są w stanie znieść smaku samej soli z wodą. Warto jednak spróbować, gdyż sól pomaga skutecznie oczyścić gardło. Pamiętajmy jednak o tym, by soli dodać jedynie odrobinę! Pół łyżeczki soli na pół szklanki wody w zupełności wystarczy. Zbyt duże jej stężenie może spowodować podrażnienie gardła.
Nie zapominajmy również o klasyku, czyli wodzie z miodem i cytryną. Miód naprawdę pomaga walczyć z bólem gardła! Nieprzypadkowo jest on obecny w tylu pastylkach. Miód zawiera propolis, który wykazuje pozytywne działanie na układ odpornościowy. Propolis działa również antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Woda z miodem powinna być ciepła, ale nie gorąca. Aby zachować dobroczynne właściwości miodu, woda powinna mieć około 30–40 stopni Celsjusza.

Jak sobie radzić z bólem gardła przy przełykaniu?

Ból gardła podczas przełykania jest szczególnie dotkliwy. Oprócz wymienionych wyżej sposobów warto zadbać o odpowiednią temperaturę posiłków (nie mogą być one zbyt gorące), a także zrezygnować z ostrych przypraw i wszelkich napojów gazowanych. Słowem – odstawić wszystko, co może jeszcze bardziej podrażniać śluzówkę. Dla niektórych może się to wydawać sporym wyrzeczeniem, jednak wystarczy parę dni, by utrapienie w postaci bólu gardła przy przełykaniu było dużo łagodniejsze. Warto spróbować wszystkich przytoczonych sposobów na walkę z bólem gardła. Wszystko jednak powinniśmy robić z rozwagą – kolejne sposoby próbować należy po upływie minimum 2–3 godzin. Zabiegi takie jak inhalacje wziewne oraz oparami należy powtórzyć parę razy, by poczuć efekt. Śluzówka gardła nam za to podziękuje!
Zdjęcie: Envato Elements